Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Seo TürkiyeGoogle’da ilk sıra adwords reklamlarından bile değerli. Hal böyle olunca yepyeni bir meslek türedi; Seo Danışmanlığı.

Sadece İngiltere’de firmaların Google’da liste başı olmak için harcadıkları para yıl sonuna kadar 400 milyon Euro’ya ulaşacak.
Google Türkiye’nin bir yıllık cirosu ise 40 ila 100 milyon dolar arasında. Bu rakamda Google Türkiye’nin reklam piyasasını tek başına kapsadığını gösteriyor.

Liste başı olmak neden bu kadar önemli diyorsanız, bir araştırma sonucunu aktaralım. Google’da birşeyler arayan insanların yüzde 16’sı yalnızca ilk üç sonuçla ilgileniyor. Yüzde 32’si birinci sayfanın tamamına bakarken, yüzde 23′ü ikinci sayfayı da inceliyor. İlk sayfada yer almayan bir linkin tıklanma oranıysa sadece yüzde bir… İşte bu yüzden ilk sayfada yer almak bu kadar değerli…

YENİ MESLEK SEO DANIŞMANLIĞI

İlk sıra bu kadar değerli olunca ilk sıraya çıkaracak yeni bir meslek grubu doğdu; Search Engine Optimisation (SEO) ya da Türçesiyle Arama Motorları Optimizasyonu…

Google çeşitli algoritmaların birleşiminden oluşan bir sisteme sahip. Bu algoritmalar başka siteler tarafından öğrenilmesin diye sürekli değişime ve gelişime uğruyor. Seo Danışmanları işte bu algoritmaları çözmek için var… Seo danışmanları, Google’da arka sayfalarda bulunan siteleri öne çıkarmaya ve hatta birinci sıraya getirmek için çalışıyorlar… Tabii işin hilesine başvuranların kara listeye girmeleri de sözkonusu…

TÜRKİYE’DE BU İŞ KAÇA?

Seo danışmanları henüz Türkiye’de pek bilinmiyor. Ayrıca Google’da ilk sayfada yer almanın önemi de henüz kavranabilmiş değil. Bu nedenle fiyatlar yurt dışındakine göre daha ucuz. Bu işi yapan firma yöneticisinin verdiği rakamlara göre; 500 TL ile 10 bin TL arasında değişiyor.

Google’a göre Seo Nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edici” için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO ile çalışmaya başlamak önemli bir karardır. Bir SEO, sitenizi iyileştirip size zaman kazandırabileceği gibi sitenize ve itibarınıza zarar da verebilir. Elde edebileceğiniz avantajların yanı sıra sorumsuz bir SEO’nun sitenize verebileceği zararı da araştırmayı unutmayın. Pek çok SEO ve diğer acente ve danışmanlar, web sitesi sahiplerine faydalı hizmetler sunar. İşte bu hizmetlerden bazıları:

* Site içeriğinizin veya yapınızın incelenmesi
* Web sitesi geliştirme konusunda teknik öneriler: örneğin, barındırma, yeniden yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı
* İçerik geliştirme
* Çevrimiçi işletme geliştirme kampanyalarının yönetimi
* Anahtar kelime araştırma
* SEO eğitimi
* Belirli pazarlarda ve coğrafyalarda uzmanlık.

Google arama sonuçları sayfasının genellikle ödemeli reklamlar ve ücretsiz, organik arama sonuçları içerdiğini unutmayın. Google arama sonuçları sayfasının organik arama sonuçları ve genellikle ödemeli reklamlar (”Sponsorlu Bağlantılar” başlığı altında gösterilir) içerdiğini unutmayın. Google ile reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarımızdaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, ücret karşılığı siteleri arama sonuçlarımıza eklemez veya sitelerin sıralamasını değiştirmez. Organik arama sonuçlarımızda gösterilmenin maliyeti sıfırdır. Web Yöneticisi Araçları, resmi Web Yöneticisi Merkezi blogu ve tartışma grubumuz gibi ücretsiz kaynaklarda, sitenizi organik arama için nasıl optimize edebileceğiniz konusunda bol miktarda bilgi bulabilirsiniz. Bu ücretsiz kaynakların çoğuna ve ödemeli aramaya ilişkin bilgilere Google Web Yöneticisi Merkezi’nden erişebilirsiniz.

Bir Seo Danışmanı ile çalışmayı düşünüyorsanız ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. Bir siteyi yeniden tasarlamayı veya yeni bir site başlatmayı düşündüğünüz zaman, Seo danışmanı ile çalışmaya başlamak için çok uygundur. Bu şekilde Seo danışmanı ve siz, daha en başından sitenizin arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, iyi bir Seo danışmanı, mevcut bir siteyi de iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Seo danışmanına yöneltebileceğiniz yararlı sorulardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

* Geçmiş çalışmalarınızdan örnekler göstermeniz ve başarı öykülerini bizimle paylaşmanız mümkün mü?
* Google Web Yöneticisi Kurallarına uyuyor musunuz?
* Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyor musunuz?
* Ne kadar zamanda, nasıl sonuçlar bekliyorsunuz? Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz?
* Sektörümdeki deneyiminiz nedir?
* Ülkemdeki/şehrimdeki deneyiminiz nedir?
* Uluslararası siteler hazırlama konusunda deneyiminiz nedir?
* En önemli SEO teknikleriniz nelerdir?
* Ne kadar zamandır bu işle ilgileniyorsunuz?
* Sizinle nasıl iletişim kurabilirim? Sitemde yaptığınız değişikliklerin tümünü benimle paylaşıp nedenleriyle birlikte önerileriniz hakkında bana ayrıntılı bilgi verecek misiniz?

