Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

PARA - MONEYBirçok arkadaşım, akrabam ve tanıdıklarım bana bu soruyu yöneltiyorlar: “İnternetten ne şekilde, nasıl bir sistemle ve ne kadar para kazanıyorsun?”.Bende bu sorular üzerine bu yazımı siz ziyaretçilerimle paylaşmak istedim.

İnternet sitelerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Bir internet sitesi yaptınız, az çok ziyaretçiniz oluyor ve doğal olarak da masraflarınız.Gerek bu masrafları karşılamak gerekse de para kazanmak istiyorsunuz.Öncelikle amatör webmasterlar için açıklamak istediğim tıklama başı reklam yayıncılığı…

1.Pay Per Click Reklam Yayıncılığı nedir?

Örnekle anlatmak istediğim için bu kısımda Google Adsense ve Google AdWords‘ten bahsetmek istiyorum. Dünya devi Google, tıklama başı ödeme reklam yayıncılığını 2002′de başlattı. Böylece yıllık karının %94′ünü karşılayacak bir sistem getirmiş oldu.

Diyelim ki buzdolabı üzerine satış yapan bir mağazanız ve internet siteniz var. Sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak için “buzdolabı” kelimesinde Google’da zirveye çıkmak istiyorsunuz. Seo çalışmalarının yanında aynı zamanda da reklam vermek istiyorsunuz. Reklam planınıza göre günlük ziyaretçi sayısı 1000 olan sitelere reklam vermeyi düşünüyorsunuz. Fakat günlük ziyaretçisi 1000 olan internet siteleriyle tek tek görüşmek çok zor geliyor. İsteğiniz 1000′e yakın günlük tekil ziyaretçisi olan 500 siteye reklam vermek ve günlük 500.000 reklam gösterimi sağlamak. Fakat her site için yarım saat görüşme ayarlasanız 500 siteye reklam vermeniz 250 saatten 100 gününüzü alır. Tabi hiç uyumadan çalışırsanız :)

İşte burada devreye Google AdWords giriyor.Site sahibi olarak Google Adwords‘e başvuyorsunuz ve Google’a, buzdolabı sitenize yollayacağı her ziyaretçi için 1 dolarınızı feda ediyorsunuz. Günlük ayırdığınız bütçe olan 1000 doları yatırıyor ve günlük 1000 ziyaretçi istediğinizi belirtiyorsunuz. Böylece Google’a günlük 1000 dolar gideriniz oluyor.Bunun karşılığında da sitenize günlük 1000 ziyaretçi geliyor.Bu sayede de günde en az 1000 kişiye ürünlerinizi tanıtmış oluyorsunuz. Tabii ki bu kısımda çok fazla ayrıntı var. Sadece google’ın filtreleme sistemi sayesinde verdiğiniz internet sitelerinin ülkesini, dilini ve hatta internet sitelerine giren insanların yerleşim bölgesine kadar belirleyebilirsiniz. Antalya’da bir mağazanız var ve sadece Antalya’dan internet sitelerine giriş yapan ziyaretçilerin reklamınızı görmesini istiyorsunuz. İşte bunu Adwords ile başarabilirsiniz.Hatta sadece buzdolabı ve beyaz eşya kelimesi geçen internet sitelerinde reklamınızın görülmesini isteyebilirsiniz.

Aklınıza şu soru gelebilir: “İyi de reklamı kime verdik, kim yayınlayacak? Google mı?” İşte burada da devreye Google AdSense sistemi giriyor.

Bizim gibi internet sitesi sahipleri de Google Adsense’e başvurarak reklam yayınlamayı talep ediyorlar. Aldığımız reklam kodlarını istediğimiz biçimde şekillendirerek reklamımızı yayınlıyoruz. Google’da bize buzdolabı sitesine yolladığımız her tık için 0.2 dolar veriyor. 1 dolara aldığı reklamın 0.2 dolarını bize vererek 0.8 dolarını cebine atıyor.

Peki tık başına ücreti kim belirliyor, neye göre belirleniyor? Google‘ın belirlediği Adwords ücretinin minimum değeri tık başına 0.1 dolardır. Fakat reklam yayınlamak isteyen AdWords kullanıcılarının bu ücreti arttırmaları halinde Google aramalarında sponsor bağlantılar bölümünde daha yukarılara çıkmaları mümkün olabiliyor. Bu da hitleri olumlu bir biçimde değiştiriyor. Adwords kullanıcıları tıklama ücreti dışında üyelik ücreti de belirleyebiliyor. Google Adsense aracılığıyla buzdolabı sitesine giriş yapan ziyaretçiler bu siteye üye olurlarsa Adwords kullanıcısı 1 dolar yerine 5 dolar da verebiliyor. Böylece tıklama başı ödemenin yanında üye başına da ücret şekillendirmeleri yapılabiliyor.

