Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Endüstri mühendisliği

Endüstri mühendisliği insan, bilgi, ekipman, malzeme ve proseslerin kullanılması, yönetimi ve geliştirilmesi ile ilgili bir mühendislik dalıdır. Endüstri mühendisleri malzeme, zaman ve enerji gibi kaynakların max. verimde kullanımına ve mühendislik hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarda bulunurlar. Bu mühendislik dalı diğer mühendislik dallarından farklı bir yapıya ve düşünce sistemine sahiptir. En önemli fark ise Endüstri Mühendisliğinin parçayı değil bütünü göz önüne alarak çalışması yani sistemin bütünüyle ilgilenmesidir. İkinci önemli fark ise her türlü uygulamada insan faktörünü dikkate almasıdır. Yukarıda belirttiğim farklardan dolayı temel doğa bilimleriyle olan ilişkisinin yanında sosyal bilimlerle iç içedir.

Endüstri Mühendisi

“Endüstri Mühendisi”nin önce mühendis kavramından ayırarak başlarsak; Endüstri denince aklımıza neler geliyor? Sanayii, üretim, makineler, fabrikalar… yalnızca bunlar değil; üretimde görev alan “ölümlü robot insan” ve “çevre”.

Endüstri Mühendisi ne iş yapar? Görevi nedir?

Endüstri mühendisinin görevi; endüstri kavramını bir arada düşünmek ve bu sistemlerin tasarımını yapmak ,bu sistemleri planlamak ve yönetmektir. Endüstri mühendisi, bu görev ve sorumluluğunu yerine getirirken diğer mühendisler gibi fen ve matematik bilimlerini kullanır. Bunların yanı sıra yöneticilik kabiliyetleri, sosyal bilimler ve istatistikten de yararlanır.Kısacası bir sistemde kaynakları en iyi şekilde kullanmak “Endüstri Mühendisi”nin görevidir.

Endüstri mühendisleri birçok alanda çalışabilirler. Fabrikalarda üretimi en iyi şekilde planlamaya çalışırlar. Bunu yaparken sadece makineleri değil; insanları ve çevreyi de düşünürler. Ürünlerin nereye, nasıl ve ne zaman gönderilmesi gerektiğine karar verirler. Bu planları yaparken o ürüne olan talep ve araçların durumu gibi küçük ayrıntıları da düşünmek zorundadırlar. Her küçük ayrıntıyı düşünmek, büyüğe ulaşmanın ilk adımıdır.

Endüstri mühendisliği ile ilgili sorularınızı Endüstri mühendisliği yazısından yorum yaz diyerek belirtebilirsiniz.

Not: Konuya yorum yapmadan önce lütfen konuda ki tüm soruları okuyunuz.

Msn Türkçesinin hayatımıza bu kadar girmiş olmasından dolayı çok rahatsızım.Birçok yorumu imla hatalarından dolayı onaylamıyorum. Kaç yorumu onayladığımı ise belirtiyorum zaten.Hatasız bir dille sorularınızı belirtirseniz onaylar ve yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla Ersen ERDAL

Toplam 316 yorum var

 1. Merhaba Ahmet;

  Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Endüstri mühendisliği Türkiye’de en çok istenilen bölümler arasındadır. Bunun nedeni ise gelecek vaad etmesi denilebilir.

  Fakat şaşırdığım nokta senin bu kadar parayı düşünmen. Tabii ki şu andaki sistem acımasız fakat öncelikle şunu düşünmelisin. Hayatın boyunca yapacağın iş bu olacak. Bunu yapmak istiyor musun kendine bunu bir sor öncelikle.

  Ayrıca üniversite farkına gelirsek puana göre değerlendirmemelisin. Üniversitelerin puanlarının yüksek olması daha kaliteli mühendis yetiştirdiklerini göstermez. Sakarya-Kocaeli gibi üniversitelerde mühendislik eğitimi Antalya gibi akdeniz bölgesi şehirlerindeki üniversitelere göre çok daha iyidir. Ama bunun yanında Akdeniz Üniversitesi gibi yerlerde Turizm İşletmeciliği bölümü de Sakarya ve Kocaeli üniversitesi gibi yerlere göre çok daha kalitelidir. Bunun nedeni bulunduğu şehrin piyasası ve o bölümün tecrübeli olmasıdır.Antalya’da turizm gelişmiş ve Sakarya’da da sanayii gelişmiştir.

  Gitmek istediğin bölümün kaç sene önce açıldığına mutlaka bak. Bölüm ne kadar tecrübeliyse öğretim görevlisi elemanlar da o derece piyasayı öğrenmişlerdir. Piyasayı bilince ona göre bölüm öğrenci yetiştirir ve verimli bir mühendis olursun.

  Daha önce belirttiğim gibi en önemli şey üniversitede kendini geliştirmendir. Endüstri mühendisi olan bir arkadaşım Programlama şirketinde çalışırken kimisi üretim planlamada şu anda. Yani kendilerini çok farklı alanlara götürmüşler.

  Maaş maaş dedin, ona da cevap vereyim. Çevremde bildiğim endüstri mühendisleri arasında 750 ytl ye de çalışan var 5 milyar maaş alan da var. Yine aynı yere geliyoruz, kendini geliştirmek.

  Ege üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümüne gelirsek de bunun hakkında bilgim maalesef yok. Ege üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünde ki yetkililere mail atarsan ilgilenirler.Zannetme ki bizim üniversitemiz diye övecekler.

  Ben Sakarya endüstri mühendisliği’ni yazmadan önce abimin hocasına sormuştum. SAkarya’da ki sistem bizden çok daha iyi demesi üzerine Sakarya’yı yazmıştım.

  Son olarak şunu belirteyim üniversite çoka yrı bölümler çok ayrıdır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  Saygılarımla Ersen ERDAL

  Ersen ERDAL

 2. Merhaba Ahmet;

  Maalesef elimde bu tarz bir belge yok. Fakat bizim bölümün endüstri mühendisliği sayfasında sanırım bir ara şirketlerin listelendiği bir belge yayınlanmıştı.Oraya bir göz atabilirsin.

  http://www.ie.sakarya.edu.tr

  Ersen ERDAL

 3. ben de endüstri yazmak istiyorum ama mesela puanı düşük üniversiteden mezun olursam iş bulma sıkıntısı çeker miyim endüstri mühendisi olup işsiz gezen var mı merak ediyorum endüstri mühendisliğini tavsiye eder misiniz?

  osman

 4. ben gaziantep ünvrstsinde endüstri okuyorum terch ederkn bu bölümü bana getirilerndn cok alacaklarnı düşündüm cünki hep hayalim doktor olmaktı ama olamadm beni rehber hocalar yönlerdi bu bölüme şimdi sevmeyi ögreniyorum bu bölümü vatana hasret türkiyede(gaziantepte)okuyorum şimdi size sorarım ben mezun olunca;ne olacam!! dünki azerbaycanlı mı yoksa bugünki türkiyeli mi!!!şimdiden teşekkür ederim..,

  vasif

 5. Osman Merhaba;

  Daha önce belirttiğim gibi tabii ki üniversitenin önemi var, fakat daha önemlisi o üniversitenin endüstri mühendisliği bölümünün gelişmesi ve eğitimidir.

  Herkes sanıyor ki üniversitenin puanı düşük olursa o üniversitenin tüm bölümleri yaramaz ve mezunlar işsiz kalır. Bizde üniversiteye hazırlık aşamamızda sizin düşündüğünüz gibi çok düşünmüşüzdür.

  En önemli kriterleri tekrar belirtiyorum.
  Üniversitenin endüstri mühendisliği bölümünde ki tecrübesi, öğretim elemanları
  ve kendinizi üniversitede ciddi bir şekilde geliştirmenizdir.

  Tavsiye olayına gelirsek ben bölümümden gayet memnunum.Sakarya üniversitesi ise endüstri alanında ciddi gelişim sağlamıştır.

  Ersen ERDAL

 6. Vasif Merhabalar;

  Irkçılığa karşı sitemini anlıyor ve destekliyorum fakat bu bahsettiğimiz toplumsal sorun yada sosyal hizmetler değildir.Burada bahsetttiğimiz endüstri mühendisi olacak sensin.

  Sen endüstri mühendisinin mevcut şirkette ki yapması gerekenleri yapabilecek ve yeni projeler üretebilecek yeteneğe sahip olacak kadar kendini geliştirirsen. İster kürt ol ister japon her yerde işini yapabilirsin.

  Ersen ERDAL

 7. iyi günler ben össde 328 puan aldım ve endüstri müh. bölümünü yazmayı düşünüyorum.sizce endüstri mühendisinde olması gereken donanımlar neler ve iş imkanı nasıl?ayrıca bu puanla ankarada veya eskişehirdeki üniversitelere girebilir miyim?ilginize teşekkürler

  caner

 8. Merhaba Caner;

  Puan sistemi hakkında şu anda pek bilgim olmadığı için bu soruna net bir cevap veremeyeceğim.

  Endüstride yönelmek istediğin alanlar neler?Optimizasyon ,üretim planlama, programlama vs. Bunları araştır öncelikle .

  Ersen ERDAL

 9. mrb ben erkan endüstri müh. tercih etmeyi düşünüyorum (çukurova veya kocaeli)ama gelecekte bitirince iş imkanlarını ,tam olarak ne iş yaptıklarını öğrenmek istiyorum şimdiden tşkkr ederim

  erkan

 10. abi merhaba… ben de universite adayiyim.abi ben kismetse kultur universitesinde isletme yazicam.orda bide cift diploma olayi var bi de endustri muh okucam.ben normalde esit agirlik ogrencisiyim ama endustri olunca cok kafama yatti.sen biliyormusun abi kultur endustri muhendisligi nasil.bi de cift diploma olmanin avantaji buyuk olurmu abi adres var zaten cevap yazmani bekliyorum abi.bi de calisma alani ne kadar genis endustri muhendisliginin simdiden tesekkur ederim abi

  atakan

 11. Öncelikle Erkan Merhaba;

  Yukarıya eklemiş olduğum yazı zaten senin sorularına yanıt veriyor.Orayı okumanı rica ediyorum.

  Ersen ERDAL

 12. Atakan Merhaba;

  Üniversiteye ilk giren her öğrencinin hayali bellidir.Ya başka üniversiteye geçiş yapacağını düşünür, ya da yeni bir bölüm daha bitireceğini yani çap yapacağını.

  Ama ne yaparsın ki %1 lik kısım bunları başarırken %99′u kendi çapında döner.

  Eğer Kültür üniversitesinde ayrı bir sistem yoksa bu tarz hayaller kurma. Elbet hedeflemen güzel ve iki bölümü bitirmende sana büyük avantaj sağlar fakat bu olacak diye düşünüp Kültür üniversiteinde olacağım ardından bir bölüm daha okuyacağım gibi ciddi planlar yapma sonra üzülebilirsin.

  Çalışma alanına gelirsek;
  Tecrübeli olduğum konularda konuştuğum gibi ,tecrübeli olmadığım konularda da susmak isterim. Şu anda son sınıf öğrencisi olduğum için iş alanlarında ciddi bir tecrübem ve bilgim yok.Bu yüzden senin hayatına etki edecek bir konuda bu kadar rahat bir yorum yapamam. Yapmamalıyım da..

  Sitenin en üstünde endüstri mühendisi yazmamın nedeni ise Google’da endüstri mühendisi kelimesinde ilk sıraya çıkmak için şimdiden plan yaptım.

  Endüstri mühendisliği ile ilgili bu tarz sorularınızı üniversitelerin bölüm sayfalarındaki forumlardan vs. sorabilir hocalara,bölüm başkanlarına danışabilrisiniz.Elbet size dönecek hocalar çıkacaktır.Örnek adres verecek olursam SAkarya üniversitesi endüstri mühendisliği bölüm sayfasına göz atabilirsin.

  http://ie.sakarya.edu.tr

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 13. pamukkale matematiği bıraktım sınava tekrar gireceğim ama kaygılarım var.tıp mı endüstri mi…gerçekten işsiz kalma ihtimali var mı bu meslekte de.

  ismihan

 14. ersen abi ben de bu sene endüstri düşünüyorum ege olcak gibi duruyo ben sana sıralama söyleyim geçen sene egeye giren en son adam 14bininci ben bu sene 13bin500 oldum sence girebilirmiyim abi bu mesleğin aradıklarıyla benim özelliklerim birbirine uyuyor
  abi bide bizim durumumuz pek iyi değil sence izmirde bu bölümü burslarla okuyabilirmiyim yada istanbulda yardımcı olabilirsen sevinirim abi

  emrah

 15. öncelikle böyle bi sayfa için teşekkür ederim ben de diğer arkadaşlar gibi endüstri müh. düşünüyorum şuan türkiyede tahmini endüstri müh. açığı varmı varsa rakamlarla ifade edebilirmisiniz bi de elektrik eletronik mühendisliğine göre karşılaştırdığımızda hangisi ağır basar

  tolga

 16. ben odtü endüstri mühendisliği istiyorum ama ucuyla kaçacak gibi görünüyor itü olur büyük bi ihtimalle ama açıkcası birazda korkuyorum sonuçta end müh. liği diğerlerinden çok farklı iş imkanları beni kaygılandırıyor bunun yanında iş araken bir bayan olarak müh. olduğum zaman sıkıntı yaşayıp yaşamayacağımı merak ediyorum ayrıca iş ararkeniş verenler bir end. müh.inden neler bekler dil doktora falan yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  nur

 17. merhaba abi ben 2007 öss de 358 puan aldım.itü endüstri müh. yazmayı düşünüyorum.ancak endüstri müh. ile işletme mühendisliğinin bayağı ortak yanı var gibi bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.hangisini seçersem benim için iyi olur.şimdiden teşekkür ediyorum.

  abdullah

 18. merhaba
  ben anadolu unv. endr.muh. hakkında bılgınız varsa yardım almak ıstiyorum.
  iş hayatına unv.de devam etme gıbı olanagı var mı?
  şimdiden tsk ederim

  evren

 19. İsmihan Merhaba;

  Pamukkale Matematik’i bırakma nedenini bilmiyorum fakat eğer matematiksek işlemlerde vs. sıkıntı yaşıyor ya da bu dersler ilgini çekmiyor ise sana mühendislikten uzak dur derim. Bana bakıp endüstri mühendisliği bölümünde web tasarım vs. öğretiyorlar gibi düşünmeyin, endüstri mühendisliğinde web tasarım ve seo öğretilmiyor.Ben sadece kendimi bu alanda geliştirdim.

  Kendi hayatın olduğunu unutma.Ama tıp’ta şu bir gerçek ki garantiye yakın bir işin olacak, fakat şunuda unutma bir üniversiteyi bıraktın ve 6 sene daha okuyacaksın. Yaş dayanacak 30′a ardından doktora vs. işlerine girersen hayat boyu kitapların arasında olacaksın.

  En iyi tercih içindeki tercihtir.Kafanı yastığına koyduğuna hayal ettiğin bölüm hangisiyse onu tercih et ;)

  Ersen ERDAL

 20. Emrah Merhaba;

  Dediğin sıralamalara göre büyük ihtimalle tutacaktır.

  Okuma olayına gelirsek, İzmir’e de gittim İstanbul’a da. Her yerde yaşanır fakat ikisi arasnda İzmir daha az maliyetli olacaktır. Bu tabiiki üniversitenin yerine ve yaşadığın yere göre değişir. Kredi yurtlar kurumuna müraacat et. Eğer kabul edilirse ayda 50 ytl gibi bir rakama yurtta barınırsın. Yatak, sıcak su, yemek fişi bedava.Yani sadece bir öğününe para verirsin.

  Ersen ERDAL

 21. Tolga; senin soruna cevap verebilecek yeterli bilgiye sahip değilim. Üzgünüm.

  Ersen ERDAL

 22. Nur Merhaba;

  İtü veya odtü, bunlar mühendislik ve diğer dallarda ciddi isim yapmış üniversitelerdir. Bu üniversitelere girdin mi seni boş bilgiyle mezun etmezler. Diyeceksin ki hayatında kaç kez itü’de okudun.

  SAna şunu söyleyim Babam İtü Matematik mühendisliği mezunu ve onun matematik bilgisi sayesinde matematikte inanılmaz bir eğitim aldım. 1980′lerde bile programlama göstermişler inanamadım.

  Bir bayan olarak dezavantajların olacağı gibi avantajların da olacaktır. Yönetim biriminde ciddi yerlere gelebilirsin.Atolye ,imalat vs. dersen belki biraz zorlanabilirsin.

  İş verirken ise şu andaki bilgilerimle söyleyebileceğim. İngilizce + Çok iyi bilgisayar+ gireceğin şirketin istediği bilgilere sahip olmandır. Ben şimdi arama motorları optimizasyonunda iyiyim diye seri imalat yapan bir fabrika bana niye ısrar etsin değil mi?

  Ayrıca yakın bir akrabam İ.T.Ü endüstri mühendisliği mezunu, aldığı maaş yaklaşık 6 milyar civarında. Kendini programlama da inanılmaz geliştirmiş. Bu da benden bir tüyo olsun ;)

  Ersen ERDAL

 23. Abdullah Merhaba;

  İşletme mühendisliği hakkında bilgim yok fakat duyduklarıma göre sistem mühendisliği, işletme mühendisliği ve endüstri mühendisliği yakın alanlarda dolanıyorlar.

  Senin yerinde olsa endüstri mühendisliğini tercih ederdim fakat iyice bir araştır.Ayrıntılı bilgi veremediğim için üzgünüm ;)

  Ersen ERDAL

 24. Evren Merhaba;

  İş hayatına üniversite de devam etmekten kastın öğretim görevlisi olarak kalmak mı? Biraz açarsan sevinirim.

  Ersen ERDAL

 25. ben ismihan hani matematiği bırakan.matematiğe aşığım ama istediğim meslek matematik değil.tıp eskiden beri takıntı yaptığım için içimde kaldı galiba.esasında ne mühendisliklerin ne de tıpın asıl nasıl meslekler olduğunu bildiğimi sanmıyorum.artı 5.5yaşında okuyan biri olarak yaşım sadece 18.yani yaşlanmadım.

  ismihan

 26. merhaba abi ya şimdi baktım da herkes itü filan mezunu şimdi 9 eylül endstri çokmu sıradan yani ben iş bulrken ünversite ismi
  sadece ilk işe girmede işe yara diye düşünüyodum çünkü kendini geliştirdikten sonra işin içinde sen itü sen 9 eylül diye bi ayırımmı olcak mesela itü mezununz al sen 6 milyar 9 eylüle sen 3 milyarı geçemezsin gibi bi durummu söz konusu yoksa bi yüzdelik dilim koyduğunuzda pasta dilimlerini nasıl sıralarsınız benim kafamdaki şu %20 ünversite %80 kendi becerin yani kendini geliştirmen siz bi dilimleme yapsanız nasıl bi oran verirdiniz cevap verebilirseniz sevinirim

  emrah

 27. İsmihan Tekrar Merhaba;

  Bu senin hayatın, sen kararını vermelisin.Ayrıca illa ki endüstri mühendisliği veya tıp olacak diye bir kaide de yok. Güzelce araştır bölümleri mezunları vs vs.

  Ersen ERDAL

 28. Emrah Tekrar Merhaba;

  Üniversiteden çok kendini geliştirmen tabii ki çok önemli ,fakat şu da var ki girdiğin üniversitenin mühendislik dalında kendini ispat etmiş olması ayrı bir durumdur. İsme bak cevap orda zaten “istanbul TEKNİK üniversitesi”. Teknik üniversitelerin mühendislik eğitimi kaliteli olacaktır kanımca.Ayrıca İtü’nün Türkiye’deki yeri de ayrı.

  Ama bu demek değildir ki Ege’ye girersen işsiz kalırsın ya da az maaş alırsın.Sana şu örneği vereyim. Erciyes Üniversitesi Bilgisayar mühendisi bir arkadaş aylık 500 ytl’ye çalışırken, aynı bölüm mezunu başka bir tanıdık 2 milyara çalışıyor. Kendini geliştirdiğin alanlara bile bağlı bu.

  Programlama daha çok para geitiriyor diyorlar..Oranlarsak öyle gibi duruyor ama yukardaki örnekte belirttiğim 500 ytl’ye çalışan arkadaş programcı. Burda bir ayrım daha geliyor program var program var.Kimisi uydu üzerinden lojistikle ilgili takip sistemi geliştirir program yazar, kimisi de visual basic programında hesap makinesi yapar.

  Dilim olayına gelirsek maalesef birşey diyemeyeceğim. Rakamla belirtilemeyecek bir konuda yüzde vermem boş konuşmak olur.Gerçekçi durması için rakam verenler politikacılardır…

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 29. MRB YİNE BEN TOLGA SAKARYA ENDÜSTRİ ÖĞRENCİSİ OLARAK ÜNİVERSTE VE BÖLMÜNDEN MEMNUNMUSUN SAKARYA MÜHENDİSLİK MİMARLIK BÖLMÜNÜN KÖKLÜ OLDUĞUNU BİLİYORUM BU EĞİTİMDE AVANTAJ SAĞLARMI Bİ DE ELEKTRİK ELEKTRONİĞE GÖRE İŞ İMKANINI KIYASLAYABİLİRMİSİNİZ TEŞEKKÜRLER

  tolga

 30. mrb ben hakan şu an türkiyedeki endüstri mühendislerinin ortalama maaşı nedir( tek rakamla)

  HAKAN

 31. ersen abi,
  sakarya inşaat mühendisliğini bırakıp bu sene öss ye girdim. okulu bırakma nedenim, senin gibi bilgisayar ve programlama meraklısı olmam. başta bilgisayar mühendisliği okumayı hedefliyordum, ama baktım ki mezun bilgisayar mühendislerinin çoğu birçok bilgiyle donatılmış olmalarına rağmen web programlama yapıyor. sen de bilirsin ki php ve veri tabanı işlemlerini öğrenmek için bilgisayar mühendisi olmaya gerek yok. ayrıca yine bir çok bilgisayar mühendisi mezunu yönetici olabilmek için yüksek lisans yapmakta. bu durumda ben de endüstri mühendisliğini ve iş olanaklarını araştırmaya başladım. sence iyi bir bilgisayar kullanıcısı ve programlamacı olup, endüstri mühendisliği okursam iş bulma konusunda sıkıntı çekermiyim, bana yardımcı olursan sevinirim.

  Doğukan Altın

 32. Tolga Merhaba;

  Sakarya Endüstri mühendisliğinde okumaktan memnunum. Ama bölüm ve eğitimle ilgili şikayetlerim de yok değil.

  Sakarya Üniversitesi Mimarlık Bölümü hakkında fazla biligim yok ama Sakarya Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesinden ayrılma bir üniversite olduğu için mühendislik ve mimari gibi bölümlerde diğer üniversitelere nazaran daha iyi eğitim veriyor diyebilirim.

  Nerden kıyasladın dersen, sadece başka üniversitede ki endüstri mühendisliği bölümünde okuyan arkadaşlarla dersler hakkında konuştuklarımdan ve sonuçlardan diyebilirim.