Seo danışmanları, müşterine değerli hizmetler verebilir; ancak etik kuralları gözetmeyen bazı Seo danışmanları, saldırgan pazarlamacılık anlayışları ve arama sonuçlarını haksız biçimlerde kullanma girişimleri yüzünden tüm sektörü şüpheli duruma düşürmüştür. Kurallarımıza aykırı uygulamalar, sitenizin Google’daki durumu üzerinde olumsuz etki edebilir ve hatta sitenizin dizinimizden kaldırılmasıyla sonuçlanabilir. Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı konular sıralanmıştır:

Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı tetikte olun.

Şaşırtıcı ama bizler de bu spam e-postalardan alıyoruz:

“Sevgili google.com,
Web sitenizi ziyaret ettim ve başlıca arama motorları ile dizinlerin çoğunda bulunmadığınızı fark ettim…”

“Gece yağ yakmaya” yönelik rejim hapları veya görevinden alınmış kişilerden fon aktarımına yardımcı olma talebinde bulunma konusunda gösterdiğiniz şüpheciliğin aynısını arama motorlarına ilişkin istenmeyen e-postalar için de gösterebilirsiniz.

Kimse Google’da birinci sıra garantisini %100 veremez.

Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a “öncelikli gönder” hizmetinin tanıtımını yapan Seo danışmanlarına karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderme yoktur. Aslında, bir siteyi doğrudan Google’a göndermenin tek yolu “URL Ekle” sayfamızı kullanmak veya bir Site Haritası kullanmaktır. Üstelik bunun için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez.

Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şahıslara karşı dikkatli olun.

Belirsiz konularda açıklama yapmalarını isteyin. Seo danışmanı sizin adınıza giriş sayfaları veya “ıskarta” etki alanları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılır. Son olarak, birlikte çalıştığınız şirketlerin faaliyetlerinden sorumlusunuzdur, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla “yardımcı olduklarını” tam olarak bilmeniz gerekir.

Makul bir biçimde seçim yapın.

Bir Seo danışmanı ile çalışıp çalışmayacağınızı düşünürken, sektör ile ilgili birkaç araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir yolu elbette Google’dır. Basında yer alan ders verici hikayeleri de inceleyebilirsiniz. Örneğin saldırgan bir SEO hakkında çıkan şu makaleyi (İngilizce) okuyabilirsiniz: http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002002970_nwbizbriefs12.html. Google, özel şirketlerle ilgili yorumda bulunmamakla birlikte kabul edilmiş iş davranışının açık bir şekilde kapsamı dışında kalan uygulamaları takip eden ve kendilerini SEO olarak adlandıran firmalarla karşılaşmıştır. Dikkatli olun.

Paranın nereye gittiğini anlamaya çalışın.

Google, bize asla arama sonuçlarımızda daha iyi bir sıralama sözü vermez; ancak diğer pek çok arama motoru tıklama başı ödeme veya ekleme başı ödeme sonuçlarını normal web arama sonuçlarıyla birleştirir. Bazı SEO’lar size, arama motorlarında üst sıralara yerleştirme sözü verecek ancak sizi arama sonuçları yerine reklam bölümüne yerleştirecektir. Birkaç SEO diğer arama motorlarını “kontrol” ettikleri görünümü yaratmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirecektir. Reklamlarımız açık bir şekilde etiketlendiği ve arama sonuçlarımızdan ayrı tutulduğu için bu oyun Google’da işe yaramaz. ancak birlikte çalışmayı düşündüğünüz SEO’lara hangi ödemelerin kalıcı eklemeye, hangilerinin geçici reklama gittiğini sorun.

Bir web sitesi sahibinin karşılaşabileceği en yaygın suiistimaller nelerdir?

En yaygın hile, aldatıcı yönlendirmeler vasıtasıyla kullanıcıları siteye yönlendiren “gölge” etki alanlarının yaratılmasıdır. Söz konusu gölge etki alanlarının sahibi genellikle, müşterinin adına çalıştığını iddia eden Seo danışmanlarıdır. Bununla birlikte ilişkiler bozulduğunda SEO etki alanını farklı bir siteye hatta bir rakibin etki alanına yönlendirebilmektedir. Böyle bir şey olduğunda, müşteri SEO’nun tümüyle sahip olduğu rakip siteyi geliştirmek için ödemede bulunur.

