Seo Danışmanı Ersen ERDAL - (SEO)

Bizi yaşatan hayallerimiz ve ideallerimizdir…

backlink

Bu makalemde size backlink mantığı, düz ve çapraz link değişimleri , farklı ip ve farklı domain linkleri arasında ki farklardan ve arama motorlarında nasıl üst sıralara çıkabilirim sorusuna en güzel yanıt olan backlink mantığından bahsedeceğim.Umarım işinize yarar ;)

Backlink nedir?

Türkçe manasıyla Geri link anlamına gelen backlink, diğer internet sitelerinden sizin sitenize yönlendirilme yapılmasıdır. Bir örnek verecek olursak ben bu sayfamda şu anda futbolcu resimleri linki verdim.Futbolcu resimlerine tıkladığınızda futbol forumuma yani www.forumfutbol.com ‘a yönelecek. Şimdi ben forumfutbol.com için link vermiş oldum. Forumfutbol.com sitemin backlinki 670 ise , 671 yapmış oldum.

Peki bu backlink ne işe yarar?

Backlink , arama motorlarında sizin sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlar. Aynı zamanda da page rank değerinizin artmasını sağlar. Eğer belirli bir kelime öbeğinde üst sıralarda yer almak istiyorsanız sitenize ait backlink sayısını arttırmalısınız. Bunun için en iyi yol link değişimidir. Mantığı şu şekilde ilerler, sizin linkinizi ekleyen siteleri arama motorları görür ve bu site işe yarar diye düşünerek sizi üst sıralara taşır.. Ama bu işin de bazı sınırları olmalıdır tabiiki.

İnternet dünyamızın Amerika’sı Google bu konuda şöyle bir strateji izler. Siz yeni bir site açtınız amacınız google‘da yada herhangi bir arama motorunda üst sıralarda yer almak. Gittiniz ve internet siteleriyle link değişimleri yaptınız. O kadar çok yukarı çıkmak istiyorsunuz ki sürekli değişim yapıyorsunuz. 1, 10, 50,100 derken uçtunuz gittiniz.Google amcamız bunu hemen anlar ve şöyle düşünür. “Yeni bir site bu kadar az güncellemeyle nasıl bu kadar backlink alır yahu!” der ve sizi Sandbox’a taşır.

Sandbox Nedir?

Sandbox makalesi için tıklayınız.

Link değişimlerini nasıl yapmalıyım.Nasıl bir taktik izlemeliyim?

Öncelikle şunu hafızanıza kazımanız lazım. Sitenizi arama motorlarında üst sıralara yerleştirmeniz için gereken en önemli faktör backlinktir. Bazı webmasterlar yeni açtığı bir sitesine eski olan ve pr’si 5 olan bir internet sitesinden link veriyorlar. Bir sonraki güncellemede yeni siteleri pr 3 oluyor fakat backlinki yani o siteyi öneren sayısı 1 oluyor.

Siz de pr3 diye link değişimi yapıyorsunuz. Halbuki pr 0 olan ve 100 backlinki olan bir siteyle yapsanız çok ama çok daha etkili olur. Page rank değerine sakın aldanmayın. Link takas için o sitenin page rankına bakmak zaman kaybından başka bişey değildir. Page rank sadece bir ölçüttür. Zaten göreceksiniz ki backlinki fazla olan internet siteleri bir sonraki google pr güncellemesinde yüksek rakamlara ulaşacaktır.

Peki bu makaleyi okuyorsunuz ama güvenilir bir kaynak istiyorsunuz.Ersen ERDAL bunları yazmış ama kendi internet siteleri başarılı olabilmiş mi?

Arama motorları optimizasyonunun gerekli işlemlerini yaptıktan sonra backlink işine gelindiğinde ilk önem vermeniz gereken Anchor Text etkisidir.

Anchor Text nedir? 

Anchor text size link verilmesinin yanında Google’da zirveye çıkmak istediğiniz kelimelerde link almaktır.Mesela istiyorsunuz ki “Google optimizasyon” kelimesinde zirveye ulaşayım.O zaman yapmanız gereken backlink alırken Google Optimizasyon şeklinde link almanızdır.Alacağınız backlinki site adınız olarak almayın. Google’da zirvede olmak istediğiniz kelimede link alın.Örneğin: Google optimizasyon gibi. İnanın ki güşlü anchor text backlinkiniz olursa Google’da zirveye tahtınızı kurar ve yıllarca keyfiniz sürersiniz ;)

Her sitemde uzun ve kısa vadeli backlink kelime hedeflerim olmuştur.Sizlerle bunları paylaşacağım. Eğer aşağıdaki kelimeleri aratıyor ve google’da benim sitemi ilk sayfada göryorsanız benim makalemi okumayı bırakın.

ForumFutbol.com

 • Kısa vadeli: Futbolcu resimleri (En çok aratılan futbol öbeklerinden birisi olduğu için tercih ettim.Günde yaklaşık 1000 kişi bu kelimede birinci sırada çıktığım için sitemi ziyaret ediyor.)
 • Uzun vadeli: resimleri (resimleri olarak mantıksız bir öbek olabilir ama futbol siteleri için aratılan kelimelerden fenerbahçe resimleri, beşiktaş resimleri, futbol resimleri vs. üst sıralarda.Bu yüzden “resimleri” kelimesini tercih ettim. Kısa vadeden uzun vadeli link çalışmasına yeni geçtiğim için bu kelimelerde birinci sayfadayım ama birinci sırada değilim.Bir iki ay sonra bunlarda da en üstte olarak hitimi 4 e katlayacağım.)

