Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Google Seo danışmanı arama resmiGoogle’da hangi kelimelerde ve ülkelerde kaçıncı olduğunuzu takip edin!

Birden fazla web sitesi olan seo danışmanı arkadaşların işine yarayabilecek bir programı sunmak sitedim. 50 farklı ülkenin google sonuçlarına göre tercih yapabildiğiniz Free Monitor for Google programının resimli anlatımını nihayet bitirdim.

Birden fazla ülkede birden fazla kelime aramasında kaçıncı olduğunuzu ve değişimlerini bir tık ile ögrenebiliyorsunuz.

Free Monitor for Google Program Sayfası

Free Monitor for google programını uzun zamandır kullanıyorum. İngilizce sitesi bulunan arkadaşlar için bu program çok yararlı olacaktır. Çünkü programda kaçıncı sırada olduğunuza bakmak için ülke seçeneği de belirtilmiş. Amerika’da veya İngiltere’de sıralamanız değişebiliyor. Program sayesinde hangi ülkede kaçıncısınız bunu da görebilirsiniz.

Ayrıca program veritabanında daha önceki tarihte o kelimede kaçıncıydınız şimdi kaçıncısınız ve ne kadar değişim olmuş bunu da gösteriyor.

Hatta Excel bilenler arkadaşlar da bu sonuçlara bağlı olarak rapor oluşturabilirler. Ben koşullu biçimlendirme özelliğiyle google sıralamamın raporunu da tutuyorum. Böylece ne gibi değişiklik yaptığımda nasıl bir sonuç aldığımı daha iyi görmüş oluyorum. Programın kullanımına gelirsek;

Programı bilgisayarınıza yükledikten sonra;

1.Programın sol üstünde bulunan Project>Add Url ‘ye tıklıyoruz.

2. Gelen pencereye alan adımızı girerek ok diyoruz.

3.2.işlemde ok dedikten sonra karşımıza resim3 teki bölüm gelecektir. Bu bölüme ise Google’da hangi kelimelerde ki sıralamamızı öğrenmek istiyorsak onu giriyoruz. Keyword kısmına yazıyor ve Add butonuna tıklayarak kelime öbeklerini ekliyoruz ve ardından ok diyerek programın ana menüsüne dönüyoruz.

4. İstediğimiz ülkeyi seçmek için Options>Preferences seçeneğine tıklıyoruz.

5. Karşımıza gelen ayar penceresinde Country seçeneğinden ülkeyi seçiyoruz. Ben Türkiye’de ki sıralamamı öğrenmek için Türkiye’yi seçtim.

Not: Bu kısımda sağ üstte yer alan Check first kısmından ise kaçıncı siteye kadar baksın istiyorsak onu seçiyoruz. Ben 100 dedim yani ilk 10 sayfaya baksın diye. Bu rakamı ne kadar küçük tutarsanız program o kadar hızlı çalışacaktır.

6. Sağ üstten Search butonuna tıklıyor ve bekliyoruz.

7. İşlem yapılıyor.

8. Sonuçlar aşağıdaki gibi karşımızda! Sonuçlarda position olarak belirtilen kısım şu anki pozisyonumuzdur. Best olarak belirtilen kısım daha önceki ve bu sonuçlarımızın da içinde olduğu veritabanında görülen en başarılı sonuçtur. Ben programı ilk defa çalıştırdığım için Best ve Position değerleri aynı görülüyor.

9. Kelimemizin üstüne tıkladığımızda ise sağ tarafta sıralamadaki siteler görünecektir.


Arama motoru optimizasyonu, endüstri mühendisi, seo danışmanı ve ersen erdal kelime aramalarında kaçıncı olduğumu öğrenmek için Google Sonuç Takip programını kullandım.

Sık sık bu programı çalıştırarak sitelerimizin hangi kelimelerde hangi ülkelerde kaçıncı sırada olduğunu görmemiz mümkün. Seo için herhangi bir değişiklik yaptığımızda olumlu/olumsuz değişiklikleri farketmemiz açısından yararlı olacaktır.

Bu makale kaynak belirtilmeden yayınlanamaz.

Makalenin Orjinali: Google Sonuçlarını Takip Edin! 