  Elektrik-Elektronik bölümü hakkında kesin bilgiler veremeyeceğim fakat Türkiye’de elektronik fazla gelişmedi, BANA GÖRE: Elektrik mühendisliğinden pek farkı yok diye düşünüyorum. Elektrik-Elektronik mühendisliğinde okuyan birisi çok daha net yanıt verebilir bu konuda…Şimdi kızdırmayayım bu arkadaşları…;)

  Ersen ERDAL

 33. Hakan Merhaba;

  İstatistik kurumu değilim fakat tahminim ORTALAMA 2 milyardır. Yeni işe giren arkadaşlarımdan duyduklarım 1-2 milyar arası alıyor.Tecrübeli endüstri mühendisleri de 2-4 milyar alsa, ancak bunu belirtebilirim.

  Ersen ERDAL

 34. Doğukan Merhaba;

  Çok doğru bir yorum yapmışsın. Php programlama vs. öğrenmek için Bilgisayar mühendisliğinde okumaya gerek yok. Endüstri mühendisliği snein için bence iyi bir seçim olabilir. Ama programlama dalında çok daha fazla gelişmiş üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümünü tercih edebilirsin. Sonuçta yöneleceğin alan programlama.

  Ama hangi üniversite dersen bu konu hakkında yeterince bilgim yok.

  Sana Sakarya üniversitesi’nda okuduğum süreç içerisinde eğitim aldığım programları yazayım, böylece sende başka üniversitelerle kıyaslayabilirsin.

  Ms Office Word (1.dönem)
  Visual Basic (2.dönem)
  C++ (3 ve 4. dönem)
  Lindo (4.dönem)
  Sql (6.dönem)
  Dreamweaver (6.dönem)
  Access (6.dönem)
  ProModel (6.dönem)

  Hangilerinde gerçekten verimli öğretildi ve biliyorum diyebilirim dersen.
  Promodel, Access, Sql, Visual Basic ve Office diyebilirim. Fakat bunları öğrenmemde ki en büyük katkı Webmaster olarak kendi öğrendiklerimdir. Promodel İbrahim Çil tarafından öğretildi ve gerçekten biliyorum diyebilirim.
  Visual Basic’te ise Gülltekin Çağıl Hocam’ın katkıları çok büyüktür.Zaten programlama mantığını biz Endüstri mühendisliği birinci sınıftan çok iyi verdiği için zorluk çekmedim.

  İyi araştır; bu senin hayatın.

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 35. slm ben kayseriden denizhan bende üniverste adayıyım beni kendine çeken mesleklerden biride endüstri müh. bu bölümde yüksek lisans yapmak için üniverste derslerinde bi başarı aranıyormu ? eğeryüksek lisans yaparsam iş bulmada bi kolaylık ve maddi anlamda artı bi getirisi olurmu teşekkürler

  DENİZHAN

 36. mrb ben onur elektrik elektronik yada endüstri mühendisliği düşünüyorum elektrik elektronik mühendisliği yada endüstri mühendisliğinden mezun olup devlete bağlı kamu kuruluşlarında çalışmak istersem kpss ye mi girmem gerekir

  onur

 37. abi ben hakan maaşlarla ilgili sorunun mucidi.abi tecrübeli mühendis olmak için yüksek lisans yapmak yeterlimidir? bide yüksek lisans yapmak için üniverste derslerinde başarı ararınyormu?yüksek lisans yaparsam iş bulmada ve maddi anlamda bi getirisi olurmu? her şey için teşekkürler

  hakan

 38. mrb bn bu sene össye girdim we öncelikle tıp istiyorum ama tercihlerde öyle bi yere geliyorum ki malatya tıp mı,odtü ya da itü mimarlık mı yoksa marmara end müh mi üçü arasında kalıyorum.aslında meslek olarak üçünü de isterim bilgisayar programlarıyla aram pek ii olmadığı için end müh bni düşündürüyor.bu mesleği yapmak için illa programlamamın çok ii olması mı gerekio?bi de kolay iş bulunabiliyor mu?

  şimdiden teşekkürler….

  didem

 39. Denizhan Merhaba;

  Bildiğim kadarıyla yüksek lisans için iyi bir ortalama şart.Bu yüzden üniversite derslerinde de başarı lazım tabii ki…

  Yüksek lisans yaparsan her anlamda çok şey kazanacağın kesin.

  Ersen ERDAL

 40. Onur Merhaba;

  Devletin en çok aldığı mühendisler elektrik-elektronik mühendisleridir.Endüstri mühendisi sayısı ise en az…

  Ama devlette çalışmak istiyorsan Kpss’ye girmek zorundasın.

  Ersen ERDAL

 41. Hakan Merhaba;

  Denizhan’la sorularınız aynı.İki üstte ki yorumda cevabını bulabilirsin.

  Ersen ERDAL

 42. Didem Merhaba;

  Öncelikle tercih etmek istediğin bölüme karar vermelisin.Ama sana şunu söyleyeyim.Kesinlikle iyi bir üniversitenin bölümü diye Türkiye’de iş sahası düşük olan meslekleri düşünme.

  Malatya Tıp olsa da Tıp Tıp’tır. Ege Tıp’tan mezun olan doktor oluyor da, Malatya Tıp’tan mezun olan olmuyor mu?

  Endüstri mühendisi için programlama da çok iyi olman diye bişey gerekmiyor. Ama şu andaki bilgilerinle bunu kıyaslarsan seni programlama ürkütebilir. Nice arkadaşlar bilgisayar nasıl kapanır bilmezken programlama kurdu oldular.Bu seni korkutmasın.

  Ersen ERDAL

 43. mhb endüstri müh. nerelerde çalışabileceklerini iş olanaklarını diğer müh.lerle kıyaslayabilirmisin

  şimdiden teşekkürler

  FIRAT

 44. Fırat Merhaba;

  Aklındaki soruları yeni eklediğim yazı umarım giderir.

  http://ersenerdal.com/endustri-muhendisinin-calisma-alanlari.html

  Ersen ERDAL

 45. ersen abi öncelikle böyle bilgiler verdiğiniz için size teşekkür ediyorum abi şimdi diğer arkadaşlara verdiğiniz cevaplara baktımda birincisi ya siz sakaryada okuduz herhalde demişsiniz ki sakarya sanayii bölgesi akdenizturizm abi sıralamaya baktığımda 9 eylül sakaryadan daha önlerde şimdi abi burayı seçenler neden seçmiş olabilir senin dediğin çok önemli bir konu ya sanayiinin olduğu yerler daha gerekli değilmi neden egeyi seçmiş olabilirler ikisi arasında kıyaslama yap demiyorum ama bana bir yardımcı olursan iknciside abi birisi size proglamlam hakkında bişeyler sormuş sizde gireceğin ünversitenin programlama dalında daha gelişmiş olmasına dikkat etmesini söylemişsiniz şimdi ben endüstri mhdslği istiyorum ama abi benim yola çıkarken amacım ilerde kendimi geliştirip bi şirkette ciddi sorumlulkları olan bi yönetici gibi bi şey olmak içindi bana endstiyi tavsiye ettiler şimdi ben kendimi hangi alanda geliştireceğime şimdidenmi karar verip ona göre hangi ünverste diye araştırıcam yoksa ünversiteye girdikten sonramı seçicem hangisi 1 2 tavsiye verirsen abi bende ona göre davranırım benim için daha faydalı olur abi biraz uzun oldu am kusura bakma ne yapayım belkide bundan sonraki 50 yılımı nasıl etkileyeceğim hakkında kararveriyorum o yüzden kafamda ki kuşkuları azltmalıym abi bana lütfen bir fikir ver

  mert

 46. mrb.bende tercihlerime endüstri mühendisliği yazmayı düşünüyorum.yurt dışında eğitimin iş bulma yönünden getirisi ne ölçüde.bide üniversite bu eğitimin ne kadarını karşılıyor.sakarya üniversitesinin ortak çalıştığı yabancı üniversiteler neler? şimdiden çok teşekkürler…

  yasemin

 47. oncelikle faydalı bılgıler için saolasın..
  bnde unı adayıyım bılgısayara ve elektrık bolumune ilgim cok ama son 4-5 aydır endustri mühendıslıı de aklıma yatmıor deil aslında benım için cok para kazanmak da onmlı deıl ama emeklerımızın karsılıgını alabılecegımız bı boluummu dur ayrıca sakarya mı uludagmı kocaeli mi gazi mi
  buralara tutuo da abi yard olabılırsen seweınırm .. tekrar teskler

  Gökhan!

 48. Mert Merhaba;

  Ne demek kusura bakma. Bu senin hayatın bu senin geleceğin tabii ki araştıracak,sorgulayacaksın.Sorularına gelirsem…

  Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri mühendisliğinin Sakarya, Kocaeli gibi üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümünden puanının yüksek olmasının nedeni İzmir’dir.Üniversite hayatını Sakarya , Kocaeli gibi şehirlerde yaşamak yerine İzmir’de yaşamak istediklerinden tercih fazla oluyor, dolayısıyla puanda…

  Ama hiç şüphesiz ki Ege mezunu endüstri mühendisi arkadaşlarımız mezun olduktan sonra İzmir’den ayrılmak zorunda kalıyorlardır.Bunun nedeni ise İzmirde ki sanayiinin gelişmemesidir.

  Programlama soruna gelirsek bahsettiğin gibi birşey belirtmedim.Sadece programlamaya çok ilgisi olan ve ilk girdiği üniversitede inşaat mühendisliği bölümünü bırakan bir arkadaşımıza senin için programlama iyi bir tercih olabilir demiştim.

  Yönetici hedefine gelirsek; endüstri mühendisliğini düşündüğün apaçık ortada. Öncelikle ilk yapman gereken hangi şirketlerin yöneticileri yada ceo’su endüstri mühendisi ve hangi üniversite mezunudur.Bu hiç değilse sana bir fikir verebilir.Hiç değilse yönetim alanında iyi mühendisler yetirtirmiş görebilirsin.

  Umarım sorularına yanıt alabilmişsindir.Ayrıca;

  Sorularımızı da daha net bir Türkçe ile yazalım lütfen.

  Ersen ERDAL

 49. Yasemin Merhaba;

  Tamamen yurt dışı eğitimi soruyorsan kesin birşey söyleyemem fakat Erasmus programından bahsedebilirim.Avrupa Birliğine aday üniversitelere öğrenci yollanıyor.Her sene endüstri mühendisliğinden yaklaşık beş öğrenci Polonya’ya gidiyorlar. Altı aylık eğitim döneminde devlet ücretlerini karşılıyor.Sanırım aylık 300 euro. Fakat bu kredi olarak veriliyor.Yani öğrenim kredisi gibi, ilerde ödemek zorundayız.

  Ersen ERDAL

 50. Gökhan Merhaba;

  Yazını,yazı biçiminden dolayı onaylamayacaktım ama kıyamadım yardımcı olmak istedim.

  Soruna gelirsek şu üniversitenin endüstri mühendisliği bölümüne girersen iş bulursun gibi birşey söylemem imkansız. Sen istersen İtü’den mezun ol,kendini geliştirmezsen iş bulamazsın.

  Karşılaştırma soruna gelirsek, şahsi fikrim Sakarya yada Kocaeli yönündedir.Ama tavsiyem o üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümleri kaç yıl önce kurulmuş, eğitimleri ingilzce mi türkçe mi, programlama olarak neler gösteriyor,ders müfredatı vs. herşeyini araştır.O üniversitelerin endüstri mühendisliği bölüm sayfalarına girerek forum vs. gibi yerlerden sorabilirsin.

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 51. slm ersen abi yine seni meşgul edeceğim ama kafama takılıyo sormadan edemeyeceğim hani ben demiştim ya odtü end müh liği kaçıyo gibi ama itü olur diye şimdi ben bu iki okulu dil açısından da sorgulamaya başladım odtü ing eğitim veren bir okul itü ise türkçe eğitim veriyor bu durumlardan hangisi bir endüstri mühendisi için daha iyidir sonuçta ingilizce bilmek bi avantajdan da çıktı artık sizce tercihimi yaparken bunu da dikkate almalımıyım teşekkürler

  nur

 52. merhaba ben mekatronik ve endüstri mühendisliği ve ilköğretim matematik öğretmenliğini düşünüyorum tercih listesinde nasıl bir sıralama yapcam kara veremedim yardımcı olurmusunuz bu meslekler arasında endüstri mühendisliğinin yeri ne olabilir

  mehmet

 53. Nur Merhaba;

  İngilizce bilmek artık ayrıcalık değil zorunluluktur.Ayrıcalıklar artık ikinci hatta üçüncü yabancı dille mümkündür. İngilizce eğitimi tercih etmen sana avantaj kazandırır. Sonuçta ingilizce bilmekle teknik olarak yani mühendislikte ki ingilizce çok farklıdır. Bu yüzden ben türkçe eğitim alırken yanında da ingilizce öğrenirim gibi düşüncelere girme.

  Tabii ki Türkçe eğitim görürsen ingilizce öğrenmelisin fakat ingilizce olarak eğitim görmen sana artı getirir.

  Ersen ERDAL

 54. Mehmet Merhaba;

  Mekatronik mühendisliği ve çalışma alanları hakkında bilgim yok. Yeni nesil makina mühendisliği olarak bahsederler. Makina ve Elektronik mühendisliğinin karışımı diyenler de yok değil.

  Öğretmenliğe gelirsek; üniversiteden sonra bir de Kpss için ayrı bir çalışma seni sıkıntıya düşürebilir.Yani girmekle bitmiyor öğretmenlik bölümleri.

  Ersen ERDAL

 55. ya mükemmel bi endüstri mühendisi olsam ki elimden geleni yaparım benim için ayda 10-15 bin ytl hayal mi?

  mustafa

 56. ya ersen abi:(ben 330 puan aldım ama puanların yükseleceğini göz önüne alırsak balıkesir-sakarya-kütahya-denizli vs… gibi üniversitelerin end.mühendisliği tutuyor.Sakarya nın eğitimi iyimiş fakat muhtemelen bakısesire yerleşicem balıkesir endüstri mühendisliği nin kalitesi hakkında bi bilgin var mı bide yoksa daha iyi bir üniversite de makine mühendisliği mi seçiyim?

  mutlu

 57. Mustafa Merhaba;

  Endüstri mühendisliğinde kime sorsam Ben ceo olacağım 10 bin ytl maaş alacağım diyorlar. Hayatında hiçbir yerde ,hiçbir şekilde para kazanmamış insanlar böyle hayaller kuruyor.Para kolay kazanır zannediyorlar.İnternet sitelerimle ilgili en ufak fikirlerini sorguladığımda fikir üretemiyorlar.Aynı şekilde çalışma alanları hakkında da en ufak bir bilgileri yok.Böyle büyük hayaller kurma, gerçekçi ol.

  Ersen ERDAL

 58. Merhaba Mutlu;

  Daha önce belirttiğim gibi önce istediğin bölümü seç.Yani şuna karar ver ben endüstri mühendisi mi olacağım, makina mühendisi mi?Bu sorundan sonra üniversitene karar ver. Ben seçim yapacağım zaman Sakarya Endüstri mühendisliği yerine puan olarak daha yüksek yerlerde bulunan üniversitelerin Makina mühendisliği bölümüne girebiliyordum. Ama ilk kararım Endüstri mühendisliği oldu.Ardından üniversiteme karar verdim.Sakarya’yı seçtim.

  Ersen ERDAL

 59. kusura bakma gecen kı mesajım için gece gec saatti o yüzdendir.
  Gecen gün sakarya unı. internet sitesini gezdim gayet güzeldi.Ustteki konusmalarından işin bızde bıttıgını anladım da yınede sormak ıstıorum sakarya nın endusti muhendıslıgı dıger unıversıtelerle kıyaslayın ca 15 20 puan dusuk bunun bı nedenı war mı? Tesekkurler!!!

  Gökhan!

 60. mrb ben bu sene össYE gircem erciyes üniv. düşünüyorum. Endüstri mühendislik seçmek istiyorum sizce üniv. bittikten sonra iş bulabilrmiyim, yazarsanız sevinirim.

  betül

 61. tekrar ben.para kazanmak kolay değil diyorsunuz o kadar üniversite okuyup üstüne işletme masteri yapmak kolay mı peki?inşallah gs üniversitesine gireceğim ama bu dediklerinizden gelecek kaygısı taşımaya başladım.acaba tıp mı yazasm ne önerirsiniz?

  mustafa

 62. ersen abi öncelikle çok teşekkür edrim böyle bir site yaptığın için…
  benim sıralamam sakarya ya yetiyor.burda yazılanları da okudum.endüstri müh. olabilmek için matematik ve fizik gerekli.benim fiziğim kötü olmasa da çok da iyi değil.bu durumda ben başarısız mı olurum?fizik çok mu önemli?

  nergis

 63. abi ben onur üniverstede başarılı olmak için (örneğin endüstri müh. ) yani akademisyen olarak kalmak için günde 2-3 saat çalışmak yeterlimidir

  onur

 64. 20-22.07.2007 tarihi aralığında gelen 18 yorumdan 5 sini onayladım. Reddedilen yorumların iki nedeni var:

  1-Msn diliyle yorum yapılması.
  2-Yazıda ve yorumda belirtilen cevapları okumadan sorulmuş sorular.

  Ersen ERDAL

 65. Gökhan Merhaba;

  Üniversitelerin puanının düşük olmasının nedeni bildiğiniz gibi o bölümlere ve üniversiteye olan taleplerdir. Bu demek değildir ki puanı düşük bölümler iyi eğitim veremiyor yada puanı yüksek bölümler puanı düşük bölümlerden çok daha kalitelidir.

  Ama şu da bir gerçek ki İtü ,Odtü gibi isim yapmış üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümü tecrübe ve eğitimiyle iyi yerlere gelmiş üniversitelerdir.

  Ersen ERDAL

 66. Betül Merhaba;

  Yukarıda açıklanan cevaplarda olmasından dolayı reddedecektim fakat Erciyes üni. ismini verdiğin için cevap vermek istedim.

  Abim Erciyes Üniversitesi endüstri mühendisliği mezunu. Şu anda lpg tankı üreten bir firmada çalışmaktadır. Mezun olup beklemeyi bırak, üniversitesinin son döneminde mezun olmadan girmişti.

  Tabii bu demek değildir ki bu bölüme yada bu üniversiteye giren herkes iş bulsun. Odtü endüstriden mezun olup iş bulamayanlar var.Teneke gibi girip teneke gibi çıkmamak lazım üniversiteden.

  Ersen ERDAL

 67. Mustafa Merhaba;

  Haklısın, okumak için çok ciddi paralar dökülüyor. Bir üniversite mezununun hayat sermayesi nerden baksak 100 milyara mal oluyor. Sadece devlet üniversitesinde okuyan bir öğrenciye yapılan masraf yaklaşık 30 milyar.

  Bu paralara göre isteklerini anlıyorum fakat gerçekçi olmuştum yine öyle olacağım. Ayda 10-15 milyar maaş alabilir miyim diyorsun. Bu gerçekçilikten uzak olur. Standarda göre konuşuyorum.Elbet ülkemizde de 10-15 milyar alan bir kaç endüstri mühendisi vardır.

  Eğer ben 15 milyardan aşağı çalışmam gibi bir düşüncen varsa endüstri mühendisliğini seçme.

  Ersen ERDAL

 68. Nergis Merhaba;

  Olaya öss mantığıyla bakmayın. Burada mühendislikten bahsediyoruz, her ders bir sonraki dersin temelidir. Birinci sınıfta kimya görürsünüz, ikinci sınıfta bunu malzeme dersi takip eder, 3. sınıfta ise imalat gelir. Ya da fizikten örnek verirsek ilk sene fizikle başlar,ardından mühendislik mekaniği gelir vs vs.

  Sonuçta mühendis olacaksın.Fizik bilmem anlamam dersen başaramazsın bu bölümü bitirmeyi. Kolay değil mühendis olmak. Hiçbir şirket senin kaşın gözün için para vermez. Sana verdiğinin fazlasını cebine sokuyorsa seni alır.İş dünyası…

  Ersen ERDAL

 69. Onur Merhaba;

  Öyle bir soru sormuşsun ki 50 kişiye sorsan hepsi ayrı bir cevap verir. Çalışma süresiyle akademisyenliğin olup olmyacağını nasıl bileyim ben.

  Ersen ERDAL

 70. mrb ben volkan;
  abi ben bu sene öğrenci alacak olan bazı mühendislik fakülteleri(selçuk bilgisayar müh. gibi)yazmayı düşünüyorum ama yeni olmasından dolayı endişelerim var sence temelini yıllara dayandıran bölümlerle yeni açılan bölümlerin arasında ne gibi artı eksiler olabilir teşekkür ederim

  volkan

 71. Volkan Merhaba;

  Yeni açılan bölümlerin çok fazla dezavantajı olur. Örneğin hiçbir mezun vermediği için iş sahasının talepleri hakkında nasıl bir müfredat işleyeceğini ya da müfredatta hangi alanlara önem vermesi gerektiklerini bilmezler.Ayrıca uzun yıllar önce açılmış bölümlere nazaran öğretim görevlisi sayısı fazla olur. Yeni bölümde Doç.Dr olan birisi bölüm başkanı olurken tecrübeli bölümlerde bölüm başkanları Prof.Dr olduğu gibi bölümün birden fazla da Profesorü olur. Ana bilim dalları vs.

  Ayrıca müfredatte eksik kısımları görmeleri için 3-4 sene beklemeleri gerekmektedir. Örneğin birinci sınıfta Kimya dersini verip ikinci sınıfta bunun devamı gibi görünen Malzeme dersini verirken arada kopukluklar olduğunu görürlerse derslerde düzeltme yaparlar. Ama bu sizin için çok geç olur. En az 5 sene önce açılmış bölümleri yazmanı tavsiye ederim.

  Konya’yı neden yazmayı düşünüyorsun bilmiyorum ama evine yakın yada şehir güzel diye bir yeri yazmayı düşünme. Öncelikli hedefin bölüm olsun.

  Hayatında BAşarılar ;)

  Ersen ERDAL

 72. tekrar merhabalar abi.yarın tercihlerimi vericem.üstteki yorumarını okuduğumda 750 ytl ye de çalışan var 5 milyar maaş alan da var dediğini gördüm.şimdi bu işin sınırları bu ücretler midir?kendini ne kadar geliştirirsen geliştir bunun dışına çıkamaz mısın?yapacağın yorum çok önemli şu an benim için saygılarımla…

  mustafa

 73. Ersen abi bütün samimiyetinle sorulan soruları cevaplaman öncelikle çok güzel. Teşekkür ederiz. Endüstri müh. istememin sebebi vizyonuma uyan çalışma alanlarının olmasıdır. Asıl hedefim ise şirket yöneticiliğine yükselmektir. Bu bölüm ben üzerime düşen her şeyi yaptıktan sonra benim bu isteğimi karşılar mı? Ayrıca güzel bir Türkçe ile yazmaya çalıştım, umarım beğenmişsindir.