Futboltahminleri.net

 • Kısa vadeli: iddaa tahminleri (1 ay önce açtığım sitemi şu anda google ilk sayfası 3. sıraya yerleştirebildim.Domainimde tahminleri kelimesi geçtiği için şansım artıyor tabi. Şu anda sadece bu kelimeden günde 800 ziyaretçi alıyorum.)
 • Uzun vadeli: iddaa (iddaa ile ilgili sadece iddaa tahminleri araması yapılmamaktadır. Aynı zamanda iddaa bülteni, iddaa sonuçları, iddaa maçları, iddaa kuponları vs. gibi aratılmalar olduğu için bunu uzun vadeli tercih ettim.)

Footballpictures.net

Kısa vadeli uzun vadeli birleştirdim. Yeni bir sistem deniyorum. Sadece “pictures” kelimesini tercih ederek uzun vadeli ama sağlam alt yapılı bir link çalışması yapıyorum.

ErsenErdal.com

Kısa ve uzun vadeli link çalışması yapıyorum. “endüstri mühendisi” kelimesi ile ilgili link çalışmalarım oluyor. Şu anda google birinci sayfa 4.sıradayım.Çok nadir makale yazdığım için bazen ikinci sayfaya düşebiliyorum. Ama yazdığım makale sonrası sitelerden gelen backlinkler beni yine istediğim sıraya sokuyor.

Peki benim istediğim kelimeye ulaşmak zor mu diyorsanız:

Şu anda revaçta olan ve bana gelen seo tekliflerine bakarak söyleyebileceğim “nakliyat” , “çiçekçilik” ,”kalibrasyon”, “ilaçlama” ve “sohbet” kelimelerinde çok fazla sıra savaşı olduğunu görüyorum. Zaten bunu aratırsanız çıkan adwords reklamlarından da bunu görebilirsiniz.

Aradığınız kelimeyi google’da yazarak çıkan sonuca göre mantık kurabilir,Adwords reklam sıklığına bakarak da karar verebilirsiniz.

Peki internet sitelerinin yada sitemin backlink sayısına nereden bakabilirim?

Webmaster araçlarında ustalaşmış bir site olan iwebtool’u kullanabilirsiniz:

Backlink Sayacı için tıklayınız.

Google’dan backlink kontrolü için Google ‘a girdikten sonra arama bölümüne “link:siteadınız.com” yazarsanız. Arama sonucu sağ üstte şu kadar sonuç bulunmuştur diye belirtecektir.Bu da Google backlinkiniz demektir.

Çapraz link değişimi ve backlink:

Çapraz link değişimi öneren sitelerin birbirleriyle karşılıklı olmaması demektir. Örneğin benim A sitem bir başkasının B sitesini önerirken o site sahibi de kendi B sitesinden benim C sitemi önermektedir. Böylece karşılıklı link değişimi olmayacaktır. Bunu yapmak kimi kaynaklara göre çok daha faydalıdır. Çünkü arama motorları şunu düşünebilir. A sitesinden b sitesine yönlenmiş b sitesinden de A sitesine yönlenmiş. O zaman bunlar anlaşmış diye düşünüp “Ne anlamı kaldı?” diye düşünebilir. Ama çapraz yaparsanız tek taraflı öneren olacağı için çok daha etkili olacaktır ;)

Çoğu webmaster çapraz backlink olayına yanaşmaz bunun nedeni ise kontrol zorluğu olmasıdır. Ben 50 siteyle link değişimi yaptım diyelim. Her hafta bu 50 siteye kendi sitemden tıklar ve kontrol ederim yada backlink taraması yaptırır ctrl+f tuşuna basarım ve diyelim forumfutbol.com ile takas yaptım kelime arama kısmına forumfutbol yazarım.Herhangi bir link çıkmıyorsa bu arkadaş kaldırmış der linkini silerim. Ama çapraz yapmış olsaydım şunu düşünecektim ,kendi sitemden B sitesine tıklayıp girdiğimde kendi sitemin linkini göremediğimde ya “linkimi site sahibi kaldırmış diyecektim” yada” çapraz takas yapmıştım bu arkadaşla, eyvah nerden bileceğim şimdi bana hangi siteden link verdiğini” diye düşünecektim. Bunun için webmasterlar çapraz link değişiminden pek hoşlanmaz. Bunun çözümü için ise bazı internet siteleri kurulmuştur. Backlink Kontrol Edici gibi internet sitelerine üye olduktan sonra panelinizden size link veren siteyi ekliyorsunuz ve o site sizin linkinizi belirttiği sayfadan kaldırdığı an size bir mail yollanıyor. Bu kontrolleri yapmamızın nedenleri ise basit.

Bazı kendini zeki sayan webmasterlar çıkabiliyorlar.

ip ve backlink:

Kimi internet sitesi sahibiyle link takas yapacaksınız karşı taraf size diyor ki tek tek uğraşmayalım ben 5 sitemden tek tek link vereyim sende bu sitenden benim 5 siteme link ver.Yani beşe beş olacağı için takas mantığı yapılmış olacak. Peki bu arkadaşın 5 internet sitesi varsa büyük ihtimal bu 5 internet sitesi aynı sunucuda bulunmaktadır. E sunucunun da bir tane ip adresi olunca ne olmuş oluyor. Aynı ip adresinden bana link veriliyor farklı site olmasının bir anlamı kaldı mı diye düşünebilirsiniz. Bende size o zaman şunu derim (ki bu konuda çok emin değilim). Farklı ip adreslerinden verilmesi tabiiki daha iyi bir tercihtir ama sadece tek bir ip adresinde bulunan ve 200-300 sitesi olan insanlar var. Bunlara yazık olmaz mı? Neticede farklı domainlerden farklı linkler veriliyor. Bu istediğiniz backlinki sağlar ama şu da var ki 5 farklı ip den olsa çok daha iyi olacaktır.