Elbette burada rakamlar sadece bir örnektir. Basit bir hesap yapılacak olursa, günlük bir sitenin adwords tıkı ortalama 100 adet olsa ve her birine 0.5 dolar verilse, bir sitede, Google’ın günlük karı 0.4*100=40 dolar olur. (Tabii sınır 100 ise). Google Adwords sistemini kullanan dünyada 1.000.000 internet sitesi olduğunu farzedersek günlük 40 milyon dolar karına ulaşabiliriz.

Google Adsense yayıncıları ne kadar kazanıyor?

Adsense üyesi internet sitesi sahipleri program kurallarına uyduğu taktirde reklam yayını hakkına sahiptirler. Ay sonunda 100 doları geçmeleri halinde ücretleri gönderilir. Geçmemesi halinde ise ertesi aya kalır ve 100 doları geçtikleri an yollanır. Örneğin şubat ayında 77 dolar kazandınız ve Mart ayında da 80 dolar kazandınız. Nisan ayının 25′inden sonra 77+80=157 dolar hesabınıza aktarılır.

Adsense Alternatifi Pay Per Click reklam yayıncılığı yapan Türk internet siteleri.

 1. GittiGidiyor
 2. ReklamStore (Şahsi kanaatim: En iyisi, ve en çok kazandıranı. Ayrıca bu işe yeni başlayanlar için iyi bir fırsat olabilir.Çünkü ödemelerini 30′ytl’de bir yapıyorlar.)
 3. Araba.com
 4. SevSevil
 5. MyHouseShop
 6. SanalOrtaklık
 7. SiberAlem
 8. OrtakSatış
 9. KitapYurdu

Adsense’den en çok para kazananlar

AOL gibi büyük yayıncıları liste dışı bırakılan listedeki rakamlar ve sıralama gerçekte belki hatalı olabilir ama konu üzerine konuşmamız için yeterli. Birinci sıradaki sitenin ayda 300.000$ kazandığını söylersem sanırım konu yeterince çekici gelecektir.

1. PlentyOfFish.com : Aylık $300.000. Arkadaş bulma sitesi olan plentyfish.com, yıllık yaklaşık 3.6 milyon USD ile google reklamlarından ciddi paralar kazanmakta.
2. digg.com: Aylık $250.000. Digg.com, siteye üye olanlar tarafından güncellenen bir nevi haber sitesi.
3.Jeremy Shoemaker: Amatör webmaster olarak işe başlayan Jeremy Shoemaker birden fazla internet sitesinden aylık $140.000 gelir elde etmeyi başarabilmektedir.
4. Weblogsinc.com: Aylık $120.000.
5. FreeWebLayouts.com: Aylık $100.000. MySpace için ücretsiz şablon sunan bir site.
6. AskTheBuider.com: Aylık $30.000.
7. Joel Comm: Aylık $24.000. Joel, Google hakkında “What Google Never Told You About Making Money with AdSense” başlıklı bir e-book yazarak bu rakamlara ulaşmış durumda. Örnek bir adsense raporuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
8. DigitalPoint.com: Aylık $10.000.

“Bende bir site açsam mı acaba?” dediğinizi duyuyor gibiyim. Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki günlük ziyaretçi sayınız 20.000 civarında, adsense reklam yerleşiminizin olumluluğu, renk uyumu ve kullanımı %100 civarında olursa günlük yaklaşık 100$ civarında para kazanabilirsiniz. Tabii ki bunu başarmak için ÇOK* ÇALIŞMALISINIZ

2.Banner Reklam

Türkiye’de maalesef sektörünü ilerletememiş olan banner reklam uygulaması ile sitenize gelir sağlayabilirsiniz. Sitenizden resimli reklam uygulamasıyla diğer sitelere hit sağlayabilirsiniz.Bunun için ciddi hitlerinizin olması ŞARTTIR. Piyasaya gelirsek;

-Reklam ajansları sayesinde banner reklam

İnternet reklamcılığında ciddi isim yapmış ReklamZ ile çalışmak gelirinizi ciddi oranda arttırabilir. Günlük tekil ziyaretçisi 20.000 civarında olan internet siteniz olursa ReklamZ ile aylık 3000 euroya kadar varan reklam ücreti alabilirsiniz. (Rakam tahmindir.)

