Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

MobbingÇalışma alanlardaki psikolojik baskılarla ilgili birşeyler araştırırken karşıma çıkan Mobbing kavramının açıklamasını bularak yayınlamak istedim. Günümüzde işyerlerinde ki birçok tartışma ve kavgaya şahit oluyoruz. Bunlar açık açık belirtilmese de her işyerinde birbirine ister önyargısından ister karakterinden isterse de rütbesinden dolayı kin duyan, birbirinin yerine geçmek isteyen insanlar mevcut.İşletmelerde bazen açık, bazen kapalı olmak üzere pek çok çatışma türü vardır. Bu tür çatışmalar personel üzerinde stres yaratmaktadır. Aşırı baskının insan bünyesinde çeşitli sorunlara (ülser, kalp hastalıkları…vs) neden olduğu bilinmektedir.son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde çok yaygınlaşan bir çatışma ve ruhsal taciz türü ortaya çıkmıştır. Bir çeşit psikolojik terör olarak adlandırabileceğimiz bu yeni ve yıpratıcı çatışma şekline “mobbing” deniliyor.

Mobbing Nedir?

Mobbing, duygusal bir saldırıdır. Hedefi ise bir işyerindeki kişi veya kişiler üzerinde sistematik baskı yaratarak, ahlak dışı yaklaşımlarla kendilerinin iş performanslarını ve dayanma güçlerini yok ederek, işten ayrılmaya zorlamaktır.

Mobbing, gelişmiş ülkelerde cinsel tacizin de önüne geçmiş olan bir psikolojik saldırı şeklidir. Genelde üst düzey yönetim kadrosu tarafından uygulanmaktadır. Araştırmalar “mobbing” mağdurlarının çoğunun otuzlu yaşlarda, iyi eğitimli hatta yüksek lisans, doktora gibi derecelerinin olduğunu göstermektedir. Parlak kariyeri olan bu kimseler, eski tarz yöneticiler için bir tehdit oluşturmaktadır, bu nedenle saf dışı bırakılmalıdır.

Mobbing örgütler bünyesinde bulaşıcı bir hastalık gibidir. Tedbir alınmazsa örgütün tüm organlarına yayılabilir. İşletmelerde güven, sevgi ve saygı azalır; motivasyon yok olur. Çalışanlar ve yöneticiler arasında uyumsuzluk baş gösterir ve iş verimliliği düşer.

Duygusal saldırıya uğrayan kişi, her sabah güne iş stresi ile başlar ve işe gitmek istemez. İçinde bulunduğu çaresiz durum, kişinin sağlığını ciddi anlamda tehdit eder.

Mobbing durumunda saldırgan yaş, din, ırk, cinsiyet gibi konularda ayrımcılık yapabilir; bunun da ötesinde, kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla psikolojik taciz, kötü davranış, uygun olmayan görev ve adaletsiz maaş yöntemiyle yıldırmak isteyebilir.

Yapılan araştırmalara göre ‘mobbing’e maruz kalan kişilerin duygusal zekaları çok yüksek bulunmuştur. Bu kişilerin yaratıcılık, dürüstlük, merhamet ve adalet hisleri gelişmiştir. Parlak ve etkileyici bir eğitim geçmişine sahiptirler. Şirket basamaklarını tırmanma sürecinde gelecek vadeden bu personel, rakipleri ve fosilleşmiş üst yönetimler için bir tehdit ve saf dışı bırakılması gereken bir rakip olarak görülmektedir. Oysaki mobbing mağdurları işlerini seven, yaptıkları işle bütünleşen, örgütün hedeflerine ve saygınlığına inanan ve yürekten katkıda bulunan kimselerdir.