Bu makale, sitemin linki belirtilmeden (Örneğin: Bu kaynak “www.ersenerdal.com” adresinden alıntıdır.) hiçbir internet sitesinde yayınlanamaz.

Saygılarımla Ersen ERDAL

Toplam 53 yorum var

 1. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. az önce karşıma backlink diye bir terim çıktı, bu nedir neyin nesidir derken sayenizde öğrenmiş oldum.
  iyi çalışmalar…

  mcfurkan

 2. BAcklink , bir webmasterın öğrenmesi gereken en önemli unsurdur. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

  Ersen ERDAL

 3. merhabalar bende sizi internetin amerikası :D
  yani googlede buldum
  google amcaya kasımpaşa yazdığımız zaman bırakın ilk sıralarda çıkmayı en son sayfada bile yokuz ilk sıralarda çıkabilmek için ne yapmam gerekir

  mevlüt ünal

 4. evet gerekliymiş. hatta geç bile kalmışım öğrenmekte. (bir an için kendimi webmaster sandım :P )
  bu yazınızı okuduktan sonra link değişimi için hazırlıklara başladım.
  tekrar teşekkürler.
  iyi çalışmalar.

  mcfurkan

 5. Mevlüt bey, merhabalar.

  “Peki ben sitemi google yada arama motorlarında daha üst yerlere nasıl çıkarırım?”

  kısmını dikkatlice okursanız sorunuza cevap almış olursunuz ;)

  Ersen ERDAL

 6. Cok geç:(

  1 ay Once ßir site actim ve 1 hafta sonra backlink calısmasina basladım yaklasık 50 kadar belkide daha fazla capraz değişim yaptım ve google de istediğim kelime de (bu kelime cok değerli ) 67. sayfadan girdim 10, gun 11, gun 55 oldu google ve 13, gun o sayfadan cıktım atlanan sitler kısmına gectim:( ve o gunden bugune bunu arastirıyorum bi abim saolsun burayı gösterdi ve anladım… keske backlinleri almadan once bu yazıyı okusaydim. ama simdi ne yapmam gerek tam cikartamıyorum

  Emrehan

 7. http://www.sohbetnaz.net sitesini kurdum sohbet kelimesinde 67,
  siradan girdim ve 55 e gectim daha sonrada atlanan sitelerde cıkmaya basladım burdan nasıl kurtulabilirim tekrar ust sıralara cıkabilirmiyim? ve google nasıl mail atarim

  Emrehan

 8. Emrehan Merhabalar,

  Yazdığım backlink makalesinde aşırız link değişim yaptığınızda SandBox’a düşeceğinizi belirttim. Tekrar dönecek olursak Sandbox nedir? kısmını okursan yardımcı olur. Bu durumu kontrol eden herhangi bir site yok. Eğer belirttiğin gibiyse Sandbox’ta bir siten var demektir. Ondan kurtulmak için SandBox’tan nasıl kurtulurum bölümünü okumalısın.

  Sandboxlık durumlar kimi zaman 1 ay kimi zaman 6 ay ile sınırlı kalıyor. Yani biraz başın dertte… Google yetkili maili dediğin hangi konuda atacağına bağlı onu belirtirsen yardımcı olabilirim.

  Örneğin ben adsense ile ilgili sorunlarımı Google yetkilisi Özgür Bey’e iletiyorum.

  Ersen ERDAL

 9. Merhaba tekrar,
  OnceLikle teşekkurler cevaplarınız için..
  sandbox ile ilgili olarak mail atmak istiyorum ve bugun adsense ile ilgili sorunumda oldu o konudada yardımcı olursanız sevinirim . sandboxlık durumlar kimi zaman 1 ay kimi zaman 6 ay ile sınırlı kalıyor dediniz bunu biraz daha acarmısınız

  Emrehan

 10. adsense-tr@google.com adresinden yetkililer ilgileneceklerdir. Sandbox için özellikle bir mail adresi bulunmuyor. Ama buradan belirtirsen sana yetkili maillerini yollayacaklardır.

  SAndbox uzun süreli durumların nedeni sana bağlı. Makalemde o kısmı okursan nasıl kurtulacağını öğrenirsin. Ne kadar kaliteli site oluşturursan o kadar çabuk kurtulursun.

  Yetkililere mail atman mutlaka etkili olacaktır.

  Ersen ERDAL

 11. tekrar ßen:) cok tesekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için..
  SEO ne oluyor ßirde backlink sayisini verdiğiniz siteden kontrol edemedim. google de site:siteadi.com yazdiğimiz zaman (..) sonuçtan 1-10 sayfa araliği dediği yerde yazan sayı backlink sayısımı oluyor?

  Emrehan

 12. Emrehan Tekrar merhaba,

  Seo= Search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu demek. Backlinklerden tutun html çeviriye kadar hepsi arama motoru optimizasyonuna girer.Yada bir sayfadaki meta kelimesi sayısından tutun title kelimesinin uzunluğuna kadar Google’un dikkat ettikleri vardır.Seo için ayrı bir makale yazmam lazım. Kısaca özetledim.