-Webmaster siteleri sayesinde banner reklam

Webmaster Forumları bünyesindeki reklam bölümlerinde siteniz için reklam alacağınıza dair konu açabilirsiniz. Bunun piyasa fiyatı ise maalesef çok düşüktür. Şu andaki konulara vs. göre 5.000 hitli bir sitenin reklamı aylık 50 ytl civarında komik bir rakamda. Maaleseftir ki hosting masraflarını karşılamak isteyen amatör webmasterlarda bu rakamlara göz yummaktadır.

Bunun en büyük nedeni Türkiye’de ki banner reklamcılığın geri dönüşünün olmamasıdır. Bunun nedeni ise webmaster arkadaşların sitelerini banner reklamlarla doldurmasıdır.
İnternet kullanıcıları girdikleri internet sitelerinde en az 5 tane reklam gördüğü için banner körü olmuşlardır. Belli bir süre sonra beynimiz bu internet sitelerinde ki reklamlar görmez oluyor.

Text Reklam

Hem ziyaretçiye yönelik hemde backlinke yönelik reklam olan text reklam sayesinde sitelerinize gelir sağlayabilirsiniz. Site üstünde ve görülen yerlerde 4-5 adet text reklam alarak sürümden kazanabilirsiniz. Bunun için iyi bir hitin yanında iyi de bir page rank değerine sahip olmalısınız..

Link Reklam

Sadece seoya dayalı bu reklam sayesinde sitenize gelir sağlayabilirsiniz. Page rank adresiniz 4′ün altında ise bu kısmı hiç okumayınız.

Çünkü pr4′den az siteler hiçbir zaman link reklam alamaz. Alsada yıllık 10 ytl gibi komik ve gereksiz ücretlere alırlar. Bu linkleri sitesinden yayınlayanlar hiç bilmez 1 senenin uzun bir zaman olduğunu ve bu verdiği linklerin sitesini kötü etkileyeceğini… (Çünkü sitenizden link vereceğiniz siteleri mantık olarak önermiş bulunuyorsunuz ve bu sitenin yaptığı illegal yayınlar sitenize zarar verebilir). Bu linki alan webmasterlarda bu sitenin page rankının 3-4 ay sonra tekrar değişeceğini hiç düşünemez.

Link reklam için piyasa fiyatları da şu şekilde:

 • Pr4: 10 ytl/ay
 • Pr5: 20ytl/ay
 • Pr6: 50 Ytl/ay
 • Pr7: 120ytl/ay
 • Pr8:300ytl/ay
 • Pr9: satmazlar :)
 • Pr10: Google :p

Bu link reklam fiyatları domain yaşınıza, sitenizde ki link çıkışına, alexa rankına, tekil hitinize, Google backlinkinize, Dmoz kaydınıza, sitenizden link vereceğiniz sayfa sayısına, Google’a indexli sayfa sayınıza ve cache sıklığınıza göre değişebilir. Pr6 linki aylık 40 ytl’ye satan sitelerin olduğu gibi 250 ytl’ye satan sitelerde mevcuttur.Burdan anlayacağınız gibi link reklamda temel sitenizin kalitesidir…

Kaynak belirtmeden yazımı yayınlamamanız dileğiyle…

ERSEN ERDAL

Toplam 13 yorum var

 1. SELAM KOLAY GELSİN ERSEN. GERÇEKTEN SİTELERİNİN HEPSİ BİR BİRİNDEN GÜZEL GÜN GEÇTİKÇEDE BÜYÜTÜYORSUN SİTELERİNDE SÜREKLİ GEZİNİYORUM ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR BU SİTENDEN. KOLAY GELSİN..

  TMS DEN HAKAN

 2. Teşekkür ederim Hakan, Senin sitene de bir göz attım bayağı bir gelişme olmuş sitende. Ama bu ücretsiz domainlerde bulunma inadından vazgeçmelisin :)

  Tms’deki tüm çalışanlara selamımı ilet.Kendine iyi bak.

  Ersen ERDAL

 3. sitende gerçekten yararLi konuLar var.. BasariLarinin devamini dilerim :)

  cagatay

 4. Bü tür yazıları paylaşman çok güzel ama insanlarda para araçdan çok amaç haline geldiği için bu bahsettiğin konularda google siteye çekebilmek amaçlı türlü hileler deneniyor.

