Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Seo ile Ceo’nun farkı

Birçok şahsa Seo danışmanlığı yapıyorum şeklinde belirttikten sonra suratlarında garip bir bakış oluyor. Kimi insanlar ise ne Seo’su şeklinde eleştirerek Ceo’yu kastetiyorlar ve tiye alıyorlar. Bu yanlış anlamayı yok etmek için SEO ile CEO‘nun farkını aktarmak istedim.

İngilizce açılımı Chief Executive Officer olan Ceo, herhangi bir firmada ortaktan sonra gelen ve sermaye ile ilgili olmayan ama o işletmeyi yoneten ve bundan bağımsız sorumlu olan kişidir. Şirket iflas etse dahi hiçbir mal varlığına el konulamaz. Öztürkçede kahya olarak nitelendirilen Ceo’nun türkçe karşılığı ise “İcra Kurulu Başkanı“dır.  Yabancı şirketler, İcra Kurulu Başkanı’nın mevkisini, “Genel müdürün üst kademesi, fakat yönetim kurulu başkanının altıdır. Şirketin beynidir.” diye tanımlamaktadır. Ceo bir şahıstır.

İngilizce açılımı Search Engine Optimisation  olan Seo ise; Google, Yahoo, Msn Search gibi arama motorlarında belirli kelimelerde üst sıralara çıkmak için site içi ve site dışı faktörlerin uygulandığı ve bu uygulama sürecinde sonucu başarıyla sonuçlanmış işlemler, uygulamalardır. Seo bir şahıs değildir. Seo arama motorları için en başarılı sonuca uzanan işlemler sürecidir.

İlave tabir: Seo Danışmanı ne demektir?