  2. Google’a site:siteadi.com yazdığınızda sitenizin backlinkini değil sitenizin google da kayıtlı sayfa sayısını öğrenmiş olursunuz.

  link:siteadı.com yazarsanız sağ üstte görülen sayı Google’ın gördüğü backlink sayısına ulaşırsınız ki bu da backlink sayınız demektir.

  Verdiğim iwebtool adresini belirtiyorsan son 1 haftadır sitelerinde sorun var. Şu anda google ı kullanabiirsin ;)

  Umarım yardımcı olmuşumdur.Benim için yapacağın en iyi şey endüstri mühendisi kelimesi yazarak siteme sitenden link vermen.Böylece bende Google’da amacım olan endüstri mühendisi kelimesinde birinci sıraya çıkabilirim ;)

  Ersen ERDAL

 13. çok teşekkür ederim bu arada sohbet te 24, siradayim ama gene atlanan siteler tarafındayım google amca bana baya kızmıs:( ..
  Elbette weririm ama insallah senide cezalandirmaz:)

  Emrehan

 14. Ben hiçbir siteyle takas yapmıyorum dizinlere kaydolmuyorum, toplistlere eklemiyorum sitemi. O yüzden kızmayacaktır merak etme. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Sandboxtan umarım çıkarsın. Google yetkilisine de umarım ulaşırsın. Dediğim gibi bana en iyi yapılacak iyilik makalelerime link vermektir.

  Saygılarımla, Ersen ERDAL

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 15. merhaba ben aykut size birşey soracam ben sirketimin sitesi var ve ben yapılorum ama hiç googla ilk sıraya cıkamadım bana nasıl bir yardımcı olursunuz.cvp bekliyorum http://www.teknorenk.com.tr

  aykut

 16. Aykut bey öncelikle merhabalar. Makalemde “Peki ben sitemi google yada arama motorlarında daha üst yerlere nasıl çıkarırım?” kısmını dikkatlice okursanız ve yapmanız gerekenleri yaparsanız bunu başarabilirsiniz. Ya da ücretli olarak yaptırabilirsiniz.

  Ersen ERDAL

 17. Uzun güzel bi yazı olmuş … Aslında bana birazda işin çakallığı gibi geliyo bu menavralar ama yapmak durumudasın benim sorum şu domaini ve hostingi alalı 2 buçuk ay fealn oldu geçen gün bi pageranka baktımki www ile yazınca 2 http:// le yazınca 3 gösteriyo pagerankı :) bi çok yerden de baktım yine 2 veya 3 çıkıyo bi yanlışlığın olduğu kesin veya hosting sağlayıcımdan kaynaklanıyo ama yinede anlayamadım görüşülerinizi almak isterim Emek için tekrar teşekkürler tekrar kolay gelsin …

  omer

 18. Ömer bey merhabalar;

  Çakallık gibi gelmesine katılmıyorum.Sonuçta backlink ile uğraşmak ayrı olarak çok zamanınızı alıyor.Bu da emek demek ve yukarı çıkmak emeğimizin karşılığını almak demek oluyor.

  Sorununuza gelince hosting sağlayıcınızla ilgili olabilir.Domaininizin ismini belirtirseniz bir araştırma yapabilirim.

  Ersen ERDAL

 19. Özellikle yeni link değişimine başlayacak webmasterlar için çok güzel ve öğretici bir kaynak olmuş. Ayrıca söylediğin şeyleri örnekler ile de açıklaman ve yeri geldiğinde ispat göstermen etkili olmuş. Tebrik ederim, Bilgi paylaşmak güzeldir. Bilgiler paylaştıkça çoğalır.

  Bekir

 20. Büyük ihtimal adamlar reseller felan sattılar bana mrlmz.net domainim

  omer

 21. Googla artık anlad herhalde mrlmz diye arttığımda önceden en önde çıkarken şuan ilk 10 sayfa da yokum ne oluyo anlamıi değilim…

  omer

 22. Ömer bey tekrar merhabalar;

  Sorununuzun nedeni http://www.domainismi.com adresinin http://haberler.domainismi.com gibi bir subdomain olmasıdır. Başka sitelerden link alırken http://www.domainismi.com adresimize link aldığımız için o adresimiz pr4 olabilmektedir. http://domainismi.com pr 0 bile olabilir, gerçek page rank değerinizi öğrenmek için http://www.iwebtool.com/pagerank_checker adresine girdikten sonra oraya örnek: domainadı.com olarak yazıp kontrol ediniz.Çıkan sonuç pr değerinizdir…

  Diğer sorununuza gelirsek, makalemde ki “Sandbox nedir?” kısmını okursanız başınıza gelenin ne olduğunu öğrenmiş olursunuz.

  İyi çalışmalar

  Ersen ERDAL

 23. cevap için teşekkürler. Ben yinede anlamadım şimdi ben genelde rumuz olarak mrlmz kullanırım reklam olsun diyede site adresimi yazmam nadirdir yani,domainim ilk aldığımda pr 0 dı bunu biliyorum dediğim gibi hiç bir yerde link değişiminede girmedim sonra bi baktım pr 3 :) halbuki hiç bir şekilde kendi domainime(alanıma) kesinlikle içerik atmadım da (sub domainlerim hariç) sonra bugün bakıyorum ki daha bugun gördüm onuda “mrlmz”yazdığımda ilk başta gözükürken hiç gözükümez oldu baya bi garip durum yani …(Kesin gogola haksız kazanca dur dedi :)) ) Neyse cevap için tekrar teşekkürler bu konu hakkında ama yinede bi görüş belirtirsen sevinirim tabi varsa söylenecek .) İyi çalışmalar …

  omer

 24. Ömer bey sitenizin backlink sayısı 4 ,linkten dolayı değildir bu düşüş. Kopyala yapıştır bilgi varsa sandboxa düşmüş olabilirsiniz.Ama bunların hiçbirini yapmadım diyorsanız backlinkinizin azlığı nedeniyle çıkamıyorsunuzdur yukarıları. Webmaster sitelerine girerek link değişimi yapınız…

