Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

Beyin, insan vücudunun %2’si ağırlığında olmasına rağmen, geriye kalan %98’i yönetiyor. Başarının da mutluluğun da kaynağı beyin. Öğrenirken, düşünürken, konuşurken onu kullanıyoruz. Ancak çoğumuz kafamızı nasıl daha iyi çalıştırabileceğimiz üzerine fazla kafa yormuyoruz!

Bu hafta beyniniz için bunları yapın!

 • Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın.
 • Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendirir. Her gün birkaç yeni kelime öğrenin ve kullanın.
 • Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta Sudoku olmak üzere bulmaca ve satranç gibi oyunları kullanabilirsiniz.
 • Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer alinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.
 • Zihinsel zevklerinizi zenginleştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş kitabından, birkaç cümle okuyun. Güzel bir resme bakın. Sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin.
 • Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Düşünmek üzerine düşünmek, düşünce kalitesini artırır.
 • İyi bir uyku kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluk sarhoşluğa benzer bir şekilde beyin fonksiyonlarını etkilemektedir.
 • Bol ve temiz “birinci el” oksijen beyin için çok önemlidir. Beyin vücuda alınan oksijenin dörtte birini tek başına tüketir.
 • Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.
 • Kullanılmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.
 • Beyin diyeti yapın. Beynimiz “garbage in garbage out” ilkesine göre çalışır. Yani beyninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar. Beyninizi neyle beslediğinize, midenizi neyle beslediğiniz kadar dikkat edin.
 • Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkında?Beynimiz kendisinin nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarına göre çalışır. Beynin çalışması hakkında yanlış bilgilere sahip olduğumuzda, beynimiz de yanlış çalışır.

Mümin Sekman’ın yazılarını okurken rastladığım bu yazıyı siz ziyaretçilerimle paylaşmak istedim.

Aklınızı başınıza toplayın ;)

Toplam 8 yorum var

 1. siteyi yeni inceledim bundan sonrada sık kullanılanlara ekleyeceğim….
  insanlar arasında fark yartabilmek için bu site bire bir bence…
  teşekkürler…???

  mesut

 2. farklı seyler farklı dusunceler olusturur her zaman gordugumuz seylere farklı acıdan bakarsak farklı dusuncelerın olusması kacınılmaz olur boylece beynımız gelısır empatınınde beynı gelıstırdıgını dusunuyorum cunku farklı bırı farklı dusunur buda beynımızı gelıstırır bıde askın beyınde olusup kalbe gıttıgıne ınananlardayım bır seyı fazla dusunursek hayatımızda kapladıgı alanda artar askta boyledır ve dusuncede yok olan seyler hayatımızdada yok olmustur
  dıyorum

  cafer

 3. siteye ilk defa girdim ve çook begendim gerçekten diğer yorumcuların da dediği gibi fark yaratmak için olusturulmus bir site….

  tugba

 4. mühteşem ve bilgilendirici bir site
  insanı tamamen değiştirebilir

  kaan

 5. Siteye ilk defa girdim ve gerçekten çok faydalı konular paylaşılmış olduğunu gördüm.Teşekkürler…

  fatma

 6. bu siteye ilk girişimdi ama son girişim olmayacak.

  halil

 7. mrb..bu siteyi yeni keşfettm ve ii ki de etmişim..bir cok konuda faydalanacagıma inanıyorum tesekkürler..

  xezal

 8. arkadaşlara katılıyorum gerçekten izlenilmesi gereken tasnifler ve dersler var. tam anlamıyla bravo denebilecek kadar var.

  ramazan

Yorum yazın