Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Sandbox nedir?

Sizin internet siteniz haksız yere fazla üst sıralara çıkmaya başladığı için arama motorunuz google arka sayfalara atar. Sonra bir bakmışsınız ki futbolcu resimleri kelimesinde birinci sırada yer alırken üçüncü sayfalara düşmüşsünüzdür. Bu da google banı gibi kötüdür. Hitleriniz 10 bin 15 binken 300-, 400 ‘e kadar düşebilir.Ne demiştik. Arama motorları internet sitelerin hitlerinin %95′ini oluşturur. Örneğin futbolcu resimlerine bakacaksınız. Futbolcu resimleri kelimesini google da yazsanız birinci sıradaki siteye mi girersiniz yoksa üç ve dördüncü sayfalara tıklayıp da orada ki sitelere mi girersiniz?

Backlinkin sınırı nedir derseniz yoktur ama en çok dikkat etmeniz gereken şey. İvmenizin sabit olmasıdır. Haftada bir webmaster forum‘una girer ve link değişimi konusunda mesajınızı açarsınz. Sadece 5 link alınacaktır dersiniz ve her hafta sadece 5 backlink alırsınız. Böylece bir anda backlinkiniz uçmadığı gibi yavaş yavaş artış da google’ın hoşuna gidecektir.Ayrıca bir sayfada 50 den fazla başka siteyi önermeniz de google’ın hoşuna gitmez.Seo’ya aykuru faktörlerden biridir.

Fakat link değişiminde dikkat etmemiz gereken şeylerde vardır tabiiki. Kesinlikle link değişimi yapacağınız sitenin page rankına bakmayın. Önemli olan o sitenin backlink değeri ve kategorisidir. Kategoriden bahsedersek; endüstri mühendisliğiyle ilgili bir siteniz varsa gidip pagerank’ı 7 olan e-ticaret sitesinden link almak yerine pagerankı 4 olan endüstri mühendisliğiyle ilgili bir siteden link alın. Ya da ana sayfası pagerank 6 olan bir sitenin ana sayfasından link almak yerine endüstri mühendisliğini açıklayan Pr 3′lük sayfasından link alınız.Pagerankı 5 olan ve 20 backlinki olan site yerine pagerankı 1 olan ve 500 backlinki olan ve sizin kategorinizde olan siteler tercih edilmelidir. Böylece az backlinkle fazla iş yapmanın yanında pagerank değerinizide düşündüğünüzden fazla rakama ulaştırabilirsiniz.Backlink’in bu önemi neden derseniz, size link verecek olan 500 backlink sahibi olan siteyi düşünün. Her 500 sitenin de bir o kadar backlinki olsa. Sonra o sitelerinde 500′er diye düşünün. Böylece sitenizin bir numaralı referansı dışında iki ve üç numaralı referansları da olacaktır. Böylece ciddi bir referansımız olacaktır. Babamın babası, babamın babası.. gibisinden Adem ve Havva’ya ulaşmaktır bu ;)

Sandbox’a düşen sitemi nasıl kurtarırım?

Sandbox demek sitenizin hapse düşmeis demektir. Özgür olamayan bir site hit kazanamaz bunu nedeni ise arka sıralarda olmasıdır.Sandbox’a düştüyseniz ve bu kısma dikkatle bakıyorsanız , bilin ki bu link işini abartmışsınız. Çok fazla yükleme yapmışsınız. Önce bunu hafifletmek lazım. İşe yarayamayacak linkleri silin öncelikle. Bunu yaparken page ranka bakmayın. Backlinke bakın.

Ardından sitenize yeni ve orjinal içerikler ekleyiniz. Bir konuyu sitenize ekleyerek kopyala/yapıştır yapmanızın hiçbir anlamı yok. Sitenizde belirli bir süre link vermeyiniz. Ama link almanız yararlı olabilir. Bunun en iyi yolu ise ücretli link almaktır.Yada başka bir sitenizden bir arakdaşın sitesine link verin ve onun sizin sandbox ‘a düşmüş siteye eklemesini isteyin.

Sitenize bir anda çok link verilmesi sandbox’ı körükler diye düşünmeyin. Eğer öyle olsaydı yeni açılmış çok başarılı youtube gibi siteler sandbox’a düşerdi :P

Sandbox’a düşmüş sitenizin hitini arttırın ve mümkünse google’a mail atın. İlgilenen yetkililer mutlaka olacaktır. İllegal içerik sakın olmasın sitenizde.