  Ersen ERDAL

 25. Neyse teşekkürler o nasıll olsa çıkıca yukarı tekrar .) iyi çalışmalar.

  omer

 26. Harika bir yazı, tecrübe konuşmuş. Elinize sağlık.

  semih

 27. ellerinize saglık.Harika olmus..!

  tolgman

 28. Teşekkürler arkadaşlar.Tatildeydim belirli bir süredir cevap veremedim kusura bakmayın

  Ersen ERDAL

 29. Selam,
  Öncelikle yazısınız sayesinde çok bilgilendim teşekkür ederm.
  Sormak istediğim bir iki nokta var. Öncelikle forumlarda imza kısmında çıkan likler backlink sayılırmı mesela imzada haber yazıyor fakat üstüne gelince link işareti çıkıyor ve tıklayınca ilgili sayfa açılıyor. Bunun siteme bir etkisi olurmu. Bir ikincisi, 3-4 aydır google da kayıtlıyım, sitemap ekledim, meta lara fln okadar dikkat etsemde link: yazıp sitemi yazınca hiçbir sonuç alamıyorum. Panelden bakınca 112 tane external link aldığım görülüyor. Pagerank im ise 1. link: site adı yazınca neden hiçbir sonuç çıkmıyor?
  Son sorum ise toplistlere üye olmak siteyi sandbox a atmaktamıdır? Kolay gelsin iyi çalışmalar

  Ahmet Ertek

 30. Ahmet Ertek Merhaba;

  Forumlarda imza kısmına eklenilen linklerde backlinktir. Webmaster forumlarında çok sık rastlarsınız bu imzadaki link olayına.Sitenize etkisi olur.

  Google, pagerankları güncellediği gibi her 3-4 ayda da backlinkleri günceller.Diğer backlink güncellemesinde sana link veren siteler görülecektir.Ama illa ki şimdiden bakayım dersen http://www.iwebtool.com/backlink_checker adresinden bakabilirsin.

  Toplistlere üye olmak mantıksız bir durumdur bunun nedeni ise;

  Toplistler link yığınından oluşmuş sitelerdir. Doğru düzgün hiçbir içerik barındırmadıkları gibi link çıkışları da çok fazla olduğundan size etkileri 0′a yakındır. Toplistlere üye olup sonuçta link değişim yapıyorsunuz.Google ve arama motorları ise bunu kasti olarak ve yukarı çıkmak için yaptığınızı anlayıp sandbox’a atabilir belki işe yaramaz bu site deyip banlayabilir de…

  Bunu Google amcaya sormalıyız.

  Umarım yardımcı olabilmişimdir.Yine soruların olursa beklerim ;)

  İyi çalışmalar

  Ersen ERDAL

 31. Selam,
  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Size birkaç soru daha sormak istiyorum. Backlink veren siteleri nasıl bulabilirim. Yani haberle ilgili backlink siteleri ararken nasıl bir yol izlenmeli? Backlink veren sitenin bizim siteyle içeriği aynı olmak zorundamı? Google da ön sıralardaki siteler için link:siteadi yazdığımda yığınla sonuç çıkıyor. Sonuçların önbellek sayfalarına tıkladığımda ise sitenin linkini göremiyorum. Bu nasıl olur? Çoğu siteye baktığımda sayfalarında link yok fakat çok fazla backlink leri var bu işi bunlar karşılıksız nasıl yapıyorlar? Sanırım biraz fazla oldu sorularım umarım vakit ayırıp cevaplayabilirsiniz. Ayrıca sizinle ortak işte yapabiliriz. Birkaç tane website projelerim var. ASP.NET ve AJAX kullanarak yapmayı düşünüyorum ve tek başımayım. Sitenin programlaması fln problem değil fakat yönetim, mailing, arama motorları, ileride reklam işleri tek başıma hepsine yetişemeyebilirim. Bu sene temmuz başında bilg. müh. mezun oldum. Söylemek istediğim tek taraflı bir anlaşma söz konusu değil. Ben programlama da iyiyim siz yönetimde. İkimizde birbirimize çok şeyler öğretebiliriz. En azından bir site için denenebilir. Eğer ilgilenirseniz ayrıntılı konuşabiliriz. İlgilenmezsenizde sorumalarımı cevaplarsanız sevinirim:) iyi çalışmalar kolay gelsin.

  Ahmet Ertek

 32. Ahmet Bey Tekrar Merhaba;

  Backlink veren sitelerden ve haberle ilgili backlink verenden ne kastetmek istediğinizi anlayamadım.

  Size backlink değil link verilir. Bu sizin backlinkiniz olur.Size link veren sitenin içeriği ve kategorisi sizinle aynı olursa çok fazla verim alırsınız. Diyelim video siteniz var , siz gidip Pr5 resim sitesinden link alacağınıza Pr3 video sitesinden yada genel bir sitenin pr2 video sayfasından link alın.