Saygılarımla, Ersen ERDAL

Toplam 9 yorum var

 1. Site sahipleri için oldukça yararlı ve kullanışlı bir program. Anlatım için teşekkürler.

  Hasan

 2. Bu programın haricinde baska programlar var mı? Bazen sağlıklı sonuçlar alamıyorum bu programla..

  cuneyt

 3. Cüneyt,

  Başka bir program kullanmadım. Bir kaynaktan okuduğuma göre “Sepr’s finder” isimli program bunu yapıyor. Kullanmadığım için öneremeyeceğim.

  Ayrıca bunu yapan bir çok internet sitesi var. 2 link vereyim sana.

  Nethizmet (bazen database hatası veriyor)
  http://www.nethizmet.net/tools/Basic_Rank/index.php

  1gbh.com (Bazen saçma sapan sonuçlar çıkarabiliyor)
  http://www.1gbh.com/

  Ersen ERDAL

 4. Şimdiye kadar SEO ve optimazasyona pek önem vermedim zaten istesemde veremezdim.Sınava hazırlanıyorum. Güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.Teşekkürler…

  KaRabuLuT

 5. İlk mesajda yazmayı unuttum özür dilerim.Ancak sormak istediğim birşey var. Adsense ‘de yeni birşey çıkmış. “Site Yetkilendirmesi” adında. Bu konuyu internette çok araştırmama rağmen açık ve anlaşılır bir bilgi bulamadım.Bilginiz varsa bu konuda paylaşabilirmisiniz ?

  KaRabuLuT

 6. Karabulut Merhaba,

  Site Yetkilendirmesi sitelerde yer alan şifreli girişlere ait sayfalara Adsense Botunun girmesini sağlayan bir sistemdir. Örneğin bir forumunuz var ve forumunuzda gold üyelik şeklinde bir kategoriniz var ve o kategoride yazdığınız scriptleri gold üyelerle ücretsiz olarak paylaşıyorsunuz.

  Normalde bu alanlara Adsense reklamı eklediğinizde Google bu alana ulaşamayacağı için reklam görünümünü kapatır ve Gold bölümde reklamınız görülmediği için reklam geliriniz düşecektir. Site Yetkilendirmesi özelliğini kullanarak forumunuzun normal veya gold üyesiymiş gibi bir kullanıcı açar ve bunu Adsense Site Yetkilendirmesinden belirtirsiniz ve böylelikle Google Adsense botları da bu özel bölümlere girebilir ve böylece reklam gösterimi artar.

  Ersen ERDAL

 7. Bu tip programlar genelde farklı sonuçlar çıkartabiliyor. Demişsiniz ki “Birden fazla web sitesi olan seo danışmanı arkadaşların işine yarayabilecek bir programı sunmak sitedim.” SEO olayı o kadar yoğun bir iştir ki birden fazla site ile bu iş için uğraşmak bana mantıklı gelmiyor. Birden fazla şirketin seo danışmanlığını yapan için ise sanırım bir danışmanlık şirket olmak ve kuvvetli bir ekibin olması zorunluluktur. Zaten bir şirket oluncada mutlaka elinde piyasada bulunan ücretli programların olmasu gerekir. Ancak bizde seo henüz sorumluluk alınarak uygulanmadığı ve 2-3 konu okuyanın ben seo yum diye ortaya çıkması sebebiyle bu iş başladığı gibi yozlaşmıştır.

  Şafak

 8. Haklısın arkadaşım her zaman belirttiğim gibi, firmalar seo danışmanı ararken mutlaka site ve şahıs referanslara göz atmalıdırlar. Kimi firma birkaç siteyi yukarı çıkardı diye bazı arkadaşlarla anlaşıyorlar. Bu da çok yanlış. Firmalar, çalışacakları danışmanları çok iyi araştırmalılar. En önemlisi ise firmalar seo danışmanıyla anlaşmadan önce temel seo bilgilerini öğrenmelidirler. Ancak bunları öğrenirlerse iyi bir danışman seçebilirler. Hiçbir fikre sahip olmadan danışman seçilirse yanlış sonuçlar doğacaktır.

  Ersen ERDAL

 9. merhabalar, ben uzun zamandır web tasarımcılı ve programcılı ile ilgileniyorum. kendimi seo konusunda geliştirmek istiyorum ama nedense baktığım sitelerde çoğu bilgiler bildiğim konular. seo konusunu çok daha detaylı anlatan bir yayın var mı acaba?

  miro

Yorum yazın