  Merve Yaşar

 74. abi bende arkadaşlar gibi össye girdim bilgisayar müh.ile endüstri müh. arasında kaldım biliyorum daha önümde mezun olmak için 4 sene var ama şimdiki durumu merak ettiğim için soruyorum bilgisayar mühendisliği ile endüstri mühendisliğini hem maddi getiri hemde iş bulmadaki kolaylığı açısından karşılaştırırmısın.saol

  ENES

 75. ersen abi ben yine merve, sormayı unuttuğum bir şey var. Ben şehirdışında bir endüstri okusam kendi şehrime nakil yaptırabilir miyim sonradan? Bunun şartları hakkında bilgin var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar

  Merve Yaşar

 76. Mustafa Merhaba;

  Bana endüstri mühendisliği fiyat aralığını sordular bende 750 ytl ile 5 milyar arasında değişiyor diye belirtim.Çok zor da olsa bunun sınırlarından çıkabilirsin tabii ki.5 milyardan fazla endüstri mühendisi yok mu var? İşsiz endüstri mühendisi yok mu o da var. :)

  Ersen ERDAL

 77. Merve Merhaba;

  Öncelikle düzgün yazı istediğimi bildiğin ve dikkat ettiğin için teşekkür ederim. Kişisel sitemde msn dilinden uzaklaşalım istiyorum.Sorularına gelirsek;

  Yöneticilik için kendini geliştirirsen neden şirketin yöneticisi olmayasın. Şehir dışında okuyup şu anda bulunduğun şehre geçiş yapmak istersen Yatay Geçiş yapacaksın. Yatay geçiş bir üniversiteden başka bir üniversitenin aynı bölümüne geçiş yapma durumudur.Yatay Geçişin kriterleri ise farklıdır, kimi üniversite ilk sene sonunda 3.00 dan yüksek ortalama yaparsan seni yollayabilir kimisi 3.5. Ayrıca geçmek istediğin üniversitelerin de kriterleri olur. Bildiğim kadarıyla Yıldız Teknik Üniversitesi 3.5 ortalama istiyor.Ayrıca şöyle bir durumda var.Bazı üniversiteler diğer üniversitelerden yatay geçiş kabul etmiyor. Örneğin İTÜ Sakarya üniversitesi endüstri mühendisliğinden kendine geçiş yaptırmıyor.

  Bir çok üniversiteye başlayan öğrencinin hayali şehir değiştirmektir, fakat bunu başaran 1-3 kişidir. Bizim ilk sene endüstri mühendisliğinden Yıldız Teknik Üniversitesine geçiş yapan bir kız arkadaşımız olmuştu.

  Ersen ERDAL

 78. Enes Merhaba;

  Sana direk şu bölüme girersen paran iyi işin de garanti diyemem tabii ki. Bilgisayar müh. olup mezun olduktan sonra web tasarımla ayda 70.000$ kazanan tasarımcılar var. Bunun yanında organize sanayii de 350 ytlye programlama yapan da var.

  Şahsi fikrim ise endüstri mühendisliğini tercih etmendir. Donanım,yazılım ve mikro işlemler olarak gelişmiş ve ciddi üretim yapan bir ülke değiliz hatta mikro düzeyde çalışmalarımız dahi yok. Bu yüzden bilgisayar mühendisleri Türkiye’de yapmaları gereken işi yapamıyor, alması gereken eğitimi alamıyorlar. Sanayii olarak geliştiğimiz bölgelerde çok fazla Endüstri mühendisi çalıştırılıyor.

  Ayrıca 22 temmuz seçim sonuçlarına göre tek parti iktidarı Akp sonrası yabancı kaynaklı sermayeler çok artacağı için endüstri mühendisliğine talep olacaktır diye düşünüyorum.

  Ersen ERDAL

 79. ersan abi,
  Öncelikle çok teşekkür ederim fikirlerini bizimle paylaştığın için. Daha önce de söylediğim gibi ben programlama meraklısıyım ama beni korkutan bilgisayar müh. okuduktan sonra girdiğim işle okuldakilerin farklı olması. kafam o kadar karıştı ki herkes farklı şeyler anlatıyor. bir de endüstri mühendisleri ile ilgili çıkmış klişe sözler var. mesela endüstri mühendisi herşeyi bilir ama hiç birşey bilmez diyorlar. bir şirket sahibi ile konuştum babanın fabrikası mı var endüstri okuyacaksın dedi. kocaeli gibi bir sanayi bölgesinde dahi işsiz kalabilme ihtimali var mı? tabi ki bu yine bizim kendimizi geliştirmemize bağlı ama arz talep meselesi. biz mezun olana kadar, yani 5-6 yıl sonrası piyasa nasıl olur? hala üniversitelerde endüstri bölümleri açılıyor. bu talebi karşılayamamanın bir göstergesi midir?

  Doğukan Altın

 80. merhaba üniversitenin önemi yok kendinizi geliştirmek önemli olan demişsiniz. Yani kendini geliştirmek için üniversite dışında ne yapılabilir. Sizin bildiğiniz kadarıyla bu meslekte işsizlik oranı tahminen kaçtır? Yüksek midir? İşsiz olanların temel özellikleri nelerdir? örneğin üniversiteyi önemsememe gibi. Lütfen yardım edin.

  hasan

 81. Öncelikle hayatımızın en önemli evrelerinden biri olan meslek seçimi ve end. müh. bölümü hakkında bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.Aldığım öss puanına göre itü makina müh. ve yıldız teknik end. müh. oluyor. end. müh. bana daha cazip geliyor çünkü mak. müh.deki derslerin daha agır oldugunu düsünüyorum ve mak. muh. işi bana sürekli torna tesviye demir işleriyle ugrasmak gibi geliyor. Öte yandan da itü nün yıldız dan daha iyi oldugu izlenimi var ki bence de öyle. sizce bir mak. muhendisi sadece tezgah başında mı yoksa tasarım programlama vs. alanlarında da mı iş yapabilr?Ayrıca end. muh. calışma aşanlarında da çalışabilir mi. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  berker

 82. “26.07.2007 tarihiyle Gelen 12 yorumdan 9′u yazım nedeniyle reddedilmiştir.”

  Ersen ERDAL

 83. Doğukan Merhaba;

  Bilgisayar Mühendisliği okursan illa yazılımda çalışacaksın diye bir durum yok. Bu işin donanım kısmıda var.Ayrıca bulduğun işteki programlama ile sana okulda gösterdikleri farklı olmaz.Bu döngü şöyledir. Okulda öğrendiğin ve yazabildiğin programlama dilini kullanan şirketlerde yazabilirsin. Ayrıca şirketler programcı almamaya başladılar.Bunun nedeni ise hazır program kullanmaları. Programcıları alanlar program şirketleri oluyor.Ama programlama mantığını bilmen sana çok şey kazandırır.Ayrıntılara girersem bu konuda bilgin olmadığı için ürkebilirsin.

  Kocaeli olsun İstanbul olsun her zaman işsiz kalabilme ihtimalin var tabii ki. Daha önce dediğim gibi teneke gibi girip teneke gibi çıkmayacaksın. Kendini belirli alanlarda geliştirmelisin.

  Siz mezun olana kadar büyük ihtimal Ak parti hükümeti devam edeceği için yabancı sermayeye kapılar açılacak ve endüstri mühendisliğine olan talep artacak diye düşünüyorum.

  Ersen ERDAL

 84. Hasan Merhaba;

  Kendinizi geliştirmek için üniversite dışında farklı programlama dilleri öğrenebilirsiniz.Ayrıca ingilizce almanca vs. gibi yabancı dilinizi arttırabilirsiniz. Ya da başka konulara ilgi gösterirsiniz, web tasarımdan tut politikaya kadar birçok alana yönlenen arkadaşlarımız var. Bazen üniversitede ne olmak istediğini çok iyi anlayabilirsin.

  İşsizlik oranı hakkında bilgim yok.Üniversiteyi önemsemezsen zaten mezun olamazsın.İşsiz bir tanıdığım akrabam end.müh yok fakat genelde aşırı pasif insanları almazlar. İş başvurusunda adını söyleyemeyecek kadar acizsen adam bu ne der seni yollar. Ayrıca şirket ingilizceyi çok iyi bilmelisin der sende yoksa güle güle der. Bunlar arttırılabilir tabii ki.

  Ersen ERDAL

 85. Berker Merhaba;

  Daha önce belirttiğim gibi önce bölümüzünü seçeceksiniz ardından üniversiteyi. Yani İtü’de okuyum diye düşük kalitede bir bölüm seçmeyin.Fakat senin durumun daha farklı makina mühendisliği endüstri’den daha fazla iş sahasına sahip bir alan. Her ne kadar makina mühenisi mezun sayısı endüstri mühendisi mezun sayısından çok daha fazla olsa da makina mühendisi de çok aranıyor. Torna işine gelirsek başında beklemeyi mühendis değil usta yada işçi yapar. Atolye işinde vs. olursan end.müh göre daha fazla bu işlerin içinde olacağın kesin tabii.

  Son sorundan ne demek istediğini anlayamadım.Düzgün bir biçimde yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 86. Tekrar merhaba son sorumu yanlış yazmışım sorum şöyle: sizce bir makina mühendisi endüstri müh. alanlarında çalışabilir mi? çalışırsa da ne tarz işler yapar?örn:programlama,tasarım,yönetim vs. gibi.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  berker

 87. Merabalar
  Ben Sakarya’da yaşıyorum ve öss de yaptığım puana göre sanırım saü endustri ye yerleşebilyorum.Kendimi bayağı nceledim ve end. müh. benim için kesinlikle aradığım meslek.Fakat yaşadığım şehirle okuyacağım şehir aynı olacağı için bu konuda tereddütüm var.Yani dezavantajları olacağını düşünüyorum.Sizi bu konuda ne önerirsiniz?
  Başka bi sorumda saü eğitimi ile ilgili olacak.Mesela ben şimdi saü’de ingilizce hazırlık okursam, önümdeki 4 sene boyunca eğitim dilim ingilizce oluyor mu?Yoksa sadece ingilizce bilmiş mi oluyorum? Diğer bir sorum da erasmus la ilgili olacak.Eğer ki derslerim iyi olursa İtalya,İspanya gibi ülkelere gitme şansım nedir?
  Biraz fazla sordum ama cevaplarsanız çok sevinirim çünkü tercih yapmak üzereyim ve kafam allak bullak herkes birşey söylüyor ben bu konuda en donanımlı olarak siiz gördüm.BU sene öss ye 2. girişimdi.Sizce 3. kez denemeli miyim?Şimdiden çok teşekkürler ersen abi.

  Deniz

 88. Merhaba ersen abi, ben bu sene ÖSS’ye girdim.Gazi Üniversitesi’nin endüstri mühehendisliği geçen sene en son 20709. almış benim sıralamam 21.649.Ben belki olabilir diye bakıyorum.Senden fikir almak istedim.Gazi Ünv.de endüstri müh. okumak nasıl olur?ileride iş bulabilme açısından soruyorum.Eğitimiyle ilgili de bir bilgin varsa paylaşırsan sevinirim.

  ezgi

 89. ersen abi çok sağol.öyle makbule geçti ki yazdıkların.ben mat severim fakat fizikten hoşlanmam.zorlanırmıyım? bir de tamir işi var mı bu bölümde?

  MERVE

 90. Merhaba ersen abi;össye ilk girişim bu sene ve türkiyede ilk bin içerisinde yer alıyorum.Esas istediğim meslek tıp olmasına ragmen hayata bir an evvel atılabilmek ve aileme destek olabilmek için mühendislik seçmeye karar verdim.Dediğim gibi bu mesleği seçmemde esas etken hayata çabuk atılma çabam…Bilkent üniversitesine burslu yerleşebiliyorum burs olanakları iyi olduğundan da bir mühendislik yazarsam bilkenti yazmayı düşünüyorum.Fakat sonrasında iş bulma imkanım ve alacağım para beni çok düşündürüyor.Özellikle bilkentten mezun olursam daha çok yurt dışı merkezli bir hayatım olacak master doktora yapmak zorunda kalacam.senden ricam bana bir bilkent mezununun master ve doktorasız girdiği bir işte ne kadar maaş alacağı ve en fazla nereye kadar yükseleceği???şimdiden çok teşekkür ederim ayrıca böyle bir site açtığın için de çok sağol…

  elif

 91. öss sıralamam yıldız teknik end müh 2.öğretim için yeterli fakar hiç bir end müh ile karşılaşamadım.ve internetten okuduum sadece yönetici oldukları ile ilgili ayrıntılı bilgi alma istiyorum ve gelecekle ilgili okurken kaygı duymak istemiyorum ne kadar kendimizi geliştirsek te bir boğaziçi mezunu kadar avantajımızın olmayacağını da biliyorum o yüzden biraz gerçekçi(ama dediğim tamamen karamsar değil)beni tatmin edecek cevaplar rica ediyorum saydılarımla

  yunus

 92. endüstri mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş bulma açısından teknik üniversitelerin önemi nedir?benim öss puanım teknik üniversiteye tutmuyor. normal bir üniversiteyi seçersem ilerde işsiz kalma olasılığım çok yüksek midir

  aysel

 93. ben yorum yazmıştım da cevaplamamışsınız veya ben bulamıyorum bilgilendirirseniz sevinirim

  haktan

 94. 28.07.2007 tarihi itibariyle 25 yorumdan 7 tanesi onaylanmış diğer yorumlar imla hataları nedeniyle onaylanmamıştır.

  Ersen ERDAL

 95. Berker Merhaba;

  Makina mühendisi olarak endüstrinin bir çok alanında iş yapabilir sonuçta Endüstri=Sanayii demektir. Ama tasarım açısından makina mühendisleri daha iyi eğitim alıyorlar. Bildiğim kadarıyla 4 dönem autocad(tasarım programı) dersi alıyorlar. Biz Endüstri mühendisliğinde 1 dönem almıştık. Ayrıca ilerki senelerinde de buna benzer programlar öğreniyorlar.

  Ersen ERDAL

 96. Deniz Merhabalar;

  Bulunduğun şehirde okumanın sana dezavantaj olabileceğini neden düşünüyorsun acaba? İş imkanı olarak birşey değişmez fakat şunu düşün. Başka bir şehirde okursan, eğitiminin haricinde yurt yada ev gibi işlerle uğraşacaksın. Çamaşır,bulaşık ev işleri derken birçok sorumluluğun olacak. Sakarya’da okursan ise sadece eğitimine yönelebilirsin.

  İngilizce soruna gelirsek;

  İngilizce hazırlık okursan ingilizce eğitim göreceksin diye birşey yok.Şöyle açayım Sakarya’nın sistemi şu. Hazırlık zorunlu değil;
  Diyelim kendi isteğinle hazırlık okudun.Hazırlık sonunda birinci sınıfın başında ingilizce sınavı var.Eğer bu sınavdan 70′ten yüksek alırsan İngilizce eğitim alıyorsun. Fakat tüm derslerini ingilizce almıyorsun. Bölüm temel dersleri adı altında geçen dersleri türkçe yerine ingilizce alıyorsun ve en önemlisi diplomanda İNGİLİZCE yazıyor.
  50-70 arası alırsan ingilizce eğitim görmüyor ve diplomanda türkçe yazıyor.Fakat birinci sınıfta verilen ingilizce derslerinden muaf oluyorsun.Yani o derslere girmiyorsun.
  50′den düşük alırsan diploman ve eğitimin Türkçe olurken birinci sınıfta verilen İngilizce dersini alıp geçmek zorunda oluyorsun.

  Fakat önemli bir durum var o da şu;Hazırlık okusanda okumasanda bu sınava girebiliyorsun.Yani bir seneni hazırlığına vermek yerine yazın ingilizce kursuna git ve girdikten sonra ingilizce sınavına gir.Hem senin içim maliyeti düşük olur hem de bir seneni vermezsin boşu boşuna.

  Erasmus soruna gelirsek;
  Bildiğim kadarıyla ortalaman 2.00 dan yüksek olursa Erasmus programına başvurabilirsin.Ayrıca ingilizce yazılı ve sözlü sınavlarını geçmelisin. İspanya ve İtalya için dersen bunun için üniversitenin o bölümü o ülkedeki üniversitelerle anlaşma yapmış olmalı. Şu anda Sakarya Endüstri mühendisliği bölümünün anlaşması Polonya ile…

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.
  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 97. Ezgi Merhaba;

  Sıralamana göre olacak gibi duruyor.Fakat GAzi Endüstri mühendisllği eğitimi hakkında fazla bilgim yok.Bu konuda birşey söyleyemeyeceğim.

  Ersen ERDAL

 98. Merve Merhaba;

  Usta olmayacaksın mühendis olacaksın.TAbii ki tamir işi yok.:)

  Ersen ERDAL

 99. Elif Merhaba;

  Ailene yük olmak istememeni takdir ediyorum fakat şöyle bir durum var.

  Ailene okulu uzatıp yük olmayacağım düşüncesiyle hayatını değiştiriyorsun.Ayrıa Bilkent ‘te burslu okurken derslerden kalır yada ortalaman belirli bir puanın altında olursa bursunu keserler ve ücretli okumak zorunda kalırsın. Aileni düşünürken daha kötü bir duruma getirirsin.Özel Üniversitelerin yıllık ücreti nerden baksan 20 milyardan başlıyor.Ayrıca mühendisliği bitirdiğin zaman yurtdışı için master doktora vs. işlerine zamanını ve paranı yatıracaksın.

  Bana kalırsa kesinlikle Tıp seçmeni öneririm. 6 sene yerne 4 sene okuma düşünceni anlıyorum fakat Türkiye’de tıp mezunlarının işi garanti. Mühendislik okursan ve kendini geliştiremezsen sürünürsün.İlk 1000′e girmişsin buna yazık etme.Özellikle mühendislik bölümleri istenmeden yapılacak bölümler değil.Tıp okuman senin ve ailen için en iyisi olur diye düşünüyorum..

  Ersen ERDAL

 100. Yunus Merhaba;

  Sitemde yayınlamış olduğum Endüstri Mühendisliği hakkındaki yazıları öğrenmeniz için yazdım.

  Ersen ERDAL

 101. Aysel Merhaba;

  Yukarıda yazılan yorumlarda da belirttiğim gibi önemli olan kendinizi geliştirmenizdir. Tabii ki üniversitenin etkisi vardır ve teknik üniversiteler ise bu konuda tecrübelidirler fakat teknik üniversiteden mezun olmazsan işsiz kalacaksın diye birşey olamaz.

  Ersen ERDAL

 102. Haktan Merhaba;

  Msn Türkçesinin hayatımıza bu kadar girmiş olmasından dolayı çok rahatsızım.Birçok yorumu imla hatalarından dolayı onaylamıyorum. Kaç yorumu onayladığımı ise belirtiyorum zaten.Hatasız bir dille sorularını belirtirsen onaylar ve yardımcı olmaya çalışırım ;)

  Ersen ERDAL

 103. Merhaba…

  endüstri müh. istiyorum acaba yildiz teknik in egitimi bu konuda nasildir? marmara ing. egitim veriyor biliyorum ama kanımın ısınmadıgı bi üniversite… yıldiz teknik end. müh mi yoksa odtu gıda müh. mi… yorum yaparsanız sevinirim

  nehir

 104. tekrar merhaba
  Ben Haktan Gençal;
  Benim çocukluğumdan beri otomobillere karşı büyük bir ilgim var.Bu sebeple makine mühendisliği okumak istiyorum.Otomotiv mühendisliği var ama İstanbul’da olmadığı için düşünmüyorum.Ayrıca meslek hayatımda yönetici vasfında çalışmak istiyorum.Endüstri mühendisliğinin makine mühendisliğine göre yöneticilik özellikleri daha fazla.Bu sebeple makine mi yoksa endüstriyi mi öncelikli yazsam diye karar veremiyorum.Tam olarak söylemek gerekirse kafamdaki meslek bir otomotiv firmasında yöneticilik.Bunun için hangisini öncelikli yazmam gerekir.Makine ve endüstri ikisini de yazıcam da makineye yerleşirsem yönetici olma şansım sizce nedir?
  Bir de endüstri mühendisliğini lojistik alanında da düşünüyorum.Bence lojistik hiç bir zaman değerini kaybetmeyecek bir meslek dalı.Çünkü bir şey üretiyorsun ve bunu bir yere götürmek zorundasın.Tabii ki lojistikte genel koordinasyon çok önemli olduğu için daha çok endüstri mühendisliğine hitap eden bir meslek dalı.Birkaç akrabam var lojistik sektöründe çalışan.Lojistikten örnek verdiler ve endüstri okumamı tavsiye ettiler.Siz lojistik hakkında ne düşünüyorsunuz?Öğrenmek isterim.
  Son olarak puanım İTÜ endüstriye yetmiyo,makine zor bir ihtimal ama olabilir.Marmara,Yıldız Teknik tutuyor.Ama sonuçta İTÜ kaliteli bir üniversite.Bazen aklıma geliyo başka bir şey okusam ama İTÜ’de okusam diye.Hem kaliteli hem de iş bulma açısından avantajlı diye düşünüyorum.Böyle bir şey yapmam doğru olur mu?Peki Marmara ve Yıldız Teknik nasıl sizce?Buralardan mezun olduğumda iş bulma şansım nedir?Bu konu hakkında da beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.
  Saygılarımla

  haktan

 105. ersen abi neden benim soruma cevap vermedin ya tamam anlıyorum türkçeyi düzgün kullanmadan yazıyoruz ama abi sen de bizi anla şuan da hayatım boyunca yapacağım mesleği öğrenmeye çalışıyorum tabiki böyle stresli bir durumda yazıya dikkat edemedim ama abi tekrar soruyorum -ceolar sadece endüstri mühendisliğinden mi oluyor yani herhangi bir mühendis (kendi puanımın tuttuğu yerleri örnek vererek konuşucam) bir itü inşaat okuyupta yada bir marmara makina mühendisliği okuyupta sonradan olamazmı -olmak için neleri feda ediyorlar üniversite kalitesi burada devreye giriyomu yada uzun bir uğraşmı gerektiriyor hiç 30 yaşlarında ceo olma ihtimali yokmu lütfen cevap bekliyorum ona bakılırsa chief executive officer in kısaltımı ceo ve türkçeyle bir alakası yok bence buda türkçeye bir darbe ama buna kimse dikkat etmiyor.neyse ama soruma önemseyerek cevap verirseniz şimdiden teşekür ederim çünkü bu benim için önemli saygılar…

  emrah

 106. ersen abi cevabın için sağol bir de fizikten hoşlanmam demiştim zorlanıp zorlanmayacağımı yazar mısın? bu arada babamla sima olarak ikiz gibisiniz.Aeo.

