Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Google imageResim galerisi hitlerinin yarısı neredeyse google image’den gelir. Google image’den direk resme girildiği için Adsense’le kazanma imkanını arttıramaz. Ama sitenin hitlerini arttırmasından dolayı google optimizasyonuna katkıda bulunmuş olur. Bu yüzden Google image optimizasyonu kaçınılmaz olur. Normalde almış olduğunuz hitin iki kat iki katına çıkmanız sitenizin yukarılara çıkması için bir artıdır.

Google image seçenek algoritmasından başlayalım.

Google image‘de 5 farklı arama biçimi bulunuyor.

- Çok büyük resimler
- Büyük resimler
- Orta Boy resimler
- Küçük resimler
- Tüm boyutlardaki resimler

Google bu resimleri neye göre ayırt ediyor?

Aramamızda 1024*768 px boyutlarında bir resim var. Google genişliği olan 1024 rakamına göre mi, yoksa resmin küçük boyutuna yani 768′e göre mi, yoksa ikisinin çarpımından oluşan resmin alanına göre mi? Yani “786432 pixel^2″ ye göre mi?

Aklımda ki bu soru için excelde oluşturduğum tabloyla istatistiksel bir hesap yapmak istedim.

Google image’de araba kelimesini arattım,Google image’de arattığım kelimeyle resmin alakası olsun olmasın karşıma çıkan resimlerden ilk 2 sayfadaki boyutları excel’de ki tabloya geçirdim.

Google image algoritma çalışması

Resimlerin boyutlarına göre o sıradaki en düşük yüksekliğe, en düşük genişliğe ve en düşük alana sahip olan resimlerin ölçülerini sıraladım.

Tablolardan da görüldüğü gibi genişliği az olan resimlerin yükseklikleri artmaktadır. Çok büyük resimlerin bulunduğu tabloda 550 genişliğe sahip olan bir resim çok büyük resim kategorisine nasıl dahil olabilir? Çünkü yüksekliği 3654 pixel’dir. Burdan anlayacağımız gibi Google image’deki seçeneklerin algoritması resmin genişlik veya uzunluğu değil alanıdır.

Bu rakamlara uygun bir tablo yapacak olursak:

Resmin Alanı:
0-80.000px^2 Küçük resim
80.000-700.000 px^2 Orta Boy Resim
700.000-1.900.000 px^2 Büyük Boy Resim
1.900.000px^2 Çok büyük resim

Not: px^2 (pixel kare ifadesini göstermektedir.)
Uyarı: Bu alanlara uymayan bir değer görürseniz lütfen bana iletişim linkinden bildiriniz. Böylece en uygun rakamları zamanla burada düzenleyebiliriz.

İşte bu yüzden sitelerinize resim yüklerken 4 boyuta da dahil olacak resimleri seçmeye gayret gösterin. Diyelim bir basketbolcu olan Kobe Bryant’ın resmini yükleyeceksiniz.

İktisat mantığıyla bakarsak, Talep artarsa arz artar.

  • Ziyaretçi, görüntü kalitesi yüksek olsun isteyip çok büyük resimlerde aratabilir.
  • Kobe bryant’ın resmini arayan şahsın çözünürlüğü 1024*768 olduğu için bu boyuttaki duvar kağıdını yüklemek için büyük resimlerde aratabilir.
  • Üye olduğu bir sitedeki profil resmi için orta boy resimleri aratabilir.
  • İnternet sitesine icon olarak kullanmak yada forum siteleri gibi sitelerde kullanıcı başlığı yada imzası için küçük resimlerde aratabilir.

Tüm arama kategorilerinden size düşen payı almak isterseniz yapmanız gereken, sitenize her kategoriye uygun resim yüklemektir. Google image ile üst sıralarda yer almak için gerekli optimizasyon makalesini ise yakında yayınlayacağım. Şu anda üzerinde bazı çalışmalarım var.

Umarım biz Türk webmasterlar olarak Google image’den yeterli derecede hit sağlayabiliriz.

Bu makale kaynak belirtmeden yayınlanamaz.

Saygılarımla Ersen ERDAL

Yorum yazın