Diğer bir hatalı uygulama ise, anahtar kelimelerle yüklü “giriş” sayfalarını müşterinin sitesinde herhangi bir yere yerleştirmektir. SEO bu uygulamanın daha fazla sorgu yapılabilmesi için sayfayı daha uygun hale getireceği sözünü verir. Bu doğası gereği yanlıştır, çünkü tek tek sayfalar çok çeşitli anahtar kelimeler ile nadiren alakalıdır. Bununla birlikte söz konusu hilelerin daha sinsisi, bu giriş sayfalarının, genellikle SEO’nun diğer müşterilerine ait gizli bağlantıları içermesidir. Bu tür giriş sayfaları sitenin bağlantı popülerliğini yavaş yavaş azaltmakta ve siteyi çirkin ve yasadışı içeriğe sahip sitelere SEO ve SEO’nun diğer müşterilerine yönlendirmektedir.

Dikkatli olunması gereken diğer noktalar nelerdir?

Kötü niyetli bir Seo danışmanı karşısında dikkat etmeniz gereken birkaç uyarı işareti vardır. Tüm işaretleri bu listede sıralamak mümkün olmadığından herhangi bir şüpheniz varsa, içgüdülerinize güvenmeniz gerekir. Lütfen, şu durumlarda SEO’yla çalışmayı bırakmaktan çekinmeyin:

* gölge etki alanlarına sahipse
* giriş sayfaları üzerine diğer müşterilerine ait bağlantıları koyuyorsa
* adres çubuğundaki anahtar kelimeleri satmayı teklif ediyorsa
* gerçek arama sonuçları ile arama sonuçları sayfalarında görünen reklamları ayırt etmiyorsa
* sıralamayı ancak herhangi bir şekilde bulabileceğiniz anlaşılması güç, uzun anahtar kelime grupları üzerinde garanti ediyorsa
* birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerini kullanıyorsa
* trafiği “sahte” arama motorlarından, casus yazılım veya kötücül yazılımlardan alıyorsa
* Google dizininden kaldırılmış veya Google’da listelenmeyen etki alanlarına sahipse ondan bir an önce uzaklaşın.

Seo danışmanlığı hakkında aktarılan kurumsal sorulara aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
Seo Danışmanlığı hakkında sıkça sorulan sorular

Kaynaklar
internethaber.com (Google haberi)
Google.com’un yayınlamış olduğu seo tanımı

Toplam 10 yorum var

 1. Makalelerini takip etmekteyim
  calismalarini beyeniyor ve saygi duyuyorum, seo sektöründe meslektaşları tanımak güzel olsa gerek.
  saygılar.

  Kemal

 2. Makalelerinizi ilgiyle izliyorum Ersen Bey. Deneyimlerinizi paylaşmanız sektörde kendini geliştirmek isteyen ve/veya sektöre yeni adım atan insanlara farklı bakış açıları sunuyor..

  Başarılarınızın ve makalelerinizin devamını diliyorum…

  bugra

 3. tebrik ediyorum makaleniz gercekten cok güzel olmus.
  benimde sitem var ve 20 gun içerisinde bazı kelimelerde 1. sıraya cıktım ama asıl 1. sayda olmak istedigim bir kaç kelime daha var onlar için çalışıyorum ama suan 2. ve 3. sayfalarda cıkıyor bununla ilgili çalışıyorum.

  oguzhan

 4. Merhaba seo uyguladığınız bir siteden sitenize geldim gerçekten güzel çalışmalar ve ciddi adımlar atıyorsunuz çalışmalarınızın başarılarını dilerim.

  Emrah

 5. Kendim bu işle uğraştığım için baştan sona okudum gerçekten uğraşmışsınız ve güzel bir yazı olmuş bende arka sıralarda kalan bir sitem vardı ve scriptim açıkcası pekde tanınmış değildi ama bu seo konusunda kendimi geliştirdim ve danışmanlığımı kendime ve arkadaşlarıma yapıyorum birçok kelimede üst sıralara çıkma imkanları oluyor ama seo nun çeşitleri vardır tabi bazılarına göre bir sisteme seo eklentisi kurmak yeterli gibi gelir.

  deniz

 6. Referanslarnız harika ve çok fazla biyografiniz aynı derecede etkileyici seo İşlerinde gerçekten başarılarınızın devamını diliyorum.

  Gürkan Lokman

 7. backlink konusunda destek almak istiyorum. sizinle nasıl çalışabiliriz.

  kader elmas

 8. Sn. Kader Elmas,

  http://www.uzmanseo.com/iletisim.php veya http://www.ersenerdal.com/iletisim adresinden kelimelerinizi önem sırasına göre belirtmeniz durumunda size link building hizmetiyle ilgili ayrıntılı teklif tarafımızca yollanacaktır.

  Ersen ERDAL

 9. Merhabalar, Araç Kaplama ile İlgili Üst Sıralara Taşıyabiilirmisiniz Fiyatınız Nedir.

  Doğaner Reklam

 10. http://www.ersenerdal.com/seo-istegi adresinde ki formu doldurunuz.

  Ersen ERDAL

Yorum yazın