  MERVE

 107. ersen abicim çok teşekkür ederim sağol yalnız sanırım sitende bir sorun var ve yazılaırn bir bölümü çıkmıyor.ilgilenecegini düşündüm.herşey için teşekkürler

  elif

 108. Ersen abi cevabın için çok teşekkürler.Ama sorularım bitmedi:D .Ben end. girdiğim takdirde metalurjiyle çap yapmak istiyorum.Biliyorum bu üniversiteye yerleşen pekçokgencin hayali.Ben size bunun gerçekleşebilme olasılığını sorucaktım.Sakarya’nın dezavantajı ise ailemle birlikte yaşayacak olmam yani bir nevi pekçok genç gibi kendimi daha özgür hissetmek istiyorum bende:)Ve farklı insanlar görmek.Ben end. mühendislerinin en ufak hatalarında işten çıkarılabileceklerini duydum.Yani diğer mühendisliklere göre çok daha hatasız olmak gerekiyormuş.Bir de endustri mühendislerinin yerine çoğu yerde makina mühendislerinin alındığı söyleniyor.Sizce üniversite kendimizi geliştirmek için neler yapmalıyız.Son olarak da erasmusun kariyerime ne derece bir etki yapacağını öğrenmek istiyorum .Şimdiden çok teşekkürler.

  Deniz

 109. Selam.ben teknolojı ozurlusu bırı olarak muhendıslık okuyacagım.ama benı muhendıslk cok korkutuyor sankı yapamayacakmşm gıbı gelıyor ben ne yapmalıym?buarada odtü itü falan okumayacağım banada sakarya gelır sakaryada okuyan bırı olarak nasl bakıyorsunuz.Cevabınızı sabırszlıkla beklıyorum terchlerin son bir kaç gunu lutfen bana yardm edin buna gercekten cok ıhtıyacm var.

  sinem

 110. Öncelikle bu karışık ve bir o kadar da zor dönemde böyle bir site bulduğum için çok mutluyum.
  Ben end. müh. tercih etmeyi düşünüyorum.Puanım yıldız ve marmaraya yetiyor.Yıldız her ne kadar teknik üniv. olsa da marmara da ing. eğitim verilmesi bana çok daha cazip geldi.Verdikleri eğitimleri kıyaslarsak iş bulma aşamasında hangisi benim için daha avantajlı olur?Aklım gerçekten çok karıştı bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler…

  ece altunbozar

 111. Tercihlerim arasında Galatasaray Üniversitesi endüstri mühendisliği de var.Acaba bu üniversiteyle ilgili bir bilginiz var mı? Yani teknik olmamasına rağmen marmara ya da yıldız tekniğe tercih edilebilir değil mi? Orası olmazsa çok büyük ihtimalle marmara olur.O da ingilizce eğitim verdiği için yıldız teknik’ten daha cazip geliyor. Endüstri mühendisliği için bir makine mühendisliği kadar teknik üniversiteye ihtiyaç var mı? Kafam çok karışık.Yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler…

  gözde

 112. Merhaba ben 18000lerdeyim ve okul 1liğim var.sizce bilgisayar mühendisliğ,yazılım,mat mühendisliği,endüstri alanlarından hangisinde mezun olduğumuz üniversitenin etiketi daha önemli.hangisinde iyi bir iş bulma imkanım daha yüksek?

  nur

 113. 30.07.2007 tarihi itibariyle 18 yorumdan 10 tane yorum onaylanmıştır.

  Ersen ERDAL

 114. Nehir Merhaba;

  Yukarıda yazılan soruları ve cevapları keşke okusaydın. Yinede cevaplayım sorunu. Daha öncede belirttiğim gibi öncelikle bölümü ardından üniversiteyi seçmelisiniz. Yerinde olsam kesinlikle Odtü Gıda yerine YILDIZ TEKNİK ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ’ni seçerdim.

  Ersen ERDAL

 115. Haktan Merhaba;

  Öncelikle sana yazımındaki dikkatinden dolayı sonsuz teşekkürler.Sorularına gelirsek;

  Yöneticilik olarak Endüstri mühendisliği Makina mühendisliğine göre daha fazla tercih edilmekte. Bunun nedeni ise Endüstri Mühendisliğine verilen yönetim dersleri. Makina Mühendisleri daha teknik işlerde görev aldıkları için yönetici olma yüzdesi daha az. Ama bu demek değildir ki Makina mühendisi olursan tamir yapacak yada birinin emirleri altında çalışacaksın.
  Sermayen varsa kendi işini kurabilir, kaliteli bir fabrikada baş mühendis vs. olabilirsin.

  Lojistik hakkında söylediklerin çok doğru, ayrıca lojistikte programlamanın etkisi çok fazla. Gps adı verilen üstün teknolojinin program fiyatı uçuk rakamlarda.Ayrıca lojistiğin hiçbir zaman tükenecek bir sektör olmadığıda apaçık ortada.
  Endüstri mühendisliği 3.sınıf 2.dönem dersi olarak Benzetim dersinde Lojistik problemleri anlatılmaktadır. Makro Programlama da öğreneceğin bilgilerle Lojistikte iyi işler çıkarabilirsin.Bu da SAü endüstri mühendisliği bölümünde mevcut.Diğer üniversiteler hakkında müfredat bilgim yok.

  İtü’den mezun olman tabiiki diğer üniversitelere göre avantajlı olabilir.Fakat devir öyle bir devir ki üniversitene ve not ortalamana bakmadan bilgilerinle iş yapıyorsun.Hiç kimse sana İtü mezunusun diye kapıyı açmaz, kimse de Yıldız Teknik üniversitesi mezunusun diye kapısını kapatmaz. Öncelikle bölümünü seçmeli ardndan üniversiteni seçmelisin.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.Başarılar ;)

  Ersen ERDAL

 116. ben tercihlerimi yaptım ve endüstri müh. istediğim için en başa onu yazdım.ancak devlet üniversitelerine puanım yetmediği için özel yazdım.(istanbul ticaret üniversitesi)mezun olduktan sonra iş bulmam banamı bağlı yoksa özel okul mezunu olmam sorun olurmu

  eda

 117. Merhaba Eda;

  Öncelikle sınav, stres ,tercih ve tüm yaşadıkların için geçmiş olsun. İstanbul Ticaret Üniversitesi hakkında bilgim yok fakat iyi bir eğitim veriyorlarsa ve sende kendini geliştirirsen neden sorun olsun ki…

  Ersen ERDAL

 118. ben şuanda bir vakıf üiversitesinde okuyorum fakat ve kendimi gerçekten geliştirdiğimi biliyorum 2. sınıf ageçtim biçok farklı işte de çalıştım ve yaptığım işlerde de sürekli tebrik edildim bazılarında kalmam ve o işyerlerinde kalmam teklif edildi.aynı zamanda çok ileri derecede ingilizce ve ileri düzeydede almanca biliyorum fakat şuanda gelecekten korkum var öss ye tekrar girmiştim eşit ağırlıktan biçok yer tutuyor yılıdz işletme iktisat,istanbul işletme -iktisat bazı vakıf üniversitelerinden de burslu gitmek için konuştum ailemde endüstri müh. okurken ekonomiye gitmeme karşı siz ne dersiniz?

  semih

 119. Merhaba ben Gaziantep ve Selçuk üniversitelerinin endüstri mühendislikleri hakkında bilgi almak istiyordum ayrıca Gaziantep endüstri den ODTÜ ne yüksek bir ortalama yaparsam geçme şansım olabilir mi?

  CANSU

 120. Semih Merhaba;

  Korkunun nedeni anlamsız. İki dilide iyi derecede öğrenmişsin.Yazından anladığım kadarıyla şu anda hala okumakta ve okurken de firmalarda çalışmışsın. Ekonomi, iktisat vs. ekstra okumanın sana yararı tabii ki olacaktır. Fakat bölümümü bırakıp yeni bölüm seçeceğim demen mantıksız olur.Biraz daha açık yorum yaparsan daha net cevap verebilirim. ;)

  Ersen ERDAL

 121. Cansu Merhaba;

  Belirttiğin geçişler sadece ortalamaya bağlı değil.Öncelikle yapman gereken Odtü’yü arayıp geçiş için Gaziantep Üniversitesini kabul ediyorlar mı onu sor. Ardından G.Antep üniversitesi endüstri mühendisliği bölümü ile görüş ve onlardan da ayrıntılı bilgi al.

  Ersen ERDAL

 122. Merhaba abi..Ben çukurova üniversitesi gıda mühendisliği öğrencisiyim..Hazırlığı bitirdim bu sene.Yüzde otuz ingilizce burası.Bu sene tekrar sınava girip endüstri mühendisliği yazmak gibi bir fikir var aklımda..Bunun nedeni endüstri mühendisliğinde daha fazla maaşla çalışabilmem..Ama etrafımdaki kişiler gıdada da iyi maaş alabileceğimi söylüyorlar..Tabi ki doğru ama ikisi arasında bir kıyaslama yaparsak endüstri mühendisliğinin avantakları nelerdir.Bir türlü karar veremedim.Yardım ederseniz sevinirim..

  yahya

 123. valla ersen senı gercekten tebrık ettım…endustrı muh aradıgını bulamamıssın ama onunla zaman kaybetmemıssın…ben eger bayan olupta endustrı yazmayı dusunen arkadaslar varsa sımdıden acızane fıkrımı soylemek ıstıyorumm..bu bolumu YAZMADAN ONCE EN AZ KIRK DEFA DUSUNUN..gerekırse bayan endustrı muh bulun konusun okuyan ogrencılere sorun..ama cok dusunun oyle karar verın..

  dila

 124. merhaba ben yurt dışında sofya teknik universitesi endustri muh(ingilizce) bölümünde okuyorum abı su an benım yurt dısında okumam helekı sofyada okumam benım ıçın gelecekte bır artı olur mu abı su an ucretı dusunmuyom kendımı gelıştırmeyı dusunuyom sadece bu konuda yardım ıstıyom

  musa

 125. Merhaba ben mert ,
  daha liseye yeni başladım ama ilerdeki hedefim endüstri mühendisi olmak bilmek istediğim bir endüstri mühendisinin aldığı aylık gelir ortalama ne kadardır tabii belli bi zaman bu görevi yaptıktan sonraki maaş ???? bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim …………. :-)

  mert

 126. merhaba ersen abi ben bu sene sınava girdim ve şu an doğuş üniversitesi burslu endüstri mühendisliğine girme hakkı kazandım.Acaba özel üniversiteden mezun olursam işte dezavantaj olur mu?

  duygu

 127. merhaba ersen abi:)sonuçlar açıklandı we dumlupınar endüstri mühendisliğini kazandığımı öğrendim..sorum şu:sizce okuduğumuz süre içerisinde kendimi geliştirmek dışında herhangi bir alana yoğunlaşmalıyım..tekstil,seramik ws..eğer öyleyse hangi alanları önerirsiniz?cewaplarsanız sewinirim..şimdiden teşekkürler..

  müberra

 128. mrb ersen abi ben kocaeli makine mühendisliğinde okuyorum 1. sınıf bitti not ortalamam 3,47 aklimda birsürü sey dolasiyo.oncelikle egeye yatay geçiş basvurusu yapmayi düsünüyorum ama bunun bi cok sorunuda doguracagini biliyorum(tekrar ing.sinavi hazırlık,bazı derslerin kabul edilmemesi)ayrica 1976 da kurulmus ve 12 profu olan kocaeli mi yoksa 94 de kurulmus 8 profu olan ege mi tam karar veremiyorum bu konuda yardimci olursan cok sevinirim.ayrica cap basvurusu da yapmayi düsünüyorum endüstri müh.le sence cok zorlanirmiyim veya gerek varmi??diğer bi alternatif bolüm degistirmek.aslinda bolümümden memnunum ama mekatronik müh.de makine ile icli disli. onümde 3 tane secenek var en iyisini yapmayi istiyorum.abi sence en mantiklisi hangisi ayrintili bi cevap yazarsan cok sevinicem. yalniz cok az zamanim kaldi.basvurular biticek cevabini bekliyorum…

  alper

 129. mrb ben ankaradan tolga ben sınava gelecek sene girecem elektronik haberleşme mühendisliği düşünüyorum senin bu bölüm hakkında ki görüşlerini alabilir miyim?teşekkürler

  TOLGA

 130. doğu akdeniz üniversitesi endüstri mühendisliğini burslu kazandım.. eğitim dili tamamıyla ingilizce.. kıbrıs olması benim için dez avantajmıdır desem.. tüm yorumlarınızı okuduktan sonra ayıp olacak bu soru.. iş bende biter, teneke olmamalıyım biliyorum.. fakat buda kıbrıs için bir yorum olsun mümkünse.. asıl size sormak istediğim ise.. artık yönlenmem gereken alanı seçmeliyim.. açıklayıcı bir şekilde endüstri mühendisliğinin alanları dediğiniz proglamlama,optimizasyon vs. bu alanların hepsinin temel anlamını yani yapacağım işin ne olacağını kısa kısa yazarsanız çok sevineceğim.. hatta bence bu alanların detaylarıyla açıklamalarını yaptığınız bir yazı yazmalısınız.. bu çok faydalı olur hepimiz için inanın.. ne olmak istediğimize karar vererek ideallerimizle ilerlemeliyiz.. şimdiden çok teşekkür ederim.. cigdem

  cigdem

 131. Selam Ersen abi,sana bu bölümle ilgili sorular sormuştum..sakarya endüstri mühendisliğini kazanmışım hayırlısı olsun,bir söyleyeyim dedim.

  Merve

 132. abi merhaba ben yıldız teknik endüstri müh 2.öğretimi bu sene kazandım.İnşallah ben üniversitede işletme mastırı ve 2.yabancı dil olarak almanca yapmak istiyorum.Sence bu şartlar altında iş bulma olasılığım ve ortalama alcağım maaş nedir?bilgi verirsen gerçekten çok teşekkür ederim.Şimdiden saol(inşallah yazımı beğenmişsindir)

  zeynep

 133. Merhaba Ersen ben Boğaziçinde Makina Müh. okuyorum hazırlıgı bitirdim. Makinaya isteyerek girmeme ragmen uzun zamandır kafamdan endüstri mi yazsaydım acaba diye bir düsünce geciyor. Endüstriye gecme sansım var ama kararsızım. Sence gelecek acısından bu iki meslekte hangisinin önü daha fazla acıktır hanginde yükselme olanagı daha fazladır? Acıkcası Endüstri mühendislerine burada kendilerine gelecegin yöneticileri diye bakılıyor aslında ders programlarına baktıgında isletme ekonomi böolümlerinden dersler alıyorlar tabiki bu bir kriter degildir ama kafamı karıstırmaya yetiyor. Bölümümün hocaları endüstri müh. diye birsey yoktur diyor ve kötülüyor celiskide kaldım kısaca. Yardımcı olursan cok sevinirim devam mı etmeliyim yoksa endüstriye mi kaymalıyım?Tesekkürler..

  harun

 134. Yahya Merhaba;

  Gıda mühendisi mi yoksa endüstri mühendisi mi olursan daha çok maaş alacacağını kimse sana söyleyemez.Bu senin gireceğin sektöre, mevkiye vs. göre değişecektir fakat yerinde olsam endüstri mühendisliğini tercih ederdim. Sanaayi sektöründe gıdaya göre çok daha ciddi yatırımlar olduğu için bu maaş ve iş potansiyelini arttırmaktadır.

  Ersen ERDAL

 135. Dila Merhaba;

  Bayan bir endüstri mühendisi olarak çektiğin sıkıntıları ayrıntılarıyla aktarırsan yazıyı ve yorumları okuyan bayan arkadaşlara yardımı dokunacaktır.

  Ersen ERDAL

 136. Musa Merhaba;

  Çok üzgünüm ama soruna bir yanıt veremeyeceğim.Bilgim olmadığı konularda konuşmak istemiyorum.Ama herhangi bir kaynak vs. bulursam mutlaka mail atarım.

  Ersen ERDAL

 137. Mert Merhaba;

  Yukarıda belirtmiştim fakat gençliğinden dolayı sabırsızlığını düşündüğüm için tekrar cevap vermek istedim.Tanıdığım bildiğim endüstri mühendisleri arkadaş ve akrabalarım 600 ytl ile 7 milyar arasında maaş alıyorlar.

  Ersen ERDAL

 138. Merhaba Duygu,

  Öncelikle tebrik ederim.Özel üniversiteden mezun olman sana hiçbirşey kaybettirmez.Yeter ki boş girip boş çıkma :)

  Ersen ERDAL

 139. Müberra Merhaba;

  Bilgisayar, programlama ve imalat sektörü hakkında öğrenebildiğin kadar fazla şey öğren.Üniversitenin yaptığı teknik gezilere katılmaya çalış ve stajlarını iyi yerlerde yapmaya çalış.Sana diyebileceklerim bunlar.Hayatında Başarılar…

  Ersen ERDAL

 140. Alper Merhaba;

  Öncelikle 3.47′lik ortalaman için tebrik ederim. Yatay geçişi düşünmek yerine çap yapmayı düşünmelisin bence.Kocaeli’den hem makina hemde endüstri mühendisi olarak mezun olman sana çok yarar sağlar.

  Ersen ERDAL

 141. Tolga Merhaba;

  Bölümün hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değilim fakat Elektrik elektronik mühendisliği için bile öğretmenler elektrik bölümüne ağırlık verin Türkiye’de elektronik ciddi anlamda gelişmedi diyorlar.Bilgim olmadığı için şunu yapmalısın veya yapMAMAlısın diyemiyorum.

  Ersen ERDAL

 142. Çiğdem Merhaba;

  Öncelikle yazıları ve yorumları okuyup ardından yorumunu yaptığın için teşekkür ederim.

  Belirttiğin alanları ayrıntılarıyla yazmak istiyorum fakat işlerim ve okulumdan dolayı kişisel sitemle ilgilenemiyorum.Sadece yorumları cevaplayabiliyorum.Boş bir vaktimde belirttiğin alanları ve işleri ayrıntılarıyla ve kaynaklarla aktaracağım.

  Ersen ERDAL

 143. Merve Merhaba;

  Tebrik ederim.Okulunda başarılar.

  Ersen ERDAL

 144. Zeynep Merhaba;

  Yazına dikkat ettiğin için teşekkür ederim. İşletme yüksek lisansı ve ikinci bir yabancı dilin çok fazla artısı olacaktır buna emin olabilirsin.

  Ersen ERDAL

 145. Harun Merhaba;

  Çok iyi çalışıp ortalamanı yükseltmeli ve ardından endüstri mühendisliği ile çap yapmayı düşünmelisin.

  Ersen ERDAL

 146. merhaba abi.teşekkürler yorumun için ama ben hala karar veremiyorum..ben lisede de üniversitede hazırlık okudum..üniversiteye de ikinci senemde girdim.biraz sıkmaya başladı bu beni.kendimi yorgun hissediyorum..bazen göze alamıyorum bu seneyi..endüstri mühendisliği için bu bir seneyi göze almalımıyım?şunu datekrar edeyim..endüstriyi daha çok seviyorum ama gıda da itici gelmiyor..bunu,maaş ve iş bulma kolaylığını düşündüğümde arada kalıyorum..etrafında örnek verebilirsen sevinirim böyle şeyler yapan varsa..yardımlarına ihtiyacım var..

  YAHYA

 147. öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.ben sakarya üniversitesi endüsrtri müh. kazandım.sitenizi yeni gördüm ve sakarya müh. hakkında yazdıklarınızdan dolayı çok mutlu oldum.arkadaşlar sormak istedigim bir çok seyi sormuş.fakat ben 1. sene ingilizce hazırlık okumak konusunda kararsızım.üç senedir ing. dersi görmüyorum.bi çok seyi unuttum.sizce hazırlık okumalımıyım?okumazsam zorlanırmıyım?teşekkürler

  seda

 148. selam ben tuba.size bi soru sormuştum ama sorum ekranda görünmüyor

  tuba

 149. 23.08.2007 tarihi itibariyle gelen 10 yorumdan 4 tanesi onaylanmıştır.

  Ersen ERDAL

 150. Yahya Merhaba;

  Bir sene daha kaybetmek istememe nedenini çok iyi anlıyorum. Şimdi diyorsun ki tekrardan aynı stres , tekrar çalışma , tekrar para ve kaybedilen bir sene…

  Bende sana şunu diyeyim ki koskoca hayatın için 1 sene fazla mı yani? Kesinlikle istediğin bölüme yerleşmek için mücadele et.Gerekirse bir seneni kaybet, ama bir senem kaybolacak diye hayatını mahvetme. Hayatını mahvetmekten kastım Gıda mühendisliğini seçeceğin için değil, sadece çok istemediğin bir bölüme girmek seni pişman edebileceği için bunu belirttim.

  Ayrıca şunu düşün ki lise dört seneye çıkarıldı ve öbür sene üniversiteye giren öğrenci sayısı çok azaldı.Bu yüzden şansın artacaktır. ;)

  Ersen ERDAL

 151. Seda Merhaba;

  Yukarda Deniz’e aynı cevap vermiştim, yine yazıyorum.

  Sakarya’nın sistemi şu. Hazırlık zorunlu değil;
  Diyelim kendi isteğinle hazırlık okudun.Hazırlık sonunda birinci sınıfın başında ingilizce sınavı var.

  *Eğer bu sınavdan 70′ten yüksek alırsan İngilizce eğitim alıyorsun. Fakat tüm derslerini ingilizce almıyorsun. Bölüm temel dersleri adı altında geçen dersleri türkçe yerine ingilizce alıyorsun ve en önemlisi diplomanda İNGİLİZCE yazıyor.

  *50-70 arası alırsan ingilizce eğitim görmüyor ve diplomanda türkçe yazıyor.Fakat birinci sınıfta verilen ingilizce derslerinden muaf oluyorsun.Yani o derslere girmiyorsun.

  *50′den düşük alırsan diploman ve eğitimin Türkçe olurken birinci sınıfta verilen İngilizce dersini alıp geçmek zorunda oluyorsun.

  Fakat önemli bir durum var o da şu;Hazırlık okusanda okumasanda bu sınava girebiliyorsun.Yani bir seneni hazırlığına vermek yerine yazın ingilizce kursuna git ve girdikten sonra ingilizce sınavına gir.Hem senin içim maliyeti düşük olur hem de bir seneni vermezsin boşu boşuna.

  Fakat şunu unutmaki Teknik ingilizce ile normal ingilizce arasında farklılıklar var.Yani teknik olarak bir dersi ingilizce alırsan avantajın olur.

  Sana tavsiyem yazın ingilizce kursuna git , sene başında da hazırlık seçme ve ingilizce dil sınavına gir.60′dan yüksek al ve ingilizce eğitimini al. Diplomanda ingilizce yazacağı gibi bir sene de kaybetmemiş olursun.

  Ama dersen ki ben ilk sene hayatımı yaşamak, sınav stresini unutmak ve tatil yapmak istiyorum o zaman hazırlığa gir bir yandan da ingilizceni geliştir.

  Ersen ERDAL

 152. Tuba Merhaba;

  Ard arda 4. yorumun olduğu için belirtmek istedim.

  Msn Türkçesinin hayatımıza bu kadar girmiş olmasından dolayı çok rahatsızım.Birçok yorumu imla hatalarından dolayı onaylamıyorum. Kaç yorumu onayladığımı ise belirtiyorum zaten.Hatasız bir dille sorularını belirtirsen onaylar ve yardımcı olmaya çalışırım ;)

  Ersen ERDAL

 153. Selam Ersen abi. Abi ben bu sene endüstri mühendisliğini kazandım ve şunu merak ediyorum eğer ki çap yada yüksek lisans yapma imkanım olursa nelerden yapmam benim yararıma olur? Senin tavsiyen nedir?Ve bir sorum daha var abi.Kendimi su 4 sene boyunca en iyi şekilde geliştirebilmek için neler yapmalıyım sence? Tavsiyelerin neler? Umarım bu sefer çok imla hatası yoktur :) Bütün gayretimle yazmaya çalıştım.

  emre

 154. Emre Merhaba;

  Endüstri mühendisi için önemli kıstaslardan birisi de imalat bilgisidir. İmalat bilginin artması açısından makina mühendisliği iyi bir çap tercihi olabilir.

