Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Nasıl Başladı?

Daha önce 1998 yılında freeservers sunucularında ücretsiz domainle kişisel bir site kurmuştum. O zamandan beri ilgim vardı ama zaman bir türlü izin vermedi. Bu sırada hayatımda ilk defa forumla tanıştım.Başta zor gelmişti ama halbuki ne kadar kolaymış dediğim sırada forumtc kadrosundaydım. Ardından yollarımız ayrıldı ve TeamTurk‘te yönetici oldum.

Belirli bir süre bu forumlar sayesinde forum tecrübesi kazanmıştım. Ardından bu siteler için uğraşmalarımın sonucu vefasızlıkla karşılanınca kendi fikrilerimi üretmeye başladım. İnternet sitelerinde sadece futbol içeriği bulunan siteler arıyordum ama bir türlü bulamıyordum. İşte o zaman aklıma geldi bu fikir.Neden sadece futbol içerikli bir forum açmıyorum dedim ve 2005 yılında ForumFutbol‘u kurdum.

Daha önce bulunmuş olduğum mevkilerin psikolojik durumunu çok iyi bildiğim için site yönetiminde inanılmaz bir verim sağlayabildim. Böylece site içeriğim çok fazla genişledi. Optimizasyon konusundaki başarımla sitemi iyi bir yere getirebildim.

İlk amacım 500 üyeydi.Nasıl oldu bilmiyorum ama gece gündüz çalışmalarım sonucu 2 haftada 500 üyem oldu. Hedef büyütmeliydim. ardından bir ayda 1000 üye ,ardından 1000 üye derken 6300 üyeli bir sitem oldu.Bunu sadece sitenin aktif olduğu 5.5 ay içerisinde başarmıştım.

Tabii ki üye demek herşey demek değildi, bunu da öğrendim. Tekil hitlerim ve sponsorluk sistemim sayesinde bahis şirketlerinden reklamlar aldım.Ardından ForumFutbol ‘un bana yetmeyeceğini düşündüm ve FutbolTahminleri.net‘i açtım.

Haziran’dan beri öyle tecrübem olmuştu ki , 5.5 ayda başardığımı bu sefer 1 ay gibi kısa bir sürede başardım.

Webmasterlık dışında Seo çalışmaları ile işimi yürütüyorum. Nakliyat , çiçekçi , kalibrasyon ve ilaçlama şirketlerinden Seo (Arama motoru optimizasyonu) ile ilgili talepler geliyor.Onlara kimi zaman internet sitesi kuruyor, kimi zaman seo işlerini yapıyorum.

Ardından yabancı futbol resim galerisi Footballpictures.net‘i kurdum. 4 yıl içerisinde 74 internet sitesi kurdum. Kişisel sitem ‘de de sizinle tecrübelerimi paylaşacağım. Daha askıda bekleyen projelerimden ilk 2 projemi 2009 yılında yapabildim. İlki kurumsal bir seo danışmanlığı firması kurmak idi. Seo Bilişim Ltd. Şti ile bunu başardım. Ardından ikinci projem olan Çocuk Eğlence Parkını Uncalı’da faaliyete geçirdim. Endüstri mühendisi olarak eğitim gördüm fakat çok farklı işler yaptım. Günümüz piyasasında mühendislere komik teklifler veriyorlar. Hayat da beni böyle şeylere sürükledi. Hayatımdan ve işimden de gayet memnunum.

Unutmayın ki kafanızı yastığınıza koyduğunuzda hayal ettiğiniz iş, sizin işinizdir. ;)

Saygılarımla

Ersen ERDAL