  Ayrıca link değişimlerine de dikkat edin.Sonuçta sizin sitenize ekleyeceğiniz link demek sizin önerdiğiniz bir site demektir. Önüne gelen pr 5 sitelerle bile değişim yapma. Öncelikle siteyi incele ,Google’a kayıtlı sayfa sayısına, backlink sayısına, tekil hitine ve kategorisine iyice bak ve kendine şu soruyu sor: Ben webmaster olmayasaydım bu siteye girip zamanımı geçirir miydim?Eğer evet kaliteli bir site cevabını alıyorsan içinden değişimi yap.

  link:siteadi.com yazdıktan sonra çıkan sonuçlarda önbellek deme nedeninizi öğrenebilir miyim.Sayfaya bakacaksanız normal tıklamalısınız.

  Link değişimlerinde karşılıksız link görme nedenleriniz şunlar olabilir:
  1. Ya parayla link alır Ya ücretsiz ekleme vardır. Mesela dizin siteleri gibi.Bu dizinlerin en büyüğü http://www.dmoz.org‘tur mesela. Bunun gibi dizin sitelerine sitenizi karşılıksız ekleyebilirsiniz.Bilgisayarımda biraz kurcalayım dizinlerin bulunduğu bir belge vardı bulursam koyarım buraya.

  2. Kendi sitesi olabilir.Etkisi fazla olsun diye tek taraflı yapmıştır.

  3.Çapraz link takas yapmıştır mesela benim A ve B sitelerim var sizinde C siteniz var.Ben size diyorum ki C sitenize benim A sitesini ekleyin , bende benim B sitesinden sizin C sitenize ekleyim.Ayrıntılı çapraz link takas anlatımı makalede mevcuttur.

  Ortak çalışma teklifinize gelirsek;Şu ana kadar ortak çalışma yapmadım fakat iletişim linkinden bana projenizi anlatırsanız mantıklı ve gelecek vaad eden bir proje olarak bulursam neden olmasın. Ayrıca daha önce yaptığınız, şu anda mevcut olan internet sitelerinizi ve anladığınız web programlama dilleriyle birlikte kendinizi tanıtırsanız daha net konuşabiliriz.

  İyi günler

  Ersen ERDAL

 33. Selam,

  Bu sitedeki yazılar bana tanıdık geldi

  http://www….DÜZENLENMİŞTİR.

  sanirim burdan copy paste yapmışlar:)

  Ahmet Ertek

 34. Ahmet Bey Merhaba;

  Sayıları bile aynı yazarak kendi yazıları gibi vermişler.Emek hırsızlarına bir de link vermek istemediğim için belirttiğiniz siteyi düzenledim.

  Bu makalem http://www.r10.net , http://www.zone.org gibi webmaster forumlarında yayınlanmıştır. Bana ait olduğunu oralara bakarak görebilirsiniz.

  Ersen ERDAL

 35. Selam,

  İletişim bölümünden size ulaşmaya çalıştım ama sanırım görmediniz mesajımı. Mesajm hakkında ne diyorsunuz? Kolay gelsin iyi çalışmalar.

  Ahmet Ertek

 36. Mailinize cevap verdim oradan görüşelim.

  İyi günler

  Ersen ERDAL

 37. Makaleniz çok aydınlatıcıydı. Fakat merak ettiğim konular var. Mesela bizim ilan sitemiz var diyelim. İlan sitemize hrhangi bir türk sitesinden pr 5 backlink almakmı daha iyidir yoksa yabancı bir ilan sitesinden pr 4 almakmı daha iyidir. Yani şunu sormak istiyorum tam olarak site içeriğiyle aynı olan bir yabancı steden link almak iyimidir kötümüdür. Şimdiden teşekkürler.

  Eren Kaya

 38. Merhaba Ersen Hocam.
  Hocam Makalenizde Google’de üst sıralarda çıkmak için Backlink’in yanında Alexa Grafiği ekleyin demişsiniz. Alexa.Com ingilizce olduğu için Grafik ekleme işlemini yapamadım. Bu konuda ayrıntılı bilgi verebilirmisin?
  Makale İçin Teşekkür Eder Başarılarınızın Devamını Dilerim…

  Yavuz Şahin

 39. Eren kaya Merhaba;

  Link almak neden kötü olsun öncelikle bunu düşünmek lazım.Her backlink iyidir fakat konu karşılıklı link takasa veya link satın almaya gelirse işler çok değişir daha dikkatli ve hassas olunmalıdır.Link satın almanız için gereken en önemli faktörler şunlardır.

  1.Pagerank değeri: Pr4 ve üzeri olsun.

  2.Google’da kayıtlı sayfa sayısı: 5000′den fazla olsun. “site:domain.com” u aratırsnız buna ulaşırsınız.

  3.Backlink sayısı: 100′den fazla olursa iyi olur. “link:domainadı.com” diye google da aratınız.

  4.Cache sıklığı: (Cache en az 2 gün olsun.Bu demektir ki google örümcekleri iki günde bir sitenize geliyor yani google sizi seviyor.)Cache nedir:
  Cache google’ın sizin sitenize uğradığı en son tarihtir.Bunu iki şekilde öğrenebilirsiniz:
  -Google’da site:domainadı.com diye arattıktan sonra Domain adının hemen altındaki Önbellek linkine tıklayarak.
  -cache:domainadı.com diye aratarak bulabilirsiniz.

  Alexa rank değeri: İlk 150.000′in içinde olsun.Bakmak için: http://alexa.com/data/details/traffic_details?q=&url=domainadı.com şeklinde aratınız. Dünya sıralamasında site ilk 150.000 deyse Türkiyede ilk üçbindedir demektir ve çok iyi yerdedir.

  Kategori: site içerğinin sitenizle aynı olması olumlu bir yandır.