  Yüksek lisans için ise işletme master’ı diyorlar fakat ne yapmışlığım ne de bir tanıdığım var…

  Kendini geliştirmene gelirsek öncelikle girdiğin bölüm derslerini çok iyi öğrenmeye ve stajlarda uygulamana bak. Ben ilk yaptığım stajın verimli olmadığını düşündüğüm için ikinci yaptığım üretim stajında zaman ve metod etüdü gibi etüdlere çok önem verdim. Çünkü gördüm ki ilk stajımda iyi öğrenememiş ve uygulayamamışım.Benim bu konuda şansım vardı ki abim endüstri mühendisi, fakat senin veya diğer arkadaşların bu tarz bir şansı olmayabilir.

  Ayrıca yabancı dilini çok geliştirmeye bak.Adeta yut.Bilgisayar derslerine çok önem ver ve kesinlikle bir bilgisayar al,laptop almanı öneririm.Bilgisayar derslerine kendi bilgisayarınla girebilirsin. Çok daha hızlı ve verimli olabilirsin. Ayrıca kendini bir alana doğru yöneltmelisin.Ben biraz bilişim ağırlıklı oldum mesela.Çünkü beni çeken buydu.Bir yandan farklı şeylerle de ilgilendim. Bu kısım artık senin hobine kalmış ;)

  Ersen ERDAL

 155. Merhaba,
  Bir Endustri Muhendisligi ogrencisi olarak ve bir Izmirli olarak yakindan ilgilendigim icin soyleyebilirim ki, Ege Universitesinde Endustri Muhendisligi Bolumu yoktur. Yukaridaki bilgileri okudugum sirada bir an kendimden suphelenip tekrar arasirma yaptim. Ege Universitesi Muhendislik Fakultesi bunyesinde Endustri Muhendisligi bolumu bulunmamaktadir. Yazilari yazan arkadaslarim sanirim Ege Universitesi Kampusu icerisinde bulunan fakat Dokuz Eylul Universitesi bunyesinde egitim veren yerle karistiriyorlar. Bununla beraber yukaridaki yerlesme bilgileri ile soru soran arkadalarim o yerlesme bilgilerine nasil ulastilar o da ayri bir tartisma konusu… Tesekkurler…

  Erdem

 156. Merhaba Ersen abi.Ben geçen sene Çukurova endüstri mühendisliğine yerleştim,1 yıl hazırlık okudum.Bu sene çok çalışıp İTÜ’ye yatay geçiş yapmayı ya da çift anadal yapmak istiyorum.Sorum şu:çukurovada iyi bir öğrenci(çift diploma ile) olmak mı?Yoksa İTÜ’de sıradan bir öğrenci olmak mı?Sizce hangisini tercih etmeliyim?

  tuba

 157. Merhaba Ersen Abi,ben lise son sınıf öğrencisiyim ve endüstri mühendisliğine gitmeyi çok istiyorum. Aslında herşeyi yazmışsınız ama ben yine de bu mesleğin alanlarını ve işlevlerini tam olarak bilmiyorum. Mesela bu bölümden mezun olan birinin bi bankada çalıştığını duymuştum. Bankada nasıl bir görevde çalıştığını merak ediyorum. Yardımcı olursan gerçekten çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

  merwe

 158. abi merhaba ben kırıkkale endüstri mühendisliğini kazandım yukarda yazılanlara göre iş bulurken okulun önemli olduğunu belirtmissiniz kırıkkale üniverstesinden bu bölüm altında mezun olmam bir dez avantajmıdır benim için cevaplarsan sevinirim şimdiden teşekkurler

  orkun

 159. Merhaba ersen abi Öncelikle seni tebrik etmek isterim bu siteyi açarak yeni başlayanlara yol gösterdiğin için.

  Bende ODTU-Endüstri mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim şu an için. Aslında elektronik istemiştim olmayınca daha düşük bir yer seçmek yerine end. müh. seçtim. Yani üniversite seçtim aslında. Herneyse hala elektroniğe geçme gibi bir isteğim var içimde. Ama endüstri mühendisliğinde devam edicem gibi gözüküyor. Ancak kesinlike sadece endüstri mühendisliği diplomam olmayacak. en azından öyle istiyorum. Çap konusunda imalat sektörü demişsin makine mühendisliğine çap yapma tavsiyesi vermişsin. Aslında ben işletme ya da bilgisayar düşünüyordum. Bilgisaya karşı epey bir ilgim var yazılım programcılığı üzerine. Herneyse hangisini tavsiye edersin ? Şu da gerçek ki çift yapma şu an için sadece bir hayal ve hayal gibi kalacak gözüküyor :) Olur da 1.sınıfın sonunda 4.00 getirir de çap yapma hakkı kazanırsam ki diye soruyorum bunları. Olmadı yan dal tercih edicem. Sence o nasıl olur nasıl bir şey tercih etmeliyim ? Bir de açıköğretimden ayrıca işletme diploması alacak olan elektronikte tanıdıklarım var. Herneyse daha yolun başındayım ve yukarda yazdıklarım arasından kendime bir yol çizmem gerek. Arayış içerisindeyim şu an için :) Konuşabileceğim pek bir endüstri mühendisi tanıdığım yok. Şİmdiden teşekkürler…

  kaan

 160. Böyle bir site hazırladığınız için sizi tebrik ederim.Siz endüstri mühendisliğinin bayanlara göre sakıncası olduğunu düşünüyor musunuz?Çevrenizde olumsuz düşünen kişiler var mı?Teşekkürler.

  bilgesu

 161. merhaba ben deniz,endüstri mühendisliği okuyorum daha birinci sınıfım,ama kendimi geliştirmeye bu seneden başlamak istiyorum.sizce hangi dilleri ve hangi pprogramları öğrenmeliyim.

  deniz

 162. Merhaba ersen abi. Ben bu sene Dumlupınar Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünü kazandm.Benim sorum şu: ingilizce dışında 3. bi dil olarak hangi dili önerirsiniz ve kendimi geliştrmem için dışarıdan kurs almama ihtiyaç varmı yoksa bölümümün dersleri benim için yeterli mi?Çift anadal olarak makine mühedisliği yaparsam bana getirisi olur mu? Şimdiden teşekkürler…

  leman

 163. teşekkürler ersen abi yardımların için…

  yahya

 164. slm ersen abı ya itü endüstri mühendisliginde hazırlık hakkında bılgı alabılırmıyım?hazırlık fılan varmı?saygılar…

  dogan

 165. Benim sorularım onaylanmadı mı Ersen Abi :(

  merwe

 166. ben sakarya üniversitesi endüstri mühendisliğini kazandım.kazandığımda tebriklerden başımı kaldıramadım.bu bölümüde cok istiyordum. Sorum şu olacak ingilizce gercekten cok mu önemli? bunun yerine artı bir dil eklemenin(mesela almanca) getirisi ne olur? bi de stajın firma olarak nerde yapıldığı cok önemli mi? bilgileriniz için simdiden tesekkürler

  ahmet kk

 167. ARkadaşlar Merhaba; Şu an tatilde olduğum için sorularınızı yanıtlayamıyorum.Tatil dönüşü mutlaka sorularınızı ayrıntılı bir şekilde yanıtlayacağım…

  Ersen ERDAL

 168. Merhabalar…Ben Osmangazi Üniversitesi endustri mühendisliği ikinci sınıfa geçtim.Bu yıl yandal okumak istiyorum ama bana ilerde ne gibi bir faydası olur tam kestiremiyorum.İstedigim yandal bölümleri metod mühendislıgi ve sistem mühendisliği.Bir sorum daha olacaktı arkadaslarım acıkogretim ile işletme fakültesi okuyorlar bunu ilerde iş başvurularında önemli bir artısı olur mu?Teşekkürler…

  ceren

 169. slm ersen abi oncelikle siteni cok begendigimi soylemek istiyorum.ben sofya teknik uni.(ingilizce) ogrencisiyim,bir AB ulkesinde universite bitirmis olmanin turkiyedeki artilari nelerdir?simdiden ilgi ve alakaniz icin tessekur ederim.

  Vaiz SENTURK

 170. merhaba ersen ağabey,endüstriyel tasarım endüstri mühendisliğinin içindemi yoksa başka bir bölüm mü bitirmek gerekiyor,yani sadece endüstri mühendisliğini bitirerek aynı zamanda bir endüstriyel tasarımcı olunabilinir mi?…şimdiden teşekkür ederim

  bekir

 171. Merhaba,
  Bu sene Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ne girdim. Daha okulum başlamadı bile. Heyecanlıyım biraz açıkçası. Bölümünden birçok kişiye nazaran memnunum, en azından isteyerek yazdım ve ileride de memnun olacağımı bilyorum.
  Tıp istedim ama olmadı ve bir yanımı farkedip endüstri mühendisliği yazdım; benim insanlarla uğraşmam gerek. Makine ile, defterlerle, paralarla, hesaplarla uğraşmaktan çok benim “insan” ile uğraşmam onunla ilgilenmem gerek. Ve bana en yakın mesleğin tıptan sonra endüstri mühendisliği olduğuna karar verdim. Bu konuda sizce yanılıyor muyum? Gerçekten düşlediğim bir ortamı bulabilir miyim?
  Ve bir sorum da şu; üniversite isminin insanın kolunda altın bir bilezik olduğun biliyorum fakat bu altın bileziğin de iş hayatında sadece ilk birkaç yılda işe yarayacağının da biliyorum. Ondan sonrası kişinin kendisine bağlı olarak değişiyor. Kendimi sürekli olarak geliştirmem gerekiyor; hemen hemen her konuda. Bu özellikle benim bölümüm için oldukça gerekli. Peki daha ne yapabilirim? Ya da şöyle sorayım daha ne yapmalıyım? Üçüncü bir dil? Çok iyi düzeyde bilgisayar? Pratik? Okumak? Her yönde ve her türlü şeyi okumak? Gerekirse doktora? İş hayatında geçerli bir çevre? Daha ne yapmalıyım? Yapmam gereken her şeyi yapmak istiyorum…
  Teşekkürler…

  Eren

 172. Ersan Bey merhaba;

  öncelikle aydınlatıcı ve açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler, nette endüstri mühendisliği ile ilgili arama yaparken size rastladım ve kafamdaki bir çok soru işaretine cevap buldum sayenizde. Ama soru işaretlerim bitmiş değil. Ben Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü 4. sınıfta okuyorum. Ama istediğim yer değildi, normalde sayısalcıydım ama girdiğim sene sistem değişti, sınavda aşırı heyecan yaptım ve yanlış tercih yüzünden aklımın ucundan bile geçmeyen bir bölüme girdim. Sayısalcıyken sırf matematikle tm alan bir yere üstelik.. sistem kurbanıyım diyebilirim yani.. okuduğum bölüm bir türlü içime sinmedi ve hakettiğim yerde olmadığımı düşünüyorum. Tekrar öss’ye girmek istiyorum bu sene, hedefim endüstri mühendisliği, il olarak sakarya, balıkesir, uludağ veya denizli olabilir. Ekonometri ile endüstri mühendisliğinin ortak dersleri var; yöneylem, mikro-makro iktisat, istatistik, olasılık gibi. Eğer endüstri mühendisliği olursa bu derslerden muaf olma şansım var mı? Ve Sakarya Endüstri Müh. 1. ve 2. öğretim için ortalama kaç puan almam gerek, bu seneki taban puanlar hakkında bir bilginiz var mı? Bu seneki öss’ye giren sayısının az olması avantajından yararlanmak istiyorum ve dersaneye gitme düşüncem bile var, çok istiyorum çünkü. Sizce mantıklı mı, olabilitesi var mı?
  Cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler…

  Merve

 173. önceikle çok teşekkürler.Ben istanbul üniversitesi endüstri müendisliğini kazandım ileriki hayatımda kendime güvenmelimiyim,yani iyi bir üniversitemi birde arkadaşlarım neden itü kimyaya gitmedin diyo bence endüstri istanbul oradan daha iyi sence abi?şimdiden teşekkürler

  barış

 174. merhaba
  baskent üniversitesi em öğrencisiyim 1.sınıf bitti
  hangi alana yönelmeliyim bilmiyorum çünkü henüz em hakkında tam bir bilgim yok
  yine de üretim planlama ya da programlama ilgimi çekiyor
  bunlarla ilgili yan dal önerir misiniz?(örn programlama için bilgisayar müh uygun mu)
  bir de bayan olarak dezavantajlar sizce neler olabilir ve onları nasıl avantaj haline dönüştürebilirim
  ilginize tesekkür ederim
  siteniz bizler için cok iyi bir fırsat zaman ayırdığınız için tekrar tesekkürler…

  nurten

 175. Arkadaşlar ben erciyes endüstri mühendisliğinde okuyorum geçen sene mezun olan arkadaşlarımın hemen hemen hepsi şu an 1500 ytl maaşla işe başladı.tercihlerinizi sanayinin yoğun ve öğrenci sayısının az olduğu yerleri seçin.

  ömer

 176. 9 eylül endüstri mühendisliği hakkında bilgi verebilirmisiniz….

  yıldırım

 177. Tuğba Merhaba;

  TAbiiki sıradan bir öğrenci olmak yerine başka bir üniversitede iyi eğitim almış, çift anadal yapmış bir öğrenci olmak iyidir.

  Ersen ERDAL

 178. Merve Merhaba;

  Bankaya endüstri mühendisi arayan şirketlerin insan kaynakları bölümünde veya insan kaynakları sitesinde hangi özelliklerde yönetici olacaklarını belirtirler.Oradan bakabilirsin.

  Ersen ERDAL

 179. Orkun Merhaba,

  Yukarıda belirtilen tüm soruları ve cevapları okursan net bir cevap alabilirsin bu soruyu bana ileten 4 yorum var.

  Ersen ERDAL

 180. Kaan Merhaba,

  Senin yerinde olsam mantığıyla cevabını vermek istiyorum. Elektronik okusaydım işletme bölümü ile çapı düşünürdüm. Endüstri’de çap yapma imkanım olsa makina mühendisliği ile yapardım.Tekrar belirtiyorum, bu tarz konuları üniversitelerin bölüm hocalarına mail ile sorabilirsiniz.Benden çok daha tecrübeli hocalarımız çok daha net ve yararlı cevaplar verecektir. Hayatında Başarılar ;)

  Ersen ERDAL

 181. Bilgesu Merhaba;

  Ben bayan olmanın imalat sektöründe dezavantaj olabileceği kanaatindeyim.Sonuçta 100′lerce erkek üretim sorumlusunun altında olacaklar.

  1.Bayan endüstri mühendisi işçi bakışlarından olumsuz etkilenebilir.
  2.Bayan endüstri mühendisleri disiplin sorunu yaşayabilirler.Bazılarının tarifiyle biraz cadı olmak lazım :)
  Benim bu cevabım tecrübemle değil mantığımla belirttiğim cevaplar.Endüstri mühendisi bir bayana sorarsan çok daha net cevap verir.

  Ersen ERDAL

 182. Leman Merhaba;

  TAbii ki makine mühendisliğinden çap yaparsan avantajları olur. Yabancı dile gelirsek 3. bir dil olarak Almanca diyebilirim.

  Ersen ERDAL

 183. Vaiz Merhaba;

  Net cevaplarım olamayacak maalesef sana. Yanlış bir bilgi verip insanları yönlendirmek ve yanıltmak da istemiyorum doğrusu.Fakat ana dilin gibi bildiğin ingilizcenin sana büyük avantaj sağlar.Hayatında Başarılar

  Ersen ERDAL

 184. Bekir Merhaba;

  Ayrı bir bölüm ve bitirmek gerekiyor. http://www.etmk.org adresinden ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsin.

  Ersen ERDAL

 185. Eren Merhaba;

  Çok mantıklı ve hedefli ilerliyorsun.Bundan dolayı seni tebrik ederim.Hırslı olman harika.

  Endüstri mühendislerinin çalışma alanlarına bakarsan bu konuda hangi yöne ilerleyeceğini bilebilirsin.Sitemde mevcut bu konu. Artılara gelirsek bilgisayar,yabancı dil(ler) ve imalat sektörü hakkında ciddi birikiminin olması çok büyük artı olur. Kendini bilgisayarda geliştirmenin yanında hızlılığa önem vermelisin.Tab tuşunu kullanamayan Telekom yetkilileri var bu memlekette. Artık bilgisayar bilmek artı değil, program bilmek ve aşırı pratik olmak önemli. Yaptığın zaman etüdlerini kağıtta formlara aktararak yarapak standart zaman hesabı yapman 4 gününü alırken excel’de yapman 4 saatini alır. Önemli olan isteklerine en iyi cevap verecek programı kullanabilmen.Hayatında Başarılar.

  Ersen ERDAL

 186. Merve Merhaba;

  Şuna olabilitesi değilde olma olasılığı desek iyi olur sanki :)
  Cevabına gelirsem öncelikle ekonometri bölümü hakkında bilgim olmadığını belirtmek isterim, derslerden muaf olma olasılığına gelirsek bilgim yok bu konuda. Üniversitelerin internet sitelerine girerek öğrenci işlerine sorunu iletebilirsin.Sakarya Üniversitesinin öğrenci işleri mailini vereyim: ogrisl@sakarya.edu.tr

  Mail atarsan sana cevap vereceklerdir bu konuda.

  Taban puanlara gelirsek Google’dan üniversite taban puanlarına ulaşabilirsin. İki tık uzağında bu bilgiler :)

  Umarım istediğini başarırsın.
  Hayatında Başarılar

  Ersen ERDAL

 187. Barış Merhaba;

  Bırak arkadaşların desinler.Sen istediğin bölümdesin ve gayet de iyi bir bölümdesin.MEzun olman ve başarılı olman dileğiyle.

  Ersen ERDAL

 188. Nurten Merhaba;

  Sorduğun soruların hepsi daha önceki cevaplarımda var.

  Ersen ERDAL

 189. Yıldırım Merhaba;

  http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Icerik/Icerik.php?KOD=64

  Buradan ulaşabilirsin bölüm hakkında bilgilere.

  Ersen ERDAL

 190. abicim merhabalar…
  öncelikle yardımlarınız için teşekkürler…
  ersen abi ben bu yıl tercih yapmamaya karar vermiştim ama dersanelerin kapısından giremez oldum psikolojimin 3. yılı kaldıramayacağını düşünüyorum ek kontenjanla tercih yapmak istiyorum 280 puanım var atılım üniversitesinde endüstri mühendisliği tutuyor büyük ihtimalle ama isimden kaybedersin iş bulamazsın yorumlarını çok alıyorum hocalarım eğer bu bir eksiyse sen kendini geliştir artıya dönüşsün şeklinde konuşuyorlar ama yine de kesin bir karar veremedim bana yardımcı olur musun?

  mina

 191. Mina Merhaba;

  3.senenin zorluğunuz her anlamda yaşayacaksın biliyorsun. Bunu kaldıramam ve endüstri mühendisliği düşünüyorsan neden olmasın. Üniversitenin tabiiki etkisi var fakat daha önce de belirttiğim gibi biraz sende iş bitiyor.

  Ünivertie hakkında bilgim yok, fakat istediğin bölüm buysa başarabilirsin..

  Ersen ERDAL

 192. 2000 mezunu Endüstri mühendisiyim. Öncelikle iyi bir firmadan çağırılmanız için cv nizde ingilizce “çok iyi” yazmalı. Hatta iyi bir TOEFL sınav dereceniz olmalı. Bilgisayar bilginiz sadece bir artıdır. İkisinci mülakatta kendinizi iyi ifade edebilmeniz gerekir. Akıcı konuşma, kılık kıyafet iyi olmalı. Yeni mezunsanız sadece bu ikisine dikkat ederseniz %90 iyi biyerdesiniz. Okulda öğrendikleriniz ancak iş hayatında biraz yol katettikten ve olgunlaştıktan sonra (patronlara alışmak, işletme kültürlerine alışmak, sisteme alışmak) tam olarak uygulayabilirsiniz. Kısacası Endüstri Mühendisliği canavar bir seçim fakat Çok İyi ingilizceniz var ise…

  Erdal

 193. Erdal Bey Merhaba;

  Yazınız için teşekkür ederim. Sizin gibi bilinçli mühendisler sayesinde bu bölümde endüstri mühendisliği öğrencileri ve lise öğrencileri ciddi bilgiler alacaklar.Ayrıca ayrıntılı olarak Endüstri mühendislerine tavsiyeler adlı bir yazı yazabilirseniz sitemde yayınlayabilirim.

  Ersen ERDAL

 194. Merhaba.Ben malesef kırıkkale ünvde bu sene başladım endüstri mühendisliği bölümüne.bu bölüme bilinçli girdim bölümü seviyorum fakat kendimi burda iyi yeiştirebileceğime inanmıyorum yatay geçiş düşünüyorum ama Ankara’da oturduğumuz için annemler pek yanaşmıyor bu arada not ortalamasıda var tabi…neyse sizin gibi rakiplerimle tanışmak isterim. Bu arada siteyi hazırlamanız bizim gibilere yarar sağladığı kadar size de sağlıyordur en azından reklam:).Neyse teşekkür ederim iyi akşamlar

  tuğçe

 195. Yaratıcı düşünme yeteneğine sahip birisiyim ama iş edebiyat dersinde kompozisyon yazmaya gelince hiç üretken olamıyorum. Antisosyal (asosyal değil) birisiyim, insanlarla günlük konuları konuşmayı sevmem. Herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek, en basit konularda bile hata yapmamaya çalışmak kişisel özelliklerimden diğerleri. Türkçe, matematik ve içinde matematik geçen derslerde çok başarılıyım, sosyal dersler pek ilgimi çekmez. Matematikte en iyi olduğuma inandığım ve en çok sevdiğim konu ‘problemler’ dir. ‘ Kendini herhangi bir dersteki herhangi bir konuyla ifade etmen gerekse neyi seçerdin? ‘ şeklindeki bir soruya da cevabım bu olurdu. Tüm bu özelliklerim dikkate alındığında, bana endüstri mühendisiliğini seçmemi önerir misiniz?

  gürkan

 196. Merhaba… öncelikle çok güzel bilgiler vermişsiniz endüstri mühendisliği konusunda teşekkürler. Benim hayalim idealim mimarlık, mimar olmaktı. ancak Türkiyede kazanamadım şimdiki gideceğim üniversitede de not sınırından dolayı giremiyorum. Sofya teknik üniversitesinde endüstri mühendisliği bölümüne kaydımı yaptırdım ama kaygılarım çok çünkü ben hiç endüstri mühendisi olabilmeyi düşünmemiştim. Açıkcası baya iyi bi tasarım yeteneğim var. sizce bu yeteneğimle endüstri mühendisliğinde gelebileceğim en iyi konum nedir? hangi alanlarında başarılı olabilirim? bana bilgi verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  Pınar

 197. selam bu sene istanbul teknik üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünü kazandım. Giriş dersi ödevi olarak dünyadaki farklı endüstri mühendisliği tanımlarını bulmam lazım ve hocamız internet kaynaklarını kabul etmiyor. bu konuda bana önerebileceğiniz bir kitap veya e-kitap varsa çok sevinirim sevgiler

  zeynep

 198. Gürkan Merhaba;

  Konuda bahsettiğimiz olan senin yeteneklerin ve ilgi alanların. Endüstri mühendisini diğer mühendislerle eşleştirme çünkü insan kaynakları kısmına da katkı sağlar ve üretir. Bu yüzden önerim asosyalliğinden kurtulman, bunu da başarabileceğini gördüm yazından.

