Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

SözlükYabancı sitelerimi açtıktan sonra Google dil ayarları ve aramaları hakkında dikkatli olmaya başladım. İngilizce Futbol Resim Sitem için hedef aldığım “football pictures” kelimesinde yaptığım optimizasyon çalışması ile Google İngiltere‘de bu kelimede birinci sıraya yükseldim. Sitemin dili ingilizce olduğu için ingilizce konuşulan tüm ülkelerin Google sayfalarında 1.sırada olmayı hedefleyen çalışmalarım oldu. İngilizce konuşulan ülkeler olan Avusturalya, Belçika, Kanada, Fiji, Hindistan, İrlanda, Jamaika vs. için optimizasyon tablosu hazırlarken zıt aramalar konusunda araştırma yapmak istedim. Google İngiltere Sayfası‘nda almanca bir kelime aratmak ya da Google Türkiye Sayfası‘nda ingilizce bir kelime aratmak zıt aramalara verilecek örnekler olabilir.

Google Türkiye sayfasına girdim ve ingilizce “security”(güvenlik) kelimesini arattığımda karşıma gelen siteler arasından dikkatimi 3. ve 4. sırada olan Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ‘nün internet siteleri çekti. Bu iki sitenin başlığı türkçeydi, site başlıklarında “güvenlik” ve “emniyet” kelimeleri geçiyordu. Bu iki siteye girip içeriğe ve kaynak kodlarına baktığım zaman ise Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nın sitesinde “security” kelimesi geçmiyordu.Hayretler içinde kaldım.

Google, emniyet ve güvenlik kelimelerinin “security” kelimesinin türkçe karşılığı olduğunu anlayarak Google Türkiye sayfasında Sosyal Güvenlik Bakanlığının sitesini 3.sırada gösteriyordu.GOOGLE, dünyada varolan tüm dillere ait geliştirdiği bu algoritma sayesinde bizim önümüze en doğru sonuçlar vermeyi başarabiliyordu. Yüzlerce güvenlik şirketi arasından kamu alanında ciddi önem taşıyan bakanlık sitesini üstlere taşımıştı.

Google’ın amacı olan en doğru sonuçları ziyaretçilere sunma anlayışı sonrası çıkarılan bu algoritma sayesinde, Google’ın neden bir alternatifi olmadığını anlayabiliyoruz. Eminim sizde bu tarz ingilizce kelimeleri aratırsanız, benim karşıma çıkan sözlük özelliğini Google, sizinde karşınıza çıkaracaktır.

Ufak detaylar ufak başarıları, ufak başarılar da büyük başarıları doğurur…

Bu makale, sitemin linki belirtilmeden hiçbir internet sitesinde yayınlanamaz.

Saygılarımla Ersen ERDAL

Yorum yazın