Aklınıza takılan sorularınız için bu konudan yorum yaz diyerek sorularınızı belirtebilir yada sitedeki iletişim linki aracılığıyla bana mail yollayabilirsiniz.

Bu makale sitemin linki belirtilmeden hiçbir internet sitesinde yayınlanamaz. “Örneğin : Makalenin orjinali: Sandbox nedir?

şeklinde belirtilmelidir.

Saygılarımla Ersen ERDAL

Toplam 12 yorum var

 1. Hakan Merhaba;

  “Sandbox’tan nasıl kurtulunur?” kısmını uygulamazsan ömür boyu çıkamayabilirsin de :) Aldığın linkleri kaldırt, en önemli faktör bu.

  Ersen ERDAL

 2. yukarıda belirtmiş olduğum site bana ait.. ama öncelikle sandbox la ilgili
  yazınıza bayıldım çok güzel ve anlaşılır yazmışsınız… galiba
  benim sitemde sandbox a düştü ve yazınızdan anladığım kadarıyla fazla
  ve düzensiz bi şekilde backlink yapmamdan kaynaklandı.. google a mail atın
  demişsiniz yalnız ben denedim ama google ın o kadar çok bölümü var ki
  hangi bölüme atacağımı bulamadım. bana bu konuda yardımcı olsanız ve
  ayrıca şu backlink olayında eski backlinklerimi iptal etmem için bana bi
  çözüm söyleseniz. Aslında ben sizinle birebir irtibata geçmek istiyorum
  sizden öğreneceğim çok şey olduğuna inanıyorum bi kaç sorum daha var
  bana yardımcı olur musunuz bu konularda?? cevabınızı mail olarak
  bekliyorum çok teşşekkürler ve kolay gelsin çalışmalarınızda

  Gökhan Ayyıldız

 3. Gökhan Merhaba;

  Google’a mail atın kısmını sadece yapmış olduğunuz değişikliklerin üstüne “hatta” şeklinde belirtmiştim.

  Sandbox’tan yapmanız için gerekenleri yukarıda belirttim. Senin siten yeni sitelerin başına gelen GoogleBomb olayını yaşamış gibi duruyor. Sitene bakıyorum 2 kategori ve 30 resimden başka birşey yok. Hatta siteni o kadar nadir güncelleştirmişsin ki en son Google botu 8 gün önce sitene gelmiş.

  Sen böyle kalitesiz, içeriği ve güncelliği az olan siten için 2.492(zeytech.net’e göre) 198 (internetbaron.de’ye göre) backlink almışsın. Bu kadar abartırsan tabii ki filtreler seni google amca. Unutma ki Google insan gibi düşünür. Sen bir siteye 3 günde bir girsen ve o site hiç güncellenmese belli bir süre sonra girmemeye yada daha az girmeye başlarsın. Ve bu siteyi 2000 sitenin önerdiğini öğrensen sende şaşırırsın nasıl olur diye.Google’da şaşırmış ve GoogleBomb’a maruz kalmışsın.

  Eski backlink iptali için link aldığın site sahipleri ile tek tek görüşerek linkleri kaldırmalarını isteyebilirsin. Bu da senin için yorucu olacağı için yaptığın hatanın büyük olduğunu anlamış olacaksın.

  Tavsiyelerimi sıralarsak;

  Siten resim galerisi 4images. Sık sık sitene resimler ekle (telif hakkı olmayan resimler).
  Sitene link veren sitelerdeki linklerini mutlaka kaldır.Özellikle senin kategorinle alakası olmayan siteleri. Backlinklerine şöyle bir baktım. Arasında nakliyat siteleri, dini içerikli siteler, yazılım siteleri, dizi siteleri vs. gibi siteler var. Sana şimdi sorarım. Bu site kategorilerinn senin sitenin kategorisiyle ne alakası var. Bunu Google’da soruyor emin ol. Bu yüzden bu durumda siten.

  Birebir iletişim olayı maalesef söz konusu değil. Senin gibi birçok webmaster arkadaş msnimi istiyor ama hak vermelisin ki hepsiyle birebir iletişime geçsem kendi işlerimi yapamam. Bu siteyi de bu yüzden açtım bu konularda sorularınızı yorumla iletebilesiniz diye.

  İyi Çalışmalar dilerim.