  Hayatında Başarılar.

  Ersen ERDAL

 199. Arkadaşlar Merhabalar;

  İşlerimden dolayı aşırı yoğunum.Bir yandan da kişisel siteme girip sizin sorularınızı yanıtlamaya çalışıyorum. Farkettiyseniz 197 adet yorum var şu anda. Bundan sonra sorularınıza yakın arkadaşım Emre Demiröz yanıt verecektir. Ara ara da ben girip soru ve sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışacağım.

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 200. PINAR MERHABA ;
  Endüstri Mühendisliğini diğer mühendislik disiplinlerinden ayıran en temel fark kapsamının sınırsız olmasıdır.Kullandınığız bilgisayardan oturduğunuz eve yattığınız yatağa içtiğiniz suya kadar herşeyin içinde artık endüstri mühendisliği yer alıyor.Tasarım konusunda yetenekli olduğunu söylemişsin.Ürün maliyetlerinin artmasını yada azalmasını etkileyen önemli faktörlerden birisidir tasarım.Ancak herşey demek değildir.Asıl iş yönetmek,organize ve koordine etmektir.Eğer bu konularda da kendini yetenekli buluyorsan ya da yetenek kazanabileceğine inanıyorsan bence endüstri mühendisliği okuyabilirsin.Eğer bu konularda eksik kalan bir endüstri mühendisi olursan çalıştığın işinde çıkabileceğin maximum konum ya işe başladığın ya da bir üst konum olur,fazlasını bekleme.Endüstri mühendisliği liderlik kumaşı isteyen tek mühendislik.Umarım aydınlatıcı olmuştur.

  Muhsin Emre DEMİRÖZ

 201. ZEYNEP MERHABA;
  Endüstri mühendisliği tanımı konusunda birçok farklılıklar var aslında.Teknolojinin gelişmesi özellikle yazılım teknolojilerinin gelişmesi mühnedislik tanımları da farklılaştırdı bence.Sana tavsiye edebileceğim WWO(dünya çalışma örgütü),EWO(avrupa çalışma örgütü),USWO(birleşik devletler çalışma örgütü) yayınları olabilir.Okul kütüphanesinden bunlara kolayca ulaşman mümkün.Ayrıca introduction to industrial and system engineering kitabından da faydalanabilirsin.Bu konuda sana daha kapssamlı yardımım gerekirse lütfen burda belirt.

  Muhsin Emre DEMİRÖZ

 202. Merhaba
  ben bu yıl sınava hazırlanıyorum.Meslek konusunda çok kararsızım.Endüstri mühendisliğini gerçekten çok istiyorum.Hatta çok planlarım var.MBA yapacaktım, ispanyolca öğrenecektim,koç veya sabancı da okuyacaktım, yurtdışında master,stajlar vs.Ama bunları yaparsam bile gerçekten ayda 5-6 milyar maaş mı alcam?Şimdiden teşekkür ederim.

  cagla

 203. merhaba ersen oncelıkle aydınlatıcı ve acıklayıcı bılgılerın ıcın tesekkurler.Ben Osmangazi üniversitesi endüstri muhendisliginden bu yıl mezun oldum.İyi bir şirkette cok da iyi bir ücretle işe başladım.Yalnız yatırım ve üretim planlaması yaparken bişeylerin ters gitmesinden cok korkuyorum acaba organize ve koordine etmekte eksik oldugum yanlarım mı var bılemıyorum.Sence ne yapmalıyım.Şimdiden tesekkur ederim.

  emine

 204. çağla merhaba.öncelikle meslek konusundaki kararsızlığını gidermelisin.bunun için yönlendirici kişi veya kurumlardan yardım alabilirsin.endüstri mühendisliği ve kazancı ile ilgili soruna gelince eğer sen dediklerini yaparsan ki zor bir iş bence bütün bunlara rağmen mevcut piyasada alabileceğin maximum maaş 3000 ytl yi geçmez.çünkü kendini paraya endekslemişsin kimse bu zihniyette birine iş vermek istemez verse bile istediği maaşı ödemez.tavsiyem önce parayı değil daha olması gereken amaçlarını belirlemen.para zaten kazanılıyor o yönden sıkıntın olmasın…başarılar.

  MUHSİN EMRE DEMİRÖZ

 205. Emine merhaba.Yeni işin hayırlı olsun inşallah türk eknomisine olumlu katkıların olur.Soruna gelince,senin de bildiğin gibi şirketlerin daha çok ta üretim işletmelerinin en çok titizlik gösterdiği konular yatırım ve üretim verimliliğidir.Öncelikle sana şunu söylemem gerekir endüstri mühendisi ünvanını almaya hak kazanmış bir kişi cesur olmalı ve risk almaktan kaçınmamalıdır.Emin ol ki bilgi konusunda piyasa şartlarına fazlasıyla uygunsun.Ancak tecrübesizliğin de bir gerçek.Yerinde olsam elini sürmeye korktuğun konuların üstüne giderdim.Fakat bunu ilgili kişilerin yardım ve tecrübelerinden faydalanarak yapardım.Unutma seni bulunduğun şirket işe aldıysa orda sana mutlaka ihtiyaç var ve bu ihtiyacı cevaplayacak alternatif bir başkası olmadığı için sen ordasın.Bende sana takıldığın noktalara katkıda bulunmaktan zevk duyarım.Hadi göreyim seni…Başarılar.

  MUHSİN EMRE DEMİRÖZ

 206. merhaba
  ben almanyada bu sene Üniversite sinavini kazandim.Endüstri mühend. bölümüne basladim.Benim en büyük hayalim ileride türkiyede yasamak.Ana dilim gibi almanca konusabiliyorum ingilizcemde iyi.Ama basörtülüyüm.Türkiyede devlet islerinde basörtüylen calisamiyacagimi biliyorum.Özel sektörde is bulma imkanim ne kadar yüksek? Basörtüm sorun yaratirmi? Bana yardimci olursaniz cok sevinirim.(Yazida yaptigim hatalar varsa kusura bakmayin)

  Sudem

 207. arkadaslar maaşlar konusunu okudum ve kimse ucmasın yok 3 milyar yok 5 milyar 10 milyar hele bi durun bende endüstri mühendisiyim ve 2004 yılında mezun oldum ilk iş yerim abna 800 veriyordu bu iş yeri otomotiv yan sanayi virmasıydı ve daha sonra yatcılık sektörüne gectim 5 ay aradan sonra onlarda bana 1250 vermeye basladılar burda 9 ay calıstıktan ve çeşitli projelrde bulunduktan sonra egitim için kanadaya gittim ve döndükten sonra dünyaca ünlü bir elektirik firmasına girdim burada şimdi abna 1850 veriyorlar yani arkadaslar kendinizi geliştirmeniz cok önemli neler yapabileceginiz cok önemli bide su var tabiki cok arkadasla görüşüyoruz ve onların ne kadar aldıklarını soruyoruz bilgi alış verişinde bulunuyoruz . 600 ytl ye baslayan arkadasımkda vardı 1200 e baslayanda buda artık sızın pazralık gücünüze ve şirketin ücret politikasına baglı ama sunuda sölemek istiyorum siz mühendissiniz gididpte cok aptal paralara calımayın 600-700 gibi kendinizi cok düşürmeyin nede baslarken ucmayın.Bİrde sunu söleyim:) yurt dısında egitim almakla bu işte bitmiyor maaş olayı cok farklı onun için arkadaslar siz işe girdiginizde gireceginiz söktörü iyi etüd edin ona göre maaş isteyim sonra cok kapı kapı dolasırsınız

  whet

 208. Merhaba, bende endüstri mühendisi adayıyım. Bu yıl Doğus Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini burslu olarak kazandım.Benim sorum özel üniversiteden mezun öğrencilerin iş bulma sansı ne durumda?Birde belki benim için biraz erken ama endüstri mühendislerinin bilmesi gereken programlar neler? Sorularıma yanıt verirseniz cok sevinirim iyi günler…

  muzaffer

 209. whet merhaba.yazdıklarını okudum.sana hak veriyorum.ancak şöyle birdurum var.okulda bize hocalarımızın hep söylediği şuydu.arkadaşlar siz endüstri mühendisisiniz.kıymetli insanlarsınız.piyasada sizi yok paraya çalıştırmak isteyenler olacaktır ama unutmayın ki o adamlar size muhtaç.bu yüzden değerinizi isteyin.bende arkadaşlarımdan biliorum neredeyse 2000 ytl altında başlayan yok.sende durumunu gözden geçir bence :)

  MUHSİN EMRE DEMİRÖZ

 210. merhaba muzaffer.öncelikle okulunu hayırlısıyla bitirmeni temenni ederim.özel üniversite devlet üniversitesi diye bir ayrım olduğunu ben düşünmüyorum.ancak sektörde ayrımcı bir anlayış varsa bu özel ya da devlet üniversitesi ayrımından ziyade eğitim ekolüyle alakalıdır.örneğin kimi okullar imalat,kimi okullar yazılım,kimi de yöneylem ağırlıklı eğitim veriyor.sektör hangi kapsamda adama ihtiyaç duyuyorsa o üniversitenin mezunlarını tercih ediyor.bu ayrımı ancak kişisel becerilerinle ortadan kaldırabilirsin.
  bilmen gereken programlara gelince.öncelikle çok iyi derece excel bilmelisin.excel bir işletmenin herşeyidir.bunun dışında mrp-erp,lindo,promodel,v.basic de öncelikli bilmen gereken programşar kanaatimce…

  MUHSİN EMRE DEMİRÖZ

 211. 27 Temmuz’lu bir yorumunuzda
  “Ayrıca Bilkent‘te burslu okurken derslerden kalır yada ortalaman belirli bir puanın altında olursa bursunu keserler ve ücretli okumak zorunda kalırsın.” demişsiniz, burada ufak bir ekleme yapmak istiyorum. Bilkent Üniversitesi’nde ortalamanız kaç olursa olsun bursunuz kesilmiyor. Sanırım bunu Türkiye’de sadece 2 vakıf üniversitesi yapıyor ama Bilkent’te kesilme olmadığını biliyorum, ben Bilkent Endüstri Mühendisliği’nde okuyorum zira. Eklemek ve düzeltmek istedim, saygılar.

  Sertalp Bilal

 212. Sertalp Merhaba;

  Yorumun onaylandı. Düzeltme için teşekkürler.

  Ersen ERDAL

 213. ben tevitolde okuyorum yurtdışındaki endüstri mühendislikleri hakkında bilginiz nedir? hangi üniversiteler vermektedir? en iyisi hangisidir? hangileri bursludur? şimdiden teşekkür ederim

  korhanpolat

 214. Korhan Bey Merhaba;

  Bu konu hakkında bilgim yok. Maalesef sorunuzu cevaplayamayacağım.

  Ersen ERDAL

 215. MERHABA ERSEN BEY
  BEN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ 1. SINIFTA OKUYAN BİR ÖĞRENCİYİM.ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİNİ YENİ YENİ TANIYORUM VE TANIDIKÇA BANA DAHA DA YAKIN GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM;ANCAK HALA BİLMEDİĞİM PEKÇOK ŞEY OLDUĞU DA KESİN.ENDÜSTRİ MÜHENDSİLİĞİNİ SEÇMEKLE BENİM DİĞERLERİNDEN FARKIM NE OLDU ŞU AN BUNU NET OLARAK BİLEMİYORUM.ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ GELECEKTE NASIL BİR YER EDİNECEK VE BEN ŞİMDİDEN BUNU İÇİN NE YAPABİLİRİM KENDİMİ GELİŞTİRMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM?

  AYRICA BUNLARA EK OLARK BİR SORUM DAHA VAR.BEN DAHA ÇOK İŞİN İŞLETME TARAFINA GİRMEK İSTİYORUM.İŞLETMEYİ ANADAL OLARAK MI YOKSA İLERDE MASTER VEYA DOKTORA OLARAK YAPIP ANADALI BAŞKA BİR MÜHENDİSLİKTEN Kİ BU ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİNE YAKIN BİR BÖLÜM OLACAK YAPAYIM?İLGİNİZE TEKRAR TEŞEKKÜRLER

  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  DENİZ

 216. deniz merhaba;öncelikle bölümünün sana ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.Kendini her geçen gün endüstri mühendisliğine yakın hissetmen sende bu mühendisliğin hamurunun olduğu işaretidir bence.Zaten öss de endüstri mühendisliğini seçerek diğer insanlardan farkını ortaya koymuşsun.Kaldı ki bu fark eğitim ilerledikçe daha da derinleşicektir.Mesleğimizin geleceği çok parlak bence.Her alanda her pozisyonda artık endüstri mühendisliğinin disiplinler arası yaklaşımına ve sistem becerisine yoğun şekilde ihtiyaç duyulmakta ve bu ihtiyaç her geçen gün de artmaktadır.Kendini geliştirmek için mesleki sosyal yayınları takip edebilir ve sana ilerdide çok lazım olucak bilgisayar programlarını öğrenebilirsin.Unutma ki endüstri mühendisliği dünya üzerindeki en sosyal mühendisliktir.İşletme tarafının ağır basıyor olması da senin bu bölümü seçme sebeplerinden birisi bence.Kendini yönetici olmaya şartlandırdığını anlıyorum ve sana bu konuda tavsiyem şu olabilir mutlaka kimi ve neyi yöneteceğini iyi öğren.İşçi nasıl çalışır ne bekler ne isterden tut ta bir sürü ilişkiler yumağı var bunları iyi bilmelisin ki başarılı olasın.Yönetmek daha doğrusu iyi yönetmek bir beceri işidir.Bunu becereceğini ve kendini çok güzel bir şekilde yetiştireceğini düşünmek istiyorum.Sana başarılar diliyorum ve başka soruların olursa da mutlaka bildirmeni bekliyorum…

  Muhsin Emre DEMİRÖZ

 217. merhabalar. Endüstri mühendisliğinin finans sektöründe iş olanakları var mı.Yani üniversitede bunla ilgili bir ders alınabilirmi.Finans sektöründe önemli yerler edinebilirmiyiz? şimdiden teşekkürler.

  Gökhan

 218. selamlar ersen bey ben sakarya üniversitesi endüstri müh 3.sınıf
  öğrencisiyim.bir bakıma sizin izinizi sürüyorum.2 seneden beri ben dersler
  görüyorum fakat bu derslerin endüstri mühendisliği adına bana birşey
  kattığını düşünmüyorum. sizce de böyle mi ? sakarya endüstri mezunu
  olarak bunu size sormak istiyorum.ve 3.sınıf olmama rağmen hala endüstri
  müh. benimseyebilmiş değilim.. herşeyin hayırlısı diyerek yoluma devam
  ediyorum…sizden ricam iş hayatında endüstri mühendisinin yaptıkları ve
  iş bulma imkanları nasıldır ? sorusunu cevaplamanız… bu soruların
  devamını getirmek ve endüstri adına size sorabileceğim herşeyi yeri
  geldiğinde sormak istiyorum :)))
  görüşmek üzere

  Mevlüt Türkyılmaz

 219. merhaba mevlüt

  ilk 2 sene gördüğün dersler temel ve en.müh. ana dersleri için temel oluşturacak derslerdir. Böyle düşünmen gayet normal. 3 ve 4.sınıfta biraz daha endüstri mühendisliğine yönelik dersleri görmeye başlayacaksın. fakat 3 ve 4 ün sonunda da buna benzer duyguya kapılacaksındır. derslerle endüstri mühendisi olunmaz. stajlarını firmalarda endüstri mühendislerinin yanında yapmalısın ve seri imalat yapan kaliteli firma olmalılardır. Asıl mühendislik stajlarda öğrenilir. Stajlarının üzerine çok düş ve stajyer olarak fotokopici olmadığını firmalara belirt iyi işler yapmak istediğiniz üretim hattıyla ilgili herşeyi optimize etmek için herşeyi yapabileceğini firmalara belirt. Kendine güvenerek firmada tutup endüstri mühendisinizle görüşebilir miyim talebinde bulun ve dertlerini ona anlat. Seni çok iyi anlayacaktır.

  2.sınıfta tarık çakardan etüd dersleriniz olacaktır. iş etüdü zaman etüdü onlar çok önemli onları iyi öğrenip stajlarında uygulamalısın. Artısında seçmeli derslerin önemli gültekin çağıldan makro programlama dersini mutlaka almanı öneririm.

  iş bulmaya gelirsek nerelisin bilmiyorum ama umarım sanayinin olduğu bir şehirlisindir diyelim. Çünkü benim gibi antalya gibi bir şehirde yaşıyorsan bu şehirden vazgeçmek zorunda kalacaksın. karabük bursa sakarya kocaeli istanbul gibi sanayinin bulunduğu yerlerde çalışmayı göze alacaksın.

  Antalya’da endüstri mühendisleri çalışmıyor mu çalışıyor ama burda o tarz büyük üretim yerleri sınırlı sayıda. Organize var bir takım yerlerde atolyeler var, çok imkan yok. Ama marmara bölgesinde sanayi çok.

  Ersen ERDAL

 220. verdiğin bilgiler için teşekkürler ama ben senin peşini bırakmayı düşünmüyorum ve sorularıma devam edeceğim :)))

  şimdi dediğin gibi tarık çakardan etüd dersi aldım ve az çok uygulamaya çalıştım ….

  bir miktar yararını da gördüm …sanırım düğümün koptuğu yer dediğin gibi stajlardan üretim stajı …3.sınıfın sonunda bu stajı yapmayı planlıyorum …inşallah büyük bir fabrika nasip olursa iyi olur diye düşünüyorum…

  benim bir sorum daha olacak…şimdi sen iş hayatına atılmış bir endüstri mühendisisin…
  bende şöyle bir kaygı var iş bulabilecek miyim? bu soru kafamı kemirip duruyor … şimdiden bunu düşünmek istemiyorum ama olmuyor hep aklımda bu soru kalıyor
  kısacası iş hayatında endüstri mühendisi zorlanmadan iş bulur mu ? ve ilk başlarken sana göre ne kadar ücret alırlar? bu soruların cevabını hep düşünüyorum..
  konyada staj yaptığım firmada endüstri mühendisiyle görüşürken bana iş bulman çok kolay demişti iş çok anlamında….
  bir de maaş için konyada bir endüstri müh.1-2 arası para alır demişti …sence bu konyaya özel midir ?
  ben şayet konyalı birisi olarak konyada çalışmayı düşünmüyorum şimdilik …adapazarı sanayi piyasasında sence 4 yıllık üniversiteyi bitirmiş birisi direk işe başlarsa ne kadar alır ? aslında bunları sormam şu an biraz gereksiz gelebilir ? ama ben dediğim gibi sürekli düşünür dururum bu konuları… ondan soruyorum

  Mevlüt Türkyılmaz

 221. staj için önemli olan fabrikanın büyüklüğü değil fabrikanın seri üretim yapan bir yer olması ve endüstri mühendislerinin olmasıdır. Ayrıca iş hayatında ne yapmak istiyorsan staj yerini araştırırken de ona göre bir yer bakmalısın. kalite üzerine çalışmak istersen kalite yönetiminin etkili ve büyük olduğu fabrikalarda çalışmalısın üretim planlama istersen üretim planlamanın önemli olduğu çok işçi çalıştıran yerlerde staj yapmalısın.

  ben endüstri mühendisi olarak hiçbir yerde çalışmadım mevlüt ben üniversitedeyken hobi olarak internet siteleri açmıştım ardından 70-80 websitesiyle giriştim ve bilişim işinde para kazandığım için bu alana yöneldim ve şu anda antalya da bir bilişim ofisi ve bunun yanında çocuklar için bir oyun eğlence merkezi açtım. ne bir fabrikada üretimde yer aldım ne de mühendis olarak çalıştım.

  Yanımda abim var o 1.5 sene bir yerde yarım sene de bir yerde çalıştı. o da endüstri mühendisi ama aynı yeri işletiyoruz.endüstri mühendisi iş bulur ama kolay bulmaz. para kazanarak iş bulamaz. düşük ücretle bir yere girer ve iş hayatına öyle tutunur.

  benim arkadaşlarım üniversitenin son senelerinde birkaç dersi kalmışken bir fabrikaya ücretsiz olarak girdiler belli bir süre sonra asgari ücretle çalıştılar ardından 800 1000 vs. oldu.Ortalama bir mühendis 1-2 arası kazanır bu doğru fakat 1 den az kazanan oldğu gibi 6-7 kazanan endüstri mühendisi büyük programcı olmuş dostlarım da var.

  Adapazarı bölgesinde pat diye işe başlayabilirsen en iyi ihtimal 1250 alabilirsin. 2 yıl tecrübesi olan ingilzicesi iyi olan askerliğini bitirmiş olan arkadaşıma maksimum 1250 fiyat verdiler. Yeni mühendislerden 800′den fazla alan duymadım. Bu işlerde kafadan para kazanmaya başlamak gibi bir hayalin varsa bu mesleği unut. Endüstri mühendisleri iyi kazanır ama nasıl.

  1.Askerliğini yapmış olmalısın. Gittiğin her yer askerlik isteyecektir. Eğer askerlik önüme engel olmasın dersen okulunun son senesinde dersin varken bir yere ücretsiz veya çok düşük ücretli gireceksin.
  2.İngilizce isteyen firmalar için iyi ingilizcen avantaj olacaktır.
  3. Gittiğin yerde basit bir mühendis olmayacaksın. Fabrikanın sana verdiği paradan kat kat fazlasını onlara döndürmelisin. Örneğin işçi optimizasyonu. 100 işçinin ürettiği malı 50 işçiyle ürettirmeyi başarabilirsen fabrika sana kul köle olur. Tabi işçi azaltıcam diye birçok iş aksar hata olur sipariş yetişmezse işinden olursun. Bu sadece bir örnek fabrikayı verimleştirmenin tek yolunun işçi ile bağlantılı olduğunu düşünme lütfen. Kendini her zaman bir fabrikan varmış gibi düşünerek mühendislere bak. Diyelim bir lastik üreten fabrikanın sahibisin. Endüstri mühendisini niye alırsın ya da 600 TL’ye çalışabilecek dolu endüstri mühendisi varken niye başkasına 1000 veresin ki? Sonuçta bu fiyatı arz ve talebin kesiştiği nokta belirler. 1000 lira sunduğunda 100 kişi kabul ederse belli bir süre sonra 800 teklif edersin baktın ona da talep var 600 verirsin. Fiyat böyle belirlenir. Kendini fabrika sahibinin yerine koy.
  4.Aynı firmada çok uzun süre çalışmalısın. Bir firmada 2 yıl sonra diğer firmada 2 yıl daha çalışayım gibi düşünürsen maaşın artmaz. yeni gittiğin yer yine sana düşük rakam sunacaktır. O yüzden en başlarda bir yere gireyim de neresi olursa olsun düşüncesinde olma. Direk büyük yerleri hedefle başlarda parayı hiç ama hiç düşünme. Okulun 1 sene uzamış ta hiç para kazanmıyormuşsun gibi düşün.