İşletmelerde ve kurumlarda görülen yaygın mobbing davranışları şunlardır:

- Yapılan işler sürekli eleştirilir.
- Kişi umursanmaz ve sanki yokmuş gibi davranılır.
- Dini ve siyasi görüşleriyle alay edilir.
- Hakkında asılsız söylentiler çıkartılır.
- Hareketleri taklit edilmek suretiyle gülünç duruma düşürülür.
- Cinsel imalarda yada sözlü cinsel tacizde bulunulur.
- Verilen işler geri alınır. Kişinin kendine güveni sarsılır.
- Kişinin itibarını ve kariyerini zedelemek için yeteneği dışında işler verilir.
- Psikolojik ve fiziksel olarak ağır işlerde görevlendirilir.

Mobbing örgütün yapısına göre hem dikey hem de yatay olarak uygulanabilir. Yani hem üstler astlarına, hem de eşit konumda olan birimler birbirine karşı duygusal saldırı silahını kullanabilirler. Örgüt, bu davranışları görmezden gelir yada kışkırtırsa mobbing yani işyerinde duygusal saldırı gerçekleşmiş olur.

Mobbing terörüne maruz kalanlar yaşadıklarının bir işyeri sendromu olduğunu kavramalı ve uğradıkları tacizin kendi suçları olmadığını anlamalı, pes etmemelidirler. Psikolojik yardım almak, işyerinde bulunan bilge kişilerin görüşlerinden yararlanmak gerekebilir. Mobbing her işyerinde ve her tür kuruluşta olabilir. Uzmanlar mobbing (duygusal saldırı) sendromuna yakalanan bir kişinin topluma maliyetinin, yıllık gelirinden fazla olduğunu belirtiyorlar. Acı olan, gelişmekte olan ülkelerde çok sayıda çalışanın benzer durumda olması ve bunun ciddi anlamda psikosomatik rahatsızlıklara neden olabileceğinin bilinmesidir. Bu gerçeğin farkında olabilen yöneticiler farklılıkları yöneterek, anlaşmazlık, uyumsuzluk, zıtlaşma ve birbirine ters düşme gibi durumlarda güç ve otoritelerini kullanarak bu tür çatışmaları çözümleyebilmelidirler. Aksi takdirde işyerinde duygusal saldırıya uğramış olan yüksek zeka ve vizyon sahibi kişilerden oluşan çok sayıda insan kaynağı yok yere heba edilmiş olur.

Kaynak: MobbingTurkiye.com

Toplam 3 yorum var

 1. Demokrasi kültürü tam yerleşmemiş,en basit örneği ile bayanları türbanlamak gibi İnsan hakları ihlalinin cok yoğun olduğu Türkiyede hemen herkesin AKP den sonra mobbing kurbanı olduğunu düşnüyorum.Derhal ve şimdi AKP ce çalışanlara uygulanan yönetme tarzı terkedilmelidir.

  Mehmet SÖNMEZ

 2. merhaba …aynı şekilde duygusal baskıya maruz kalmaktayım.bu durum benim kendime olan güvenimin sarsılmasına sebep olacağa benziyor. bu gibi durumlarda pes etmenin yanlış bir davranış olduğu kanaatindeyim.ama en son çare olarak da düşünmekten kaçınılmamalıdır. kanaatim mobbingi uygulayanlar kendine güveni olmayan,sığ düşünceli insanlardır. uymamak lazım. tabii hadise anında soğukkanlılığımızı koruyup,mantık çerçevesinden bakabilirsek.şunu da tavsiye etmeden bitirmek istemiyorum bu şiddete maruz kalanlar genelde kalplerinde kötülük olmayan insanlardır. biraz kurt olmak gerekiyor.karşı taraf kurt ,sen kuzu olursan, parçalanmaktan başka alternatifin kalmaz.herkese selam…

  buket

 3. Bayanları tubanlamak hoş olamayan bir kelime. AKP demokratik seçim ile başa gelmiş ve gelmeye devam ede gelen bir parti. Eğer sizde AKP ye oy verenleri Aziz Nesin ile anlatmak isterseniz diyecek bir şey yok. Değilse “sevmek zorunda değiliz, ama saymak zorundayız.”
  Selamlar

  Osman

Yorum yazın