  Domain yaşı: Domain ne kadar eskiyse google’ın gözünde verdiği link değerlidir.

  Link çıkışı: External link 20′yi geçmesin. Link alacağınız sitenin link çıkışı 20′yi geçmesin.

  Yukarıdaki kriterleri görürseniz hiç düşünmeden linki satın alın.Kimi siteler pr5 sitesinden ayda 15 ytl’ye link satar kimi site pr4 sitesinden ayda 150 ytl’ye satar. 10 siteden link alıp 15 ytl’den 1 link alacağınıza http://www.antoloji.com gibi bir siteden bir link satın alın. (Antoloji.com link aylık 150 ytl’dir ve çok yararlı bir dönüşü olur)

  Yukarıdaki kriterlere uygun siteniz var mı derseniz maalesef 1 tane vardır (ForumFutbol.com) o da 16 aylık çalışmalarım sonucu olmuştur. Bu tarz başarıların kolay olmadığını bu yazımı okuyan tüm arkadaşlar anlar umarım.

  Saygılarımla, ERSEN ERDAL

  Ersen ERDAL

 40. Yavuz Bey Merhaba;

  Şu anda tatilde olduğum için bunun ayrıntılı açıklamasını yapamıyorum.Fakat bunun gibi etkisi olan alexa toolbar’ı yüklemenizi öneririm.Ayrıca sitenizi çok sık ziyaret edenlerede bu toolbar’ı yükletiniz.

  http://www.alexa.com/site/download/user_agreement

  İyi günler

  Ersen ERDAL

 41. Tesekkur ederim guzel bir anlatim olmus http://www.sesssizsokak.com Forumumda anlattiginiz yonergeleri uyguladim…

  Bir sey sormak istiyorum siteme gelecek uye sayisini arttirmak istiyorum backlinklerim iWebtoll da 135 fln guzokuyor su anda yeni actigim icin pr0

  Sitem genel forum oldugundan ilk baslarda pek raabet gorecegini sanmiyorum..

  Tam bir seo yapmak icin bir dokuman hazirlarsaniz cok sevinirim cunku bunu su aralar sirketler ucretli olarak yapiyorlar…

  Saygi ve sevgilerimle,
  Alp - s0nn3f3s

  Alper Aslan

 42. Alper Merhaba;

  2 aydır arama motorları optimizasyonu ile ilgili makalemi hazırlıyorum. İşlerimden ve okulumdan dolayı fazla vakit ayıramıyorum makalelerime.Umarım yakın bir zamanda bitirebilirim.

  Ersen ERDAL

 43. merhabalar ersen erdal siteni baya bir inceledim makalelerin gerçekten özgün
  ve yol gösterici bu konuları paylaştığın için gerçekten teşekkür
  ederim bir sorum olcak uzun zamandır araştırdığım konulardan biridir .

  site backlink konularında yurt dışından alınan text linkle tr içi text
  link arasında bir fark varmıdır ?

  sitede şu konuya deyinmişsin birde anladığım kadar doğrumudur .

  örnek ben ücretli yurt dışından bir link satın aldım bu link açılımı

  ana sayfa 7

  30 alt sayfaya kadar pr 6

  20 alt sayfaya kadar pr5

  toplaö 150 sayfa site

  böle bir link ne kadar etki sağlanır veya bunun yerine

  4 siteden ayrı pr 7 almak 1 sayfalık veya 10 siteden pr 5 almak gibi ayrı
  ayrı sitelerin olmasımı avantaj bu konuyu paylaşırsın gerçekten önüme
  çok büyük bir ışık tutmuş olursun çalışmalarının devamı dileği
  ile

  mirza

 44. Mirza Bey Merhaba;

  Öncelikle belirtmek isterim ki sitenizin içeriğine göre yurtdışı veya yurtiçinden link almalısınız. Mp3 sitesiyse mp3 sitesinden link almalısınız.Bunun yanında link aldığınız sitenin sitenizin diliyle aynı olmasının etkisi olabilir fakat son zamanlarda keşfettiğim Google’un dil özelliği sayesinde bu etki azalmış olabilir.

  Google Dil özelliği ise: http://www.google.com.tr aramalarında “Security” yazarsanız 6.sırada Sosyal Güvenlik Bakanlığının sitesi çıkıyor.

  Ve kaynak kodlarını incelediğimizde “Security” kelimesinin geçmediği görülüyor.Burdan anlaşılıyor ki google ingilizce kelimenin
  türkçe karşılığını biliyor ve buna göre sıralama yapıyor. Bu denli zeki ve pratik olan Google’ın neden en çok tercih edildiğinin en büyük kanıtlarındandır.

  Bu yüzden dil etkisi azalmış olabilir. Sizin en çok dikkat etmeniz gereken sitenizin içeriğine sahip olan siteleri bulmak ve pr3,pr4 olsa dahi onlardan satın almaktır. Ayrıca seo’da ciddi bir önem tanışan domainin yaşıda backlink için çok önemlidir.

  Son sorunuza gelirsek, bunun için net cevap veremem, bunun nedeni ise link etkisinde sadece page rankın faktörü yoktur.Tabiiki şu bir gerçektir ki ana sayfası pr7 ve alt sayfaları pr6 ve pr5 olan bir backlink harikadır.

  Domain yaşı, site tekil hiti, alexa sıralaması vs. gibi faktörler aynı olurda sadece pagerank değerleri farklı gibi incelersek olayı bol alt sayfalı pr7 yerine 4 ayrı siteden ve doğal olarak 4 ayrı ip’den link almanız çok daha mantıklıdır.