  Para önemlidir tabii ki ama başlarda bunu unutmalısın. Yok illa para kazanmaya başlayım diyorsan başka işler yapacaksın.

  Çalışmalarında ve hayatında başarılar dilerim. Gültekin hocanın derslerini mutlaka araştır ve al. Gültekin hoca sana çok şey katacaktır.

  Hayatında başarılar.

  Ersen ERDAL

 222. selamlar ersen erdal ..bey..

  yazdığın şeyler bu alandaki bilmediğim çok şeyi öğrenmemi sağladı …
  bu yüzden dolayı çok teşekkür ederim…
  anlattıklarına bakılırsa işim biraz zor gibi görünüyor …
  askerlik bir şekilde halledilir fakat dil konusu başlı başına bir sorun benim için temelim çok zayıf halletmek için üniversitenin bitmesini beklemeyi düşünüyorum …
  daha sonra dil kursuna falan gidip bu konuyu halletmeyi düşünüyorum ….
  belki sorular sorarak seni işinden alıkoyuyor ve yoruyor olabilirim ama bilmediklerimi öğrenebileceğim bir büyüğüme soru sormamak içten bile değil….
  bu yüzden bir kabahatimiz olduysa affola ….
  şimdi ben sakaryada okuyorum biliyorsun senden isteğim senin döneminde beraber okuduğun sınıf arkadaşlarının şu an nerelerde çalıştıklarını yazman ….
  yani ona göre sakarya da okumuş ve bu işletmede çalışıyormuş diyerek kendimize ona göre ufuk belirlemek ….

  demek istediğim biz boğaziçi , odtü, itü nden mezun olanlara göre daha az tercih ediliyoruz ….
  ama bizim arkadaşlarımızda iyi yerlerde çalışabilirler iddasının örneklerinin olduğunu görebilmek…

  şimdiden cevabın için teşekkür ederim ersen bey….
  görüşmek üzere …
  iyi çalışmalar ..

  Mevlüt Türkyılmaz

 223. Merhaba Mevlüt,

  Ben 2009 Aralık ayında mezun oldum yani yeni mezunum. Arkadaşlarımın neredeyse hepsi askerdeler. Kız arkadaşlarımdan bir arkadaşım istanbulda bir medikal firmasında endüstri mühendisi olarak çalışıyor. Ama ayrıntılı bilgim yok.

  İngilizcede hakkında ki düşüncen %100 hatalı aynı şeyi bende dedim ve ingilizcem orta düzeyde kaldı. Kesinlikle ama kesinlikle üniversiteye paralel olarak ingilizce kursuna gitmelisin. Yarını bekleme bile, bugünden kursa git ve mezun olana kadar kurstan ayrılma. Mezun olduktan sonra kendine bu tarz ekstra bilgileri katamıyorsun.

  Erteliyorum zannediyosun ama halbuki iptal ediyorsun.

  Hayatında başarılar

  Ersen ERDAL

 224. Merhaba Ersan,

  Hazırladığın site için tesekkür ederim güzel ve yararlı olmus. Sormak istediğim soru ise ben Erc. Makine Müh. bölümündeyim ve öss ye girip endüstri mühendisliğine gecmek istiyorum eğer geciş yapabilirsem daha önce gördüğüm derslerden muaf olur muyum bu konuda bilgin var mı? Şimdiden tesekkür ederim…

  Metin

 225. Ben 15 yaşımdayım ve ileride endüstri mühendisliğini seçmek istiyorum ve endüstri mühendislerinin çalışma alanlarını , nerelerde hangi dallarda çalıştığını merak ediyorum teşekkürler.

  Barış Akduman

 226. merhaba ben girne amerikan universitesinde okuyorum ingilizcemde yeteri kadar var sizce burdan megzun oldugumda is bulmam zor olur mu ozel okul olmasi is bulmam mi zorlastirir mi
  buyuk firmalarda calismam icin neler yapmam gerekir

  umut

 227. erdal abi merhaba,
  benim size sormak istediğim aslında cevabını bildiğim ama konusmaya gelınce bunu bir türlü ifade edemediğim sorum var ? endüstri mühendisliğinin işletme veya iktisat gibi bölümlerle karşılastırılması hakkında söyliceklerinizi merak etmekteyim..nitekim endüstri mühendisliğinin açılımını amacını bılmeyen ınsanlar tarafından son zamnlarda duydugum yorum benı fazlasıyla rahatsız etmekte!iktisat veya işletme gibi bölümlerin endüstri mühendisliğiyle aynı işi yağtıgını zannedenlere vericek cevabınız ne olurdu?…bu arada bende gazi üniversitesi endüstri mühendisliğinde okuorum…saygılarımla…

  ece

 228. Merhaba.Adım Burç.Ben Diş hekimliği fakültesini bu sene bitiriyorum.Hep imrenerek baktığım endüstri mühendisliğiyle alakalı bir sorum olacak.Endüstri müh. hemen hemen bütün alanlarla ilintili bir mühendislik.Bir değer oluşturmak için yüksek lisans olanağını merak ediyorum.Sağlık alanında da yönetime ve işlevselliğe ihtiyacın olduğu belli.Bu konuda ne yapabilirim teşekkürler

  Burç

 229. merhaba ersen bey,
  ben bu yıl öss ye gireceğim,
  benim ticarete ilgim var.kendi işimi kurmak istiyorum.mühendsilik dallarından ticarete en yakın endüstri müh. görüyorum.sizcede oylemi?Bide Hacettepe endüstri müh. hakkında bilginiz varmı?

  Murat

 230. benim sorum endüstri müh. bir çiflikte(süt üretimi yapan) ne iş yapabilir kendi bölümüyle ilgili

  hüz air

 231. Ersen Bey Merhabalar

  Öncelikle blog için tüm endüstri mühendisleri ve adayları adına çok teşekkür ederiim.

  Bende taze bir Endüstri Mühendisi olarak kafama takılan bazı konularda siz tecrübeli meslektaşlarımızdan bilgi almayı çok isterim.

  Tabi yeni mezun olarak korkularımızı, endişelerimizi o yollardan geçmiş insanlar olarak en iyi siz bilirsiniz.

  Ben de aslında 15 senelik bilgisayar bağımlısı olarak her zaman ekmeğimi yazılım sektöründen çıkarmak istemişimdir. Yalnız sürekli bilgisayar başında olmak, asosyalleşmek beni çok korkuttuğu için Endüstri Mühendisliğini seçtim. Ama okudukça ( özellikle son iki sene ) gördüm ki tam benlik bir bölüm, çok memnun kaldım.

  Şimdi beni korkutan ise piyasa şartları. Yani sanki bu ülkede artık hiç bir zaman hak ettiğimiz kadar kazanamayacakmışız gibi bir korku var artık üzerimde.

  Özellikle üretim planlamada, metot mühendisliği, iş etüdü gibi konularda özel sektördeki arkadaşlar hep çok zor şartlarda gecesi gündüzü olmadan çalıştığı halde doğru dürüst para alamadıklarını, hatta üstlerinden (işi bilmeyen farklı bölümlerden mezun insanlar genellikle) gerekli desteği, saygıyı hiçbir zaman kazanamadıklarını duyuyor ve çok üzülüyoruz.

  Bu sebeple bende hedeflerimi farklı yönlere çevirdim tabi.

  Ayrıca belirtmeliyim ki Kamu da da Endüstri Mühendisine pek yer yok malesef. ( Gerçi son 22 kişilik kadro umut verici ama )

  Velhasıl kelam, Toefl’dan 91 almış, 4 yazlık bir ABD ve 6 aylık İspanya(Erasmus) tecrübesi olan, iyi derece C# bilen :) yeni mezun birine tecrübeli bir meslektaşı ve olarak hangi sektörde, hangi alanda çalışmasını önerirsiniz.

  Birde SAP, ERP konularında fikirlerinizi öğrenebilirmitim ?

  Teşekkür ederim

  Gökhan

 232. Merhaba Ersab bey,
  Ben bu yıl Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne başladım.Hazırlık sınıfındayım şu an ama kasım ayında OSYM tarafından yapılan ve yabancı dil programından muaf olabilmek amacıyla KPDS ye girdim sınavdan geçebilmek için 65 puan almak gerekiyordu.Sınavdan 77 aldım İngilizcem’in çok iyi olduğunu düşünüyorum ve endüstri mühendisliğinin en önemli gerekliliklerinden birinin yabancı dil olduğundan bahsediyorsunuz sürekli.Ayrıca bu bölümü seçmemin asıl sebebi biçok arkadaşta da olduğu gibi endüstri mühendisliğinin daha çok işletmeye yakın olmasıdır.Fakat herkes de olduğu gibi benim de soru işaretlerim var.Örneğin mesleğin gelecekteki pozisyonu hakkında bir fikir sahibi olmak istiyorum.Bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  Burak

 233. ben kocaeli üniversitesi endüstri mühendisi öğrencisiyim.buraya hiç de az bir puanla gelmedim.isterdimki bir alanda uzmanlaşmak ..fakat sorun suki hala excel bile tam anlamıyla kullanamıyorum.hatta hocalarımza sorsanız onlar bile adamakıllı birşey bilmiyorlar arkadaşlar kocaeli üniversitesi endüstri mühendisliğine gelmeyim .yazık olur.hocalarımız çok basit.4. sınıf olduk daha yeni bölüm dersleri görüyoruz.gördüğümüz bölüm derslerinde ilkokul matematiğini geçmeyen basit şeyler.sap labarotuarımız var ama sadece kapısını gördük.hiçbir bilgisayar programı görmedik.matlap gördük onuda nasıl geçtiğimi bilmiyorum.bir coskun hocamız var .gerisi yalan.hocalar sadece ezber öğretiyor.ilkokul gibi.gördüğümüz derslerin çoğu bilgisayaar programlarıyla yapılıyor.ama biz istatistik yöneylem satış pazarlama bunlar la ilgili hiç bilgisayar programı görmedik.hocalar çok basit.sırf ezber soruyor.geçenler ezberi iyi olan.6 sigmaymış sap miş ergonomi incelemeliriymiş hiç birini bilen hocalar yok.fasa fiso öğrettikleri.birde çok bilmişler.

  deniz

 234. merhaba ersan bey,ben 2007 ışık üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünden mezunum askerlik görevimi yaptım ve şuan özel bir şirkette iyi bir konumdayım,genç arkadaşlarımıza üniversitenin yanı sıra ingilizce eğitiminde önemi anlatabilirseniz sevinirim,çünkü iyi ingilizce bilmekle,bölümü ingilizce okumak tamamen farklı şeyler,ben şuan bir çok yurt dışı çalışmları yapıyorum ve burda aldığım ingilizce eğitimin farkını görüyorum,bundan dolayı arkadaşlarım özel üniversiteleri burslu olarak düşünebilirler.

  Deniz

 235. merhaba,
  Bu yıl 9 eylül üniversitesi endüstri mühendisliğini kazandım ve şu an hazırlık sınıfında okuyorum.Endüstri mühendisliğinde yabancı dilin çok önemli olduğunu herkes biliyor ama ingilizceye ek olarak hangi dillerin öğrenilmesinin yararlığı olacağı hakkında bir bilgim yok.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler..

  burçin

 236. merhabalar ben damla … össye hazırlanıyorum lise 3 öğrencisiyim … meslek seçimi ne okuyacağıma karar verme aşamasındayım hedef belirlemek için rehber hocamdan yardım aldım ve şuan endüstri mühendisliği düşünüyorum … ingilizcem ana dilim kadar iyi ispanyolca biliyorum o da ana dilim kadar iyi (1 sene arjantinde kaldım öğrenci değişim programlarından biri olan AFS ile )italyanca portekizce gibi dilleri öğrenmeye ispanyolcadan dolayı çok açığım ve yetenekliyim .. açıkçası bu yeteneklerimi de kullanabileceğim kendimi geliştirebileceğim bir meslek istiyorum … sizce mezun olduğumda bu sahip olduğum nitelikler iş bulma konusunda bana gerçekten yardımcı olabilecek mi ? çünkü çevremden hep endüstri mühendisliğindeki yığılmalardan dolayı işsizlik sorunu yaşanıldığını duyuyorum ve açıkçası bu durumla karşılaşmak istemem çünkü gelecekle ilgili bir çok hayalim ve hedefim var … şimdiden çok teşekkür ederim ..

  damla

 237. merhaba,
  ben istanbul üniversitesinde metalurji ve malzeme müh. okuyorum.fakat çok kararsız kaldım ve endüstri mühendisliğine geçsem pişman olurmuyum bana avntajı ve dezavntajı ne olur merak ediyorum.ayrıca endüstri müh. yurt dışı olanakları nasıl?yani aldığım bir kaç duyumda şu an okuduğum bölüm türkiye’de pek bilinmesede yurt dışında okuma ve çalışma olanağım yüksekmiş ancak endüstrinin o derece yüksek olduğu söylenmiyor.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  begüm

 238. ben gazi üniversitesi hazırlık okuyorum :end m.:asıl amacım odtü havacılık ve uzay okumaktı ama kısmet olmadı.bu bölümü son ana kadar düşünmüyodum sadece boşta kalmamak için yazdım.ben 1. sınıftan sonrasını japonya da okumak istiyorum.yök denkliği yoksa geri döndüğümde burda iş bulurmuyum,yada avrupada devam edersem okumaya bitirdiğimde iş bulmada kolaylık sağlarmı bana.
  bir de siz yeni mezun olmuşsunuz şu anda iş bulabildiniz mi.
  şimdiden teşekkürler…

  tuba

 239. merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim ve endüstri müh. okumak istiyorum buna daha yeni karar verdim tüm yorumları okudum araştırdım iş alanları falan güzel fakat her şeyden önemlisi bu meslek için kişinin tam olarak hangi özelliklere sahip olması gerekiyo ve hangi üniversiteden mezun olursak daha rahat iş bulabiliriz mesala eskişehir,kırıkkale ve gazi üniversiteleri nasıl ayrıca bu konu hakkındaki tüm görüşleriniz için teşekkür ederim

  seçil

 240. merhaba ben bir konuda fikir almak istiyorum endüstri mühendisliğinde okuyorum ingilizce dışında başka bir yabancı dil öğrenmek istiyorum hangi dilleri araştırma mı önerirsiniz

  gonca

 241. arkadaşlar ben daha 13 yaşındayım büyüyünce Endüstri mühendisliği okumak istiyorum bu işin zorlukları nelerdir tam olarak ne iş yapar ve ne miktar maaş alır

  irem demirci

 242. Merhaba, öncelikle merak ettiğimiz konularda yardımcı olduğunuz için teşekkürler.Bende Sakarya Ünv.’de Endüstri Mühendisliği okuyorum.Bilindiği üzere okulumuz her yıl Erasmusla birçok öğrenciyi yurtdışına göndermekte.Bu şekilde 1 veya 2 dönemi başka bir ülkede okumanın bölümüm açısından ne gibi avantajları var? Bi de Açık Öğretim İşletme okumak konusunda çok kararsızım, yardımcı olursanız sevinirim..

  gülnur

 243. Ersen Bey merhaba,

  Endustri muhendisligi 2. sinifi bitirdim. Hatta suan stajdayim. bu benim ilk stajim. Stajdan beklentilerim cok farkliydi. Bir sekilde bir sey yapmak ve sirkete katmadeger sagladigimi gormek istiyorum. Deger verildigini gordugum ve bir seyler yapabildigim zaman motive olan biriyim. Sirket anahtar teslim kimya fabrikasi yapiyor. Stajda web sayfasinin analizini yapmami istediler. Henuz bir dokuman alamadim ancak gorevim bu olacak sanirim. Bunun bana ne katkisi olacagini anlamiyorum. Angaryadan bir staj donemi gecirmek de istemiyorum. Stajda 2.gunum.
  Bana ne tavsiye edersiniz? Ne yapmali, nasil davranmaliyim?

  Deniz

 244. merhaba ben yıldız teknik endüstri 3. sınıf öğrencisiym.Öncelikle bu bölüme gelrken hiç bi fikrim yoktu tıp istiyodum olmayınca mecburen geldim.Çok geniş bi çalışma alanımız var ve bu beni terettütler içerisinde bırakıyor hengi alanda gelişmeliyim ne yaparsam farkım olur farklı olurum bilemiyorum. Üretim sektörünü sevemedim bi türlü bi üretim planlama benm için çok bişey ifade etmiyor ama bi programlama flan daha çok eğlenceli geliyor neler yapmalıyım IT alanında çalışmak bnm için daha mantıklı olacak gibi geliyor.Yardıma ihtiyacım var aslında.TEşekürler.

  p_lin

 245. salamun aleykum.ben Azerbaycanda Qafqaz universitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf.
  Endüstrici olarak mastr icin Avrupada hangi ve ayrıca Amerikada hangi üniversiteleri tercih edersiniz?
  teşekkürler…

  Şahin

 246. salamun aleykum.ben Azerbaycanda Qafqaz universitesi Endüstri Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.
  Endüstrici olarak mastr icin Avrupada hangi ve ayrıca Amerikada hangi üniversiteleri tavsiye ederdiniz?
  teşekkürler…

  Şahin

 247. selam ben bu yıl sınava girdim ve sakarya endüstri mühendisliğini yazmayı düşünüyorum.ancak mesleğin gelecekteki konumu ve iş bulma gibi konularda oldukça tereddütlüyüm.yardımcı olursanız sevinirim.

  miray

 248. endustri muhendıslıgını yazmayı dusunuorum.ancak gırebılecegım unıversıteler ancak vakıf universiteleri.vakıf universitesi olması is imknını cok etkıler mı?onerebılecegınız ozel universitelr varmı?

  Muzaffer

 249. merhabalar ben erciyes üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde okuyorum çift anadala baş vurmaya karar verdim ama endüstri mühendisliğimi elektrik elektronik mühendisliğimi karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim

  hakkı

 250. merhaba ben dokuz eylül üniversitesi endüstri müh.bölümünde okuyorum.ailem kocaelide olduğu için ve izmirde kendimi geliştiremediğim için(yemek hazırlamak vb.bir sürü sebepten dolayı)koü yada yakınlardaki başka bir ün.e yatay geçiş düşünüyorum.bu ün.lerin puanları dokuz eylülden düşük,düşündüğüm şeyi yapsam hata yapmış olumuyum?işe alınmamı etkiler mi?çok kararsızım lütfen bu konuda bana yol gösterin:( şimdiden teşekkürler.

  betül

 251. mrb ben bu sene girdim sınava ve endüstri mühendisliği düsünüyordum suan puanlara baktığımda itü uolp-southern illinois un. edw. die bi yer var acıkcası hıcbır bılgım yok benı bılgılendırır mısınız lutfen..

  iremtabur

 252. Merhaba,ben Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim ve yaklaşık 1 hafta sonra çift anadal başvurusu için tekrar okuluma gideceğim.Yapılan yorum ve sizin cvp larınızdan okuduğum kadarıyla endüstri mühendisliği programlamaya yönelik bir bölümmüş gibi bir izlenim yarattı bende peki matematik mühendisliğinin farklı ne oluyor bu durumda?Ayrıca ben çap ı Endüstri Mühendisliği ile düşünüyorum kendi bölümüme yakın bir bölüm olduğune ve benim kariyerim için ilerlemem için iyi olucağını düşünüyorum sizce doğru bir tercih mi endüstri mühendisliği?Bunun yanında elektronik ve haberleşme,bilgisayar mühendisliği,inşaat,vs vs ile de çap yapabiliyorum fakat bilgisayar mühendisliğindeki kadar programlama bilgisine sahip olacağım için tercih etmek istemiyorum.Bana yakın gelenler endüstri ile elektronik ve haberleşme mühendisliği.Bu konuda benim için hangisi daha avantajlı olur.Sanırım babanız da matematik mühendisliği bölümünü bitirmiş o yüzden de bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm,sizin tecrübe ve araştırmalarınıza güvenerek size yazmak istedim.İlgilendiğiniz için teşekkürler..

  Gizem

 253. Merhaba,ben Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim ve yaklaşık 1 hafta sonra çift anadal başvurusu için tekrar okuluma gideceğim.Yapılan yorum ve sizin cvp larınızdan okuduğum kadarıyla endüstri mühendisliği programlamaya yönelik bir bölümmüş gibi bir izlenim yarattı bende peki matematik mühendisliğinin farklı ne oluyor bu durumda?Ayrıca ben çap ı Endüstri Mühendisliği ile düşünüyorum kendi bölümüme yakın bir bölüm olduğune ve benim kariyerim için ilerlemem için iyi olucağını düşünüyorum sizce doğru bir tercih mi endüstri mühendisliği?Bunun yanında elektronik ve haberleşme,bilgisayar mühendisliği,inşaat,vs vs ile de çap yapabiliyorum fakat bilgisayar mühendisliğindeki kadar programlama bilgisine sahip olacağım için tercih etmek istemiyorum.Bana yakın gelenler endüstri ile elektronik ve haberleşme mühendisliği.Bu konuda benim için hangisi daha avantajlı olur.Sanırım babanız da matematik mühendisliği bölümünü bitirmiş o yüzden de bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm,sizin tecrübe ve araştırmalarınıza güvenerek size yazmak istedim.İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler..

  Gizem

 254. merhaba ben bu sene sınava girdim…artan kontenjanların etkisi ne kadar olabilir ben 72 bininci oldum 60 bin alan bölümleri tercih edebilirmiyim

  harun

 255. ya makina müh. ve inşaat müh.arasında kararsızım.sizce hangisi daha iyi,daha fazla para kazandırır ve hangisinin önü daha açıktır?

  konuyla alakasız soru sordum biliyorum ama en azından seo dan bi cevap bekliyorum…

  saygılar…..

  burak

 256. merhaba ben öykü,liseden bu sene mezun oldum endüstri mühendisliği çok istiyordum fakat bir tanıdığım end. müh.i kabaca çözüm üretmek,sorun çözmek olarak tanımladı.hayata eleştirel bakmak gerektiğini söyledi.açıkçası hayatta her şeye eleştirel baktığımı ve olaylara karşı farklı çözümler ürettiğimi söyleyemem.bunun çok önemi var mı?yoksa bu yeteneği üniversitede okurken mi kazanmam gerekir ve bir de yıldız teknik endüstri müh, konusunda nasıl?bunların cevabı benim için çok önemli tercih yapmakta zorlanıyorum.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  öykü

 257. merhaba endüstri mühendisliği okumak istiyorum ama ancak atatürk üniversitesi gibi doguya yetiyor puanım sizce katü de inşaat mı okumak yoksa ataüni de endüstri mü okumak daha iyi olur görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

  nuran

 258. selam ben bu sene uludağ üniversitesi endüstri mühendisliğini düşünüyorum yada gazide olabilir bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  serkan

 259. benim şimdiki en büyük arzum endüstri mühendisi olmak ama yeteri bilgiye sahip değilim örneğin bir endüstri mühendisi bir fabrikada ne iş????????yeni sistema göre endüstri mühendisligi puanları nedir?????????????

  cenap

 260. slm ben elektrik elektronik mekatronik endüstri mühendisliği ve mimarlık bölümlerini tercih etmek konusunda gel gitler yaşıyorum sizce 5 yıl sonrasını ve gelişen teknolojiyide düşünerek hangi bölümü seçmeliyim
  teknolojiyide düşünerek

  esra

 261. ii günler diliyorumm

  ben lys sistemnde ilk sınava girenlerden biriym şuan puanım sakarya ve kocaeli endüstri mühendisliğini tutuyo fakat duyduğuma göre özellerin imkanları olanakları daha faz fatih üniversitesni de yüzde elli bursla tutuyo sizce na yapmalıyım..

