Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Meta Tag Analiz Programı ne işe yarar?

En çok kullanılan metalar olan “title, description ve keywords” ile ilgili bir sayım programıdır.Site başlığı (title), anahtar kelimeleri (keyword) ve sayfa özeti (description) değerlerini programa girdikten sonra bunların kaç kelime veya karakter olduğunu saydıktan sonra bize bu sayıları belirttikten sonra arama motoru optimizasyonu için sınır değerleri geçip geçmediğimizi belirtiyor.

Sınır değerler , title(80 karakter), keyword(20 kelime), description (200 karakter) ‘dir.

Not: Karakterlere boşluk, virgül vs. dahildir.

Örneğin:Sitemizin için düşündüğümüz başlığı, anahtar kelimeleri ve sayfamızın açıklamasını oluşturduk.Fakat bunun sınır değerleri aşmamasını istiyoruz.Çünkü bu sınırı aşmamız arama motorları tarafından spam olarak algılanacağı için gerilere düşmek istemiyoruz.Bu programda oluşturduğumuz kelimeleri programa yazıyoruz.

Başlık: 89 karakter: OLUMSUZ.

Keyword:14 kelime: OLUMLU

Description: 120 karakter: OLUMLU

Programda 3 adet metin belirtilmiştir. title , description ve keyword olmak üzere…

Ayrıntılı örnek verecek olursam;

Sitemizin içeriği ile ilgili gerekli seo çalışmalarını yaptık ve karar verdik ki sitemizin başlığı “endüstri mühendisliği, visual basic, arama motorları optimizasyonu, arama motoru, search engine optimization…” olsun.

Sitemizin anahtar kelimeleri de: “seo,amo,end.müh, vb, php…vs.” olsun.

Sitemizin açıklaması ise: “webmaster araçları, script kurulumları…vs” olsun.

Biz bunları sitemize eklemeden önce arama motorları optimizasyonu için sınır limitler için sayıyoruz tabii ki. title’a bakıp 80 karakteri geçtim mi, keyworde bakıp 20 kelimeyi geçtim mi ve desc. bakıp 200 karakteri geçtim mi diye tek tek sayıyoruz maalesef.Bende bugüne kadar böyle yapardım….En sonunda bu böyle gitmeyecek dedim ve program mantığını oluşturdum.

Meta Tag Analiz programı sayesinde artık monitörün dibine kadar girip karakterleri saymakla uğraşmayacağız, ayrıca bunu hazır yapan internet sitelerinden bakmak için google’a sayfamızın indexlenmesini beklememize de gerek yok.

Programın resmi:

Meta Tag Analizi

(Not: Programı çalıştırabilmek için Microsoft Framework 2.0′ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.). Programı indirmek için tıklayınız.

Bu programı yapmamda bana yardımcı olan Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Yrd. Doç.Dr Sayın Gültekin ÇAĞIL hocama tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu program, sitemin linki belirtilmeden (Örneğin: Bu kaynak “www.ersenerdal.com” adresinden alıntıdır.) hiçbir internet sitesinde yayınlanamaz.

Saygılarımla Ersen ERDAL

Toplam 5 yorum var

 1. bu meta tag analizi , Meta Analizi için kullanılan Meta Win programının bir benzerimi acaba..Akademik çalışmalarda kullanılıyormu ..Sizde bu program mevcutmu bende kullanabilirmiyim.

  murat okur

 2. Murat Bey,

  Meta Tag analiz programının belirttiğiniz meta win programıyla uzaktan yakından alakası yoktur. Bu web sitelerinin meta ayarlarıyla ilgili bir programdır.

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 3. title 80 karakter keyworde 20 kelime desc. 200 karakteri. bunları belirtmişsiniz teşekkurler ama sunu anlayamadım. bu rakamlardan fazla yazılınca google indexlemesi yada sıralaması konusunda bir değişiklik oluyormu.

  oguzhan

 4. Bunlar optimum değerler oğuzhan bu sınırları aşan birçok başarılı site gördüm. Bol ziyaretçi için en önemli faktör orjinal içeriktir. Seo kod hatası bulunan birçok web sayfası Türkiye’de çok başarılı yerlerde. Bunun tek nedeni içeriklerinin orjinal ve ciddi düzeyde olmasıdır.

  Title(başlık)’ta 80 karakteri geçmemeye dikkat edin. Zaten 80den sonra etkisi azalacaktır. Kelimeleriniz başlıkta ne kadar önde yer alırsa Google bu site için bu kelime daha önemlidir şeklinde düşünür. Bu karakterlerin sınırları dışında önemli olan ise sayfa içerisiyle uyumudur.

  Ersen ERDAL

 5. peki sürekli metatag değiştirmenin siteye zararı olur mu mesela 2 ayda bir gibi

  Ahmet

Yorum yazın