Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

GüçKişisel Gelişim uzmanı Mümin Sekman‘ın Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil isimli kitabında okumuş olduğum Gücünü ve haddini bilmek hakkında ki bölüme ait bu harika yazıyı siz ziyaretçilerimle paylaşmak istedim.

Gücünü ve haddini iyi bil!

Başarılı kişilerin en önemli özelliklerinden birisi de kim olduklarını, neler yapabileceklerini çok iyi bilmeleridir. Başarılı olmak isteyen her insan için iki kritik bilgi vardır.

 1. Gücünü bilmek!
 2. Haddini bilmek!

Gücünü bilmek, neyde iyi olduğunu hangi konuda diğer insanlardan daha iyisini yapabileceğini, en iyi neyi yapabileceğini bilmektir. Haddini bilmek ise o zamanda, mevcut bilgi, beceri ve imkanlarıyla neyi yapamayacağını veya neyi yapmaması gerektiğini bilmektir. Haddini bilmek yapamayacağınız şeylerin, yapabileceklerinizi engellemesine izin vermemektir.Haddini bilmek kendini sınırlamak veya hayatı boyunca yapamayacaklarını görmek demek değildir. Neyi başarmaması gerektiğini görmektir. Dünyada her şeyi başarmanız gerekmiyor, başaramazsınz da. Neyi başarmamayı seçtiğinizi bilmek, haddini bilmektir.

Aslan olunca karanın kralı olduğunu bilmek, gücünü bilmektir ama suya girip timsaha kafa tutmaması gerektiğini görmek ise haddini bilmektir.

Kaynak: Mümin Sekman, Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil, Alfa Yayınları

Toplam 3 yorum var

 1. başarılarının devamını dilerim güzel yazılar kardeşim

  umut

 2. Buraya tesadüfen girmeme rağmen yorum yapamadan geçemedim.Öncelikle yazı için teşekkürler.

  Ancak bu yazılar bana nedense hep aslında iyi bir yaşamın kıyısında kaleme basit şeyleri almak gibi geliyor.Herşey yazmak kadar kolay değil..Bişeyleri bilmek yetmiyor,bazen imkan yaratmaya zorladıkça geri tepiliyoruz..

  Nacizane bir yorum

  ezqi

 3. \”Ancak bu yazılar bana nedense hep aslında iyi bir yaşamın kıyısında kaleme basit şeyleri almak gibi geliyor.Herşey yazmak kadar kolay değil..Bişeyleri bilmek yetmiyor,bazen imkan yaratmaya zorladıkça geri tepiliyoruz\”

  Yazmak istediğim ve aklımdan geçenleri yazmışsınız, tebrik ederim.Mükemmel bir bakış açısı ve doğru.Bana yazacak bişey bırakmadınız ezgi…

  Ayrıca siteni çok beğendim Erdal,sürekli takip edeceğim.Emeklerin için teşekkürler.

  anal0gfeel

Yorum yazın