  Umarım kafanızdaki soru işaretlerini gidermişimdir.

  Seo‘da Başarı dileklerimle…

  Ersen ERDAL

 45. merhabalar
  2.5 aydır sitem acık durumda son 1 haftadır sitelerime karşılıklı ve karşılıksız link taksı yapıyoruz
  link:rockindir.com yazdıgımda hiç bir sonuc yok bu benim googleda atlandıgımımı gösterir
  teşekkürler

  fatih

 46. Fatih Bey,

  link:siteadi.com şeklinde Google’da aratmanız sonucunda Google backlinkinizi görürsünüz. Google, pagerank algoritmasının çözülmemesi için bir siteye ait backlinklerin tümünü göstermez. Ayrıca pagerank güncellemesi gibi backlink güncellemesi de belirli tarihlerde olur. Bu tarihlerden sonra backlinklerinizin bir kısmını yavaş yavaş Google’da görmeye başlarsınız.

  Aşağıda ki adresten Google’ın pagerank ve backlink güncelleme tarihlerine bakabilirsiniz.

  http://www.seologs.com/google-updates.html

  En son Google backlink güncellemesi 2007 Nisan’da olmuştu. Eğer siteniz 2007 Nisan ayından sonra kurulduysa backlinkinizi 0 görmeniz normaldir.

  Saygılarımla

  Ersen ERDAL

 47. Burada yer alan bilgiler için size teşekkür ederim. Bende Tuğla satışı yapıyorum.Bununla ilgili http://www.yaylapazarlama.com
  ve domainde tuğla geçen ikinci bir sitem daha mevcut tuğla kelimesinde çıkmak istiyorum yaylapazarlama.com uzun süredir 3.sayfadaydı şuan 8.sayfada diğer sitemde 5.sayfada neden geriledi anlayamadım. Backlinklerdenmi kaynaklanıyor?

  Mehmet

 48. Mehmet Bey,

  Optimizasyon çok fazla kritere dayanan bir çalışmadır. Google’ın sitenizi listede geriletmesinin bir çok nedeni olabilir. Bunu benim bilmem imkansız.

  Ersen ERDAL

 49. Sitelerde seo optimizasyonu ile
  ilgili araştırma yaparken sizin yazınızı okudum. Link alırken Anchor
  Text’den bahsetmiştiniz. Ben bu zamana kadar hep site ismi ile link alıyordum
  atıyorum abcd.com ise abcd şeklinde alıyordum. Bu şekilde link aldığımda
  sadece belirli bir kelimede değil komple içerik olarak etkisi olacağını,
  belirli bir kelime üzerinden alırsam o kelime üzerinden etkili olacağı
  hakkında yazılar okumuştum. Örnek olarak forumfutbol.com a Futbolcu
  resimleri yerine forumfutbol şeklinde link alırsam daha başarılı
  olacağını sanıyordum. ‘Futbolcu resimleri’ olarak bu şekilde aldığımızda
  ‘Futbolcu resimleri’ aramasında daha başarılı olduğunu fakat tüm içerik için site ismi ‘forumfutbol’ ile almamızın
  daha mantıklı olduğu sanıyordum. Uzattım sanırım umarım anlatabilmişimdir… Sizce bunlardan hangisi doğru bilgilendirirseniz sevinirim…

  Barış

 50. Barış Merhaba,

  Öncelikle yorumunu bu kadar beklettiğim için özür dilerim. Tatilimden ötürü uzun bir süre yorumları cevaplayamadım.

  Herhangi bir site için almış olduğunuz domainin text ifadesi “ersenerdal.com” şeklinde olmasıyla “Seo Danışmanlığı” şeklinde olmasının genel içerik bakımından etkisi aynıdır.

  Anchor text ve kod içindeki title ifadesini “seo danışmanlığı” şeklinde yapıp link alırsanız Seo Danışmanlığı kelimesi için olumlu bir adım daha atmış olursunuz. Ersenerdal.com şeklinde anchor text belirtmeniz Ersenerdal.com şeklinde ki google aramaları için puan katacaktır. Google’da site adıyla aramada zaten optimizasyon gerekmediği için anchor text ile 1 adım daha fazla atmış oluyoruz.

  Backlink ile ilgili bir ipucu daha verecek olursam: XFN ile de daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

  En zirveli günler sizin olsun.

  Ersen ERDAL

 51. Merhaba, Sayın Ersen.
  Yazınız ve yorumlarınız gerçekten çok faydalı.Anca uygulaması biraz külfetli.(daha çok zaman açısından) Sitenizi bu yazı ile keşfettim ve readerımdaki yerinizi almış oldunuz :) Yazılarınızı bundan sonra ilgiyle okuyacağım, blog ve seo işinde kolay gelsin:)

  ozanTi

 52. Ersen bey benim sorularım olacaktı, link alımını hangi sıklıkla yapmayı öneririsiniz,1 hafta 10 gün veya 1 ay.. İkinci sorum ise; örneğin abc kelimesinde yükselmek istiyorum abc kelimesinde 1. yada 2. sayfada olan bir siteden link almammın etkisi ne derecede olur ? Teşekkürler

  Efe

 53. merhaba ersen. ben yeni yeni ogreniyorum webi. ir site kurdum. arkadaslarımın tavsiyesiyle dizin ekliyorum. her gun 2 dizin 2 dofollow eklemek sitenin google tarafından banlanması icin sebep midir? gunluk ne kadara kadar eklemeliyim, var mıdır bunun bir sınırı. şimdiden tesekkurler.

  murat

Yorum yazın