  Ersen ERDAL

 4. google bomb olayıyla sandbox aynı şeylermi.. eğer aynı şeyler değilse dediklerinizi uygulasak tekrar sitebelli bi yükselişe geçer mi???

  Gökhan Ayyıldız

 5. Aynı değil biraz farklı durumlar. GoogleBomb daha çok yeni sitelere yapılan bir filtredir. Sandbox’a göre kurtulması daha kısa sürer.

  Ersen ERDAL

 6. Merhaba yazınızı okudum çok faydalı bilgiler yer alıyor fakat birşey sormak istiyorum. Bloguma girdigim yazılar ya indekslenmiyor yada 3-4 gün sonra indeksleniyor acaba sandboxmu?

  orçun kılıç

 7. Orçun Merhaba,

  Sitenizin indekslenme zamanının sandboxla bir ilgisi yoktur. Girdiğiniz yazılar siteniz çok kaliteli ve güncellenen bir site değilse 1-30 gün arasında Google’a kayıt olur.

  Ersen ERDAL

 8. teşekkürler. sandboxtan sonunda çıktım..

  izzet

 9. Calıstıgım bir site olan gorenklima.com adresi ilk haftalarda ilk sayfadayken sımdı ındexlenmıyor bıle ınternet explorer ve fırefoxda goremıyorum ama yenı bır tarayıcı olan flockta ılk sayfada 6 ncı sırada.İcerigi ve site url’lerini yeniledim ve yenıden google addurl sayfasında sıteyı yenıden ekledım.Sizce sandbox mu? ve yeterınce duzeltme yapabilmiş miyim?

  Sekerpare

 10. Şekerpare merhaba, siteniz Google’da kayıtlı görülmektedir.

  http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&q=site%3Awww.gorenklima.com&btnG=Search

  Ersen ERDAL

 11. Merhabalar Ersen Bey..
  Sitenizde özellikle benim gibi “webmaster” hayatına yeni girenler için çok faydalı bilgiler veriyorsunuz ve bende sitem için sizin bilgileriniz ışığında detaylı bir düzenleme çalışması yapmaya başladım..
  Henüz 4 aylık bir domainim var.İçerik,meta ve index düzenlemesi yapıyorum fakat bir yandan da google çalışması..Sorum şuki google’da sadece “cafeyurtsohbet” yazıldıgı zaman çıkıyorum.”Sohbet” kelimesinde çıkmak için (şuan sayfa sırası hiç önemli degil) ne yapmalıyım?ve siteme google bot’un siteme nezaman girdigini gösteren bir kod ekledim fakat orda ayın 23 ü son olarak gözükürken sizin verdiginiz “cache:domain” ile googledan baktıgımda 27si gözüküyor..acaba bu farklılık neden kaynaklanıyor?
  Sitem hakkında nacizane fikirlerinizide eklerseniz beni aydınlatmış olursunuz..
  Teşekkürler..

  Omev

 12. Öncelikler selamlar arkadaşlar hocam benimde bu sandbox olayı ile ilgili bir sorum var hatta sorunum var sitemi acalı 11 ay oldu aralıkda 1 yaşını dolduruyor ilk 6 ay geçdikden sonra siteme backlin almaya başladım ve hedeflediğim kelimelerde iyi yerlere geldim ilk 7 -8 aylık süre içersinde ama sonra sitem bir kaç sefer aşırı düşüş yaşadı arama kriterlerinde geldi geri gitti bir kaç sefer oldu eylül ayında sitem hedeflemiş olduğum kelimelerde tamamen gitti kayboldu bir anda site:sitenizinismi.com diye arattığımda cıkıyor ama kendi aramasında dahil cıkmıyor normalde içeriğimi sildim tamamen yeni bir tasarım ile çıkdım bir cok aramada geldi fakat hadeflemiş olduğum kelimede bir türlü cıkmıyor son 1 hafda içersinde bakdım ki hedeflemiş olduğum kelimeye yakın olan kelimelerde çıkmaya başlamış yaklaşık 2 ay önce geldi bu olay başıma ve hedeflemiş olduğum kelimede halen listelenmiyorum cok gerilerde tutuyor backlınkde almıyorum şuan bir cok sandbox hakkında acıklama yapılan makaleleri okudum ve en sonundada soruma cevap aramak için buraya sorunumu belirtmek istedim ilginiz ve acıklamalarınız için şimdiden teşekkürler

  SEDAT

Yorum yazın