  Başlangıçta merak ile başlamak ve daha sonra bundan ufakda olsa bi gelir edinmek ii olurdu
  (çok mu poliyannacı oldu ne :D
  nese geldiğin nokta itibari ile tebrik eder çalışmalarını devamını dilerim.

  Ahmet TOKAT

 5. Seo açısından bakarsak hile değil taktik dememiz gerekir.Bir sayfayı üst sıralara çıkarmak için hile yapsaydık 1 günde başarırdık bunu.Emin olun ki Google’da hile yapanı anlayacak kadar zeki bir algoritmaya sahip.

  Fakat şu da bir gerçek ki resmen internet mafya düzeni oluşuyor. Çok fazla rekabetin olduğu kelimelerde ilk sayfaya sitelerini çıkaran arkadaşlarıma tehditler geldiği için whois (domainin (www.siteadi.com)yani alan adının kime ait olduğunu gösteren bir sayfa) bilgilerini saklar oldular. Whosi bilgi kısmına başka isimler ve başka mailler giriyorlar.Bu açıdan bakarsak da hile diyebiliriz tabiiki.

  Ersen ERDAL

 6. merhaba siteniz gerçekten çok güzel sizden bir yardım isteyecem bende siteme reklam almak istiyorum ama bir türlü beceremedim googleye baş vuruda bulundum 3 kez cavap gelmedi acaba sitemimi beyenmediler bi bakarmısınız siteme eger domain ucretsiz olması sorunsa yakınada com uzantılı bır domaın alacam teşekur eder iyi çalışmalar dilerim

  oğuzhan akdemir

 7. iyi günler sizi endüstri mühendisliği hakkındaki yazılarınızdan tanıyorum yazılarınızı okudum bende 2. sınıf gerçekten de çok faydalılar ayrıca bende internet sitesi yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz bir de sizinle tanışmayı isterdim endüstri mühendisi olarak…

  levent şeker

 8. Levent Bey Merhaba,

  İnternet sitesi açmak için gerekli bilgileri Google aracılığıyla bulunuz. Bu kavramları araştırmanız size yol gösterecektir. Domain, hosting, ftp, front page, hazır scriptler, wordpress, vbulletin.

  Sakarya’da ikamet ediyorsanız tanışabiliriz.

  İyi günler

  Ersen ERDAL

 9. Sevgili kardeşim oluşturduğun sitelerde güzel mesafe kaydetmişsin. Başarılarının devamını dilemekle birlikte gezindiğim sitelerinde adsense i göremedim?

  Yakın zaman içerisinde (en az 2 saat) boş vakit temin edebilirsem, bir site açarak bu işe başlayacağım.

  Üstün seo tecrubelerini paylaştığın için teşekkürler.

  Ahmet TOKAT

 10. Ahmet Abi Merhaba,

  Sitelerimin %70′inde adsense reklamı var. Fakat renkleri içerikle aynı olduğu için farketmemiş olabilirsin.

  Msnden ayrıntılı olarak anlatırım.

  TMS’de ki çalışanlara selamlarımı ilet.

  Kendine iyi bak.

  Ersen ERDAL

 11. slm ersen yazını okudum senden bi ricam olucak google da ispnyolca kursu, ispanyolca kurs,ispanyolca kursları aramalarında 1. sırada bulunan tıklama oranı oldukça yüksek web siteme adsense reklamları almak istiyorum ve sitemi bu alacagım reklamlara göre uyarlamak istiyorum ortak bi çalışma içerisinde olabilirmiyiz.teşekkürler

  ferdi

 12. Ferdi Merhaba;

  http://www.uzmanseo.com/iletisim.php veya http://www.ersenerdal.com/iletisim adresinden kelimelerinizi önem sırasına göre belirtmeniz durumunda size link building hizmetiyle ilgili ayrıntılı teklif tarafımızca yollanacaktır.

  Ersen ERDAL

 13. Selam karde$ ben Azeriyim…
  Bu yazdiklarin dogrudan da gercekmi? Ben google adsense hakkinda biliyordum, ama adword hakkinda bilmiyordum. Bir cok arkadaslarim var ki, internetden kazanmak gercek deyil, basdan ayaga hiyle soyluyorlar. Ben kendim de buna cok inanmiyorum. Senin yazdiklarin insana cok guzel geliyor, sanki her sey cok kolay…
  Kardes senden bir istegim var benim R.A.S.O@mail.Ru e-posta adresime yaza bilirmisin? Bunlari bana derinden ogrede bilirmisin?
  Hurmetle: Ruslan

  Ruslan

Yorum yazın