  GURKAN

 262. endüstri mühendisleri yönetici olarak çalışır mı

  aslı

 263. Ersen hocam merhaba..Babanız matematik müh. mezunuymuş.Bende o bölümü istiyorum.İş bulma imkanları nelerdir?Ne gibi görevler yapar?Maaş durumları nasıldır?Bilgi verirmisiniz?

  leyla

 264. merhaba ben bu sene yeni sistemle sınava girdim.tercih dönemine girdik ve benim kafam çok karışık.endüstri müh. yazmayı düşünüyorum.geleceği nasıl bi bölüm ve nerelerde iş bulabilir?yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler…

  buse

 265. Merhaba,endüstri mühendisliği gelecek vaad eden bir meslek diyorsunuz.Peki bunu nelere dayanarak söylüyorsunuz?Ayrıca ben bu sene son sınıf oldum eğer hiç sene kaybetmeden endüstri mühendisliği bölümünden mezun olursam 5 yıllık bir zaman dilimi var.Peki bu zaman diliminde sizce piyasanın endüstri mühendislerine olan ihtiyacın bitebilir mi?

  burak

 266. ersen abi merhaba ben bu sene sınava girdim endüstri mühendisliği tercih etmeyi düşnüyorum ama fazla bi bilgim yok puanımda fazla yüksek değil gaziantebi yazmayı düşünüyorum bu arada ingilizce gaziantep sence yazayım mı çok kararsızım ya türkiye sıralamam 67 bin bu sıralamayla önerebileceğin başka bir üniversite var mı? acil cevap verirseniz sevinirim….

  makber

 267. merhaba ben güher bende end. müh olmak istiorum aslında buna daha yeni karar verdim bundan önce inşaat müh. olmayı düşünüyordum 2si arasında çok fark olabilir fakat 2si arasında gidip geliyorum iş bulma konusunda sorun yaşarım diye korkuyorum ailemde inşaat müh. olmam konusunda israrcı büro açarız diyorlar sizce ne yapmalıyım tercih zamanı gelip geçiyor lütfen en yakın zamanda beni aydınlatırmısınız şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  güher akman

 268. ben endüstri mühendisliği istiyorum Galatasaray üniversitesi Yıldız yada marmara gelecek gibi duruyor puanım buralardan mzun olduğumda iş bulabilirmiyim ve maaş ne kadar olur tahmininizce? teşekkürederim

  Salm buğra

 269. Öncelikle şunu demek istiyorum artık türkiyede üniversite kalitesinin önemi kalmadı. ister itü ister boğaziçi mezunu ol kendini geliştirmediğin sürece işsiz kalman anormal değildir.

  Doruk

 270. merhaba ben lise son öğrencisiyim endüstri müh okumak istiyorum ama iş imkanı hakkında bilgi verebilir misiniz atılım üniversitesi nasıl cevap verirseniz teşekküe ederim

  bingül

 271. merhaba ersen abi.ben eylem endüstri müh.ile elektrk arasnda kaldım:(gelecekteki iş imkanı konusunda.bir bayan olarak sorun yasıcagmı biliorm ama sevdgm bi bölüm.bana antep inglzceli endüstri gelior.ama içimde bi kusku var,ilerde iyi bi yerde iş bulablr mym die.yardmcı olursanz sevnrm.bi sorum daha olcak inşaat mühendslğnn gelecekteki iş imkanı hakkında ilginiz varsa(gazi, dokuz eylül,muğla’ inglizceli’anadolu ve antep gelio sizce inşaat mühndsliği içn ii yerler mi paylasırsanz sevnrim.simdiden tesekkr edrm..

  eylem

 272. merhabalar
  aslında end. müh hiç düşünmemiştim taki rehber hocam tercih listene al bence kendini geliştirecein bir müh. dalı diyene kadar
  benim asıl hedeim gıda mühendisliğiydi ama son günlerde kafam çok karışık acaba end müh sabun köpüğü gibi bir meslekmi yani hani her yıl bi meslek popülerdir fakat 5 yıl sonra mezunları iş bulma sıkıntısı yaşarlar… sonumun böyle olmasından çok korkuyorum .bilmiorum kafam çok karışık

  birde şunu sorim acaba çizim dersleri proje hazırlamak için çizim yeteneğinin olması şartmı rehber hocam bu soruma hayır diye cevap verdi ama bence öyle deil yani birde siz bana yardımcı olun…adresime yazarsanız çok memnun olurum

  çağla

 273. merhaba ben lys ve ygs kurbanlarından biriyim…selçuk üniversitesi endüstri müh. okumak istiyorum,puanım tutu yor,ama buradan mezun olunca iş bulabilir miyim ,mezun oldugum üniversite cok önemli mi,ve iş imkanları nasıl?bilgilendirirseniz sevinirim…

  esra

 274. merhaba ben endüstri mühendisliği düşünüyorun izmirdeyim ve fazla uzaklara gitmek istemiyorum bu yüzden manisa endüsri yazmayı düşünüyorum sizce nasıl olabilir ayrıca bayan olarak iş bulma imkanım nasıl olabilir şimdiden teşekkürler

  zeynep

 275. bir hafta içinde kızım tercihleri yapacak ama biz hala endüstri mühendisliğinimi yoksa matematik öğretmenliğinimi seçelim bilemiyoruz. MF4 puanı 441
  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  refik

 276. yazmayı unuttum kızım öğretmen lisesi mezunu
  ek puanla mf1 puanı 480

  refik

 277. merhabalar..
  ersan bey ben lys mağdurlarındanım. bu yıl bir hengameyle geçti istediğim puanıda alamadım bir daha da hazırlanamıyorum o yüzden birkaç tercih hakkım var gıda mühendisliği ve bi kaç yerde endüstri müh. var. gıda çünk bayanlar için daha uygun ve endüstri çünkü koca yıl itü ndüstriyel tasarım hayal ettim tutmadı.şimdi endüstri müh. ile tasarımı istemitim ikisi arasında nasıl bir fark var tam blmiyorum ben çizime hayal gücüne kendini geliştirmye açık bir yer istemitim. makinelerle yada teknik sistemlerle iyi olabilceğimden emin değilim. ama fazla seçim seçeneğimde yok. mecburum bunlardan seçicem. ne yapmalıyım?? umarım hemen bana bir tavsiye verir yardımcı olursunuz..

  betül

 278. slm Ersen abi size benim de bir sorum olucaktı.lys sıralamam 21000 yani iyi denilecek bir mühendisliğe gidebilirim kannımca.Ama ben biraz nasıl derler;yani insanlarla diyaloğu zayıf biriyim acaba bu benim seçiçeğim mesleklerde bana nasıl bir etkisi olur.İyi bir endüstri müh. ve ya iyi bir bilgisayar mühendisi olabilirmiyim?

  feyaz

 279. ben endüstri müh. tercih etmek istiyorum ama birçok iş yerinde endüstri mühendislerinin görevlerini elektrik elektronik ve makina mühendislerine veriyorlar diyorlar dolayısıyla iş bulma konusunda tereddütlerim olustu.bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler……

  gökhan

 280. ben endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak istiyorum.bu bölümü bitirdiğim takdirde hangi alanlarda iş bulabilirim tek tek söylerseniz çok sevinirim.

  muhammet

 281. ben endüstri mühendisliği yazmak istiyorum fakat bunu yazarken hem tam olarak ne yaptklarını bilmiyorum hemde üniwversite adının önemli
  olup olmadığını bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim:)

  seçil

 282. merhaba ben 2 gün sonra tercih yapacağım ama hala kararsızım.endüstri mühendisliği istiyorum ama nerdeyse çevremdeki herkes buna karşı.işsizlik sorunu endüstri müh.nin bayanlara göre olmaması gibi birçok düşünce var.çoğunluk öğretmen olmamdan yana(garanti iş herkesin düşüncesi)ben kendimi end. müh.ne bu kadar hazırlamışken öğretmenlik çok itici.ilerde işsiz kalısam biz demiştik gibi tepkilerle karşılaşmak istemiyorum.az maaşla koşulları kötü bir yerde çalışmak zorunda kalmak hiç istemiyorum.yardım ederseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

  Gizem

 283. Merhaba ben İzmir Gediz Üniversitesi(vakıf) endüstri muh. bolumu yazıcam ama bazı kaygılarım var acaba bilgisayar muh. mı yazsam dıyorm kafamda bır netlık olusmadı acaba mutlu olabılırmıyım dıye dusunuyorm bana arasındakı farkları ve hangı yetenek veya göruslere sahıp olması gerektıklerını söyleyebılırsenız çok mutlu olurum..
  Teşekkür ederım.

  Doğa Çapkın

 284. Merhaba.
  Öncelikle bütün yorumlarınızı okudum tüm bu çalışmalarınızdan dolayı Ersen abi ve Emre abi ye çok teşekkürler.
  Benim için en uygun işin endüstri mühendisliği olduğunu düşünüyorum.
  Ama puanım İtü’ye yetmiyor.Araştırdım işletme mühendisliği ile endüstri mühendisliği çok yakınmış.Puanım sadece itü de bulunan işletme mühendisliğine yetiyor.Acaba İtü diye işletme mühendisliğimi okusam yoksa Yıldız da endüstri mi okusam?
  Edindiğim bilgilere göre İtü’yle Yıldız arasında çok fark varmış.Birde İtü de İşletme müshendisliğinin ingilizce bölümü açıldı ama Yıldız endüstri türkçe.Sizce ne yapmalı?
  Acil yanıt verirseniz çok sevinirim.Bu gün yarın tercihleri vermeyi düşünüyorum.

  Enes Mustafa

 285. merhaba ben bu sene ygs-lys sınavına girdim.tercihlerimde biyoloji bölümünü çok istiyodum fakat eniştem sakarya end.müh. uzaktan eğitimi yazmamı önerdi bende onu biraz dinlemek istiyorum sonuçta istanbul üni. ve yıldız teknik üni. işletme iktisat bölümünü bitirmiş ve şuan özel bir bankada yüksek bir rütbede iş sahibi.uzaktan eğitimde biraz zorlanabilirim kendisiylede konuştum bu durumu fakat uzaktan eğitim ile örgün eğitim arasında çok fark var mı onu sormak istiyodum şimdiden yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim

  elif

 286. merhaba ben bu sene ygs-lys sınavına girdim tercihlerimde biyolojiyi çok istiyordum fakat eniştem sakarya end. müh. uzaktan eğitimi yazmamı önerdi bende onu dinlemek istiyorum biraz sonuçta istanbul üni. ve yıldız teknik üni. işletme iktisat bölümünü bitirmiş ve şuan özel bir bankada yüksek kademede iş sahibi. uzaktan eğitim ile örgün eğitim arasında çok fark var mıdır yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler

  elif

 287. merhaba ersen bey
  sakarya üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünün uzaktan eğitim programı açılmış sanırım 2008 de. sizin bu program hakkında bilginiz var mı nasıl işliyor? zorlukları? en azından üniversiteden biri olarak bizi bu konuda aydınlatırsanız çok memnun oluruz? yani endüstri mühendisliği uzaktan eğitim alarakta nitelikli eğitim sağlayabilecek bir alan mıdır??

  betül

 288. merhaba ben tercih dönemindeyim ve bu yıl itü endüstri mühendisliği düşünüyordum fakat iş olanağının giderek cılızlaştığını çünkü çok mezun biriktiğini söylediler;bu yüzden vazgeçer gibi oldum üstelik bunu söyleyenler itü mezunu arkadaşlar.Puanının yüksek olmasını da çok tercih edilmesine bağladılar sizce ne yapmam gerekir?

  alper

 289. Öncelikle burada bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkkür ederim. Size öncelikle en çok maaşı endüstri mühendisliğinin hangi dalında çalışırsak kazanabiliriz onu sormak istiyorum. Gerçi programlama demişsiniz ama yönetici olarak da bir mühendis olarak yüksek yerlere gelebilir miyiz? Bir diğer sorum ; sizce teknik üniversiteler mi daha iyidir yoksa bilkent , koç gibi üniversitelerin bursluları mı? Son olarak ; mesela ben itü gibi adı olan bir üniversitede okudum. İki tane yabancı dil yaptım. Yurtdışında mastır yaptım. O zaman bu 6-7 bin tl maaşlarla işe başlayabilir miyim acaba?

  Barış

 290. ben de endüstri mühendisliği okumak istiyorum.ankarada okumayı düşünüyorum ama istanbulda okumam daha mı doğru olur acaba? istanubulda bu sektöre daha mı yakın olurum?

  duru

 291. meraba ben gazi istatistik bölümünü kazandım sizce bu bölümde başarılı olduğum takdirde iş imkanı bulabilir miyim

  aslı

 292. ben dokuzeylül endüstri mühendisliği bölümününü kazandım sizce bu üniversiteden mezun olmak benim için avantajlı mı?endüstri müh. sizce geleceğin mesleği mi iş alanı geniş midir?

  nurten

 293. merhaba benim bu siteye girmeden önce kafamda endüstri mühendisliği hakkında çok fazla soru vardı. büyük bir kısmını cevaplamış oldum öncelikle teşekkürler..

  puanları cok yüksek olan bir oğrenciyim onümüzdeki sene sınıva gireceğim ama simdiden bilgilenmek istiyorum. arastırdığım kadarıyla endüstri’de en yüksek puanı olan üniversite boğaziçi. peki eğer ben koç yada tobb’un başarı burslu endüstri mühendisliğine girersem bana kendi bünyelerinde iş imkanı sağlıyorlar mı ? bu konuda bir bilginiz var mı? şimdiden teşekkürler..

  hilal

 294. ersen abi, yüksek lisans yapılabilecek alanlar neler? bu endüstri mühendisliğinde.

  dilara

 295. merhaba ben yeni dumlupınar üniversitesi endüstri mühendisliğini kazandım aslında FTR,uçak gövde motor bakım veya uçak elektrik elektroniğe giderim diye düşünüyordum ancak kısmet olmadı bu bölümü kütahya gibi bir yerde okumak bana avantaj sağlar mı ileride iş sahasında sıkıntı çeker miyim veya yatay geçiş yapabileceğim daha iyi bölümler nelerdir bana yardımcı olabilir misiniz?
  şimdiden cevabınız için Teşekkürler

  Mustafa

 296. Merhaba. Ben Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği kazandım. Bu üniversiteye dair hiçbir bilgim yok. İnternet sitesine baktım, yalnız birde sizden öğrenmek istedim eğer sizinde bir bilginiz varsa. Bu bölümdeki köklü olması, eğitim kalitesi, öğretim görevlileri, sınıfları vs.. ?

  Ayşe ÜNALAN

 297. meraba ben tercihlerimi yaptım tabi bu yorumları görmeden once bende is garantsi verdikleri için zirve üniverstesi endstri müh. yazdım bir sürü olanak varmıs antepteki bazı fabrikalar arkasındaymıs bunlar doğrumu bilmiyorum ama simdi sundan korkuyorum az para kazanmak istemiyorum okuduğum yerde de kalmak istemiyorum eger yurt dısında çalışmak istesem ne yapabilirim ??

  havvanur

 298. merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim.Yorumları okudum, araştırmada yaptım ,endüstri mühendisliği düşünüyorum. Çevremden söylenilenler maddi durum konusunda rahat edeceğim oldu. ama ben araştırmalarımda bu mesleğin tam olrak neyle ilgilenip neler yapılması gerektiğini pek anlamış değilim. Bir açıklık getirirseniz sevinirim.

  Figürnaz

 299. öncelikle acaba cevap bulabilcekmiyim sorularıma?ya benm endişelerim var yorumları okudum endüstri bölümü bi bayana uyar mı?ben bursa üniversitesi istiyorum ama oradan çıkışta iş bulabilirmiyim?teşekkrlr..

  nur

 300. selamın aleyküm hocam:-)
  şimdi size bi soru sorcam ben süleyman demirel üniversitesi endüstri müh. kazandım akademik kadrosuna baktım bu bölüm için 3 kişi onlardan da 2 si yardımcı doc. biride sekreter mi ne burdan mezun olursam faydalanmış olurmuyum ingilizce bilmeden iş bulabilirmiyim:-)
  cevabınızı bekliyorum facede ekleyin takılırız:-)

  halil

 301. merhaba ben busene kimya bölümünü kazanan bir öğrenciyim ama üniversitem uzak baya (nevşehşir üni) ben izmirde yaşıorum ailem uzağa gidicek maddi miktarla özele gidicek maddi miktarda karşılaştırma yaptı arada enfazla 2 milayar oynuo ben özele gidersem endüstri müh.düşünüorum 1senedaha kendimi geliştirip gidicem ama oyüzden çok kararsızım kimya bölümüne mi gidiim yoksa endüstri müh. ne mi lütfen bana yardımcı olun..

  tuğçe

 302. ben 4 yıllık bir endüstri mühendisiyim.Güzel bir bölüm.Okuymanızı tavsiye ederim.Maaş olarak 4 yıl önce 1300 tl ile başladım şimdi 2500 tl alıyorum

  nihat

 303. ben kararsızım ama end. müh. bana uyan bi meslek ileride iş sahibi olabilmem için müh. hangi dalında kendimi geliştirmeliyim

  murat

 304. merhaba ben izmir gediz üniv. endüstri müh. kazandım.ben daha cok hukuk istiodum ama alş an dışı tercihten dolayı giremedim benim sorum bu meslekte devlette calışma olanagımız varmı?

  büşra

 305. Merhaba ersen bey bu guzel sıteyı kurduğunuz ıcın çok tesekkur ederım.Bu sene karabuk endustri muh. kazandım,seneye sınava gırıp sakarya ya gecmek ıstıyorum bu konudakı dusuncelerınızı ogrenmek ısterım.Ayrıca kazandıgım bolumdekı hocalar ıtu gazı kocaelı odtu mezunu bu ne gıbı bı yarar saglıcaktır.Sımdıden tesekkur ederım..

  ali

 306. merhaba ersan bey,

  ben 11. sınıf ogrencısıyım, anadolu ogretmen lısesınde okuyorum bı gun matematık ve kımya ogretmenım benım endüstri müh. olmamı soyledırler bende bu dal hakkında cesıtlı bılgıler ogrenmeye calısıyorum ancak ogretmenlerımın neden bana bole bı seyı soyldıklerının cevabını bulmıyorum sıze sormak ıstedım bu muh. dalında aranan ozellık nedır cunku ogretmenlrm bunun cevabını tam olarak veremedıler …
  simdiden tesekur edıyorum

  fatıh

 307. merhabalar ben ingilizce fizik bölümünden bu yıl mezun oldum.ingilizce öğretmenliğinden formasyon aldım fakat stajlardan da anladığım kadarıyla öğretmenlik beni tatamin etmiyo ve daha aktif bir şeyler yapmak istiyorum bundan dolayı endüstri müh.den yüksek lisans yapmayı düşünüyorum..görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi merakla bekliyorum..

  tuğba

 308. merhaba,
  dumlupınar üniversitesinde endüstri mühendisliği okuyorum.Acaba ingilizce dışında hangi yabancı dili önerirsiniz?Genel olarak firmalar hangi dile önem veriyorlar?Teşekkür ederim…

  serhat esen

 309. Merhaba Ersen Abi
  Öncelikle düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler. Ben Eskişehir’de fen lisesinde okuyorum.ODTÜ endüstri mühendisliği istiyorum, fiziği çok seviyorum ancak tıpın garanti olduğu tartışılmaz bir gerçek.ODTÜden mezun çok kazanamayan endüstri mühendisi de var herhangi bir tıptan mezun paraya para demeyen de var. Sevdiğim işi yapmak bunu yaparken de geleceğimi garantiye almak istiyorum. Yani anlayacağın kafam çok karışık.Sence ne yapmalıyım?

  (Türkçe imla kurallarına dikkat edip dilimizi katledenleri uyardığın için tebrikler.)

  Nurcihan

 310. bişey anlamadım bana açıklarmısınız endüstri mühendisliği nedir işi nedir ???

  mert

 311. ya ben bu mesleği merak ediyorum neden çoğunlukla erkekler var bana biri açıklasın :) hangi bölüme gimeliyim hangi okullarda okumalıyım ayrıca 8. sınıfa gşdiyorum adım simge.

  simge

 312. lütfen gören yorum atsınnnnn :D

  simge

 313. Merhabalar. Şuan lise üçüncü sınıf öğrencisiyim ve endüstri mühendisliği okumak istiyorum. Gerçekten bunu istiyorum. Tanıtım günleriniz de yarın başlıyor hatta.Bir aksilik çıkmazsa geleceğim inşallah. Ve ortamı gördükçe hırslanırım diye umuyorum. Fakat tek istediğim endüstri mühendisliğini kazanabilmek için fizikten kimyadan matematikten vs. ayrı ayrı kaçar net yapmak gerektiği? Bir de birkaç yorumda iş olanağı az diye okudum. Ben öyle bilmiyordum. Öyle bir şey varsa bunun sebebi nedir? Unutmadan erkek bayan eşitliğinden yanayım ama bayan için mesleki aşaması nasıl olur acaba? Çok oldu sanırım şimdiden çok teşekkür ederim.

  merve

 314. ben daha 9.sınıftayım.hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum ama aklımda 3 meslek var.endüstri müh.,elektrik-elektronik müh.-mekatroik mühendisliği.eğer üniversitede endüstri müh.seçersem iş bulabilir miyim.

  cevaplarınızı bekliyorum…

  bahadır aşkın

 315. bende aynı bölümde okuyom kayseride .şuan hazırlıktayım bana bir dal seç ve o dalda yoğunlaş ve kendini geliştir dediler ve endüstri mühendisliğinin hangi dallarının olduğunu bilmiyom açıkçası şuan hazırlıktayım place HELP you

  erciyes

 316. benim hedefim istanbul boğaziçi üniversitesi endüstri mühendisliği bunun hakkın da maddi ve manevi bilgi alabilirmiyim

  